Գլխավոր դատախազի տեղակալը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել դատավոր Տ.Փ.-ի նկատմամբ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար
15/12/2023
Գլխավոր դատախազի տեղակալի որոշմամբ՝ Սնանկության դատարանի դատավոր Տ.Փ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար (Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետեր):
Որոշումն ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե. դատավորին ներկայացվել է մեղադրանք: Դատավորը ձերբակալվել է:
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազը 2023 թվականի դեկտեմբերի 14-ին միջնորդություն է ներկայացրել Բարձրագույն դատական խորհուրդ՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 51-րդ և 161-րդ հոդվածների հիման վրա՝ դատավորի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ նրա նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու, դատավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու միջնորդությամբ:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը, Դատական օրենսգրքով նախատեսված ընթացակարգով, հրավիրել է նիստ և բավարարել Սնանկության դատարանի դատավոր Տ.Փ.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու և նրան ազատությունից զրկելու վերաբերյալ համաձայնություն տալու ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությունները:

Постановлением заместителя генерального прокурора возбуждено публичное уголовное преследование в отношении судьи суда по делам о банкротстве РА Т.П. за получение особо крупной взятки (пункты 2 и 3 части 3 статьи 435 УК РА).
Решение было направлено в Антикоррупционный комитет. судье было предъявлено обвинение. Судья заключен под стражу.
Отметим, что 14 декабря 2023 года Генеральный прокурор Республики Армения внесла в Высший судебный совет ходатайство на основании статей 51 и 161 Конституционного закона «Судебный кодекс Республики Армения» о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении судьи со время исполнения служебных обязанностей и лишения его свободы .
Высший судебный совет в порядке, предусмотренном Судебным кодексом, созвал заседание и удовлетворил ходатайства Генерального прокурора Республики Армения о возбуденнии публичного уголовного преследование в отношении судьи суда по делам о банкротстве Т.П. и заключения его под стражу.