Գլխավոր դատախազի տեղակալը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել դատավոր Տ.Փ.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար
15/12/2023
Գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ՝ Սնանկության դատարանի դատավոր Տ.Փ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար (Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետեր):
Որոշումն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե. դատավորին ներկայացվել է մեղադրանք: Դատավորը ձերբակալվել է:
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ին միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 51-րդ և 161-րդ հոդվածների հիման վրա՝ դատավորի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու, դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու միջնորդությամբ:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը, Դատական օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգով, հրավիրել է նիստ և բավարարել Սնանկության դատարանի դատավոր Տ.Փ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությունները:

By the decision of the Deputy Prosecutor General, a public criminal prosecution was initiated against T.P., Judge of the Bankruptcy Court for receiving a particularly large scale bribe (points 2 and 3 of part 3 of article 435 of the Criminal Code).
The decision was submitted to the Anti-corruption committee. A charge was brought against the Judge. The Judge was arrested.
It must be mentioned that on December 14, 2023, the Prosecutor General of the Republic of Armenia submitted a motion to the Supreme Judicial Council on initiating a public criminal prosecution against the judge with regard to the exercise of the powers of the judge and on giving consent for depriving him of liberty under articles 51 and 161 of the Judicial Code of the Republic of Armenia.
The Supreme Judicial Council convened a session in the procedure envisaged by the Judicial Code and awarded motions of the RA Prosecutor General on initiating a public criminal prosecution against T.P., Judge of the Bankruptcy court as well as on giving consent for depriving him of liberty.