2020 թվականի գարնանից, Ի.Մ.-ն «Telegram» հավելվածում ստեղծել և կառավարել է «Tam Vegal», «Tam Vegal_EVN» և «Tam VegalShop_EVN» առցանց խանութ-հարթակները, դրանցում որպես վճարային գործիք՝ տեղադրել է այլ անձանց անուններով գրանցված, սակայն իր կողմից կառավարվող էլեկտրոնային դրամապանակների վերաբերյալ տեղեկատվություն:
Արդյունքում՝ Ի.Մ.-ն, 2020-2022 թվականների ընթացքում, նշված խանութ հարթակների միջոցով ապօրինի իրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ: Իրացման արդյունքում ստացված՝ 75 մլն 881 հազար 441 դրամի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրան օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ գումարները փոխանցվել են տարբեր անձանց անուններով գրանցված, սակայն Ի.Մ.-ի կողմից փաստացի կառավարվող ինչպես օտարերկրյա, այնպես էլ ՀՀ-ում գրանցված էլեկտրոնային դրամապանակներին:
Այնուհետև, վերոնշյալ գումարները փոխանցվել են Ի.Մ.-ի էլեկտրոնային դրամապանակներին, որոնք Ի.Մ.-ն կանխիկացրել կամ այլ կերպ տնօրինել է:
Ի.Մ.-ի կողմից որպես պահեստ և գրասենյակ օգտագործված տարածքում, վարձակալած բնակարանում, ամառանոցում և նրա կողմից շահագործվող «Լեքսուս» մակնիշի ավտոմեքենայում կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել են՝ 175,632 գրամ քաշով «MDMB(N)-022», 214,105 գրամ քաշով «մարիխուանա», 6,710 գրամ քաշով «մեթամֆետամին», 5 գրամ քաշով «հաշիշ», 0,655 գրամ քաշով «ամֆետամին», ընդհանուր 10,811 գրամ քաշով 115 հատ «պսիլոցին պարունակող սնկերի» հատվածներ, 810 գրամ քաշով «Կանեփ» և 0,317 գրամ մաքուր քաշով «մեֆեդրոն (4-մեթիլմետկատինոն)» տեսակի թմրամիջոցներ, ինչպես նաև 169 գրամ քաշով 7 հատ ամբողջական կանեփի բույսեր:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 11-ին Ի.Մ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում):
Դ.Ք.-ն, «Տելեգրամ» հավելվածում հանդես գալով «David Van Hoktemberyan» անվամբ, ստեղծել և կառավարել է «Kanachu Shuka» և նույնանուն այլ հարթակներ, որոնցում ներգրավել է տարբեր անուններով գրանցված և թմրամիջոցների ապօրինի իրացմամբ զբաղվող տասնյակ խանութ-հարթակներ:
Դ.Ք.-ի կողմից ստեղծված և ղեկավարվող հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացման արդյունքում ստացված 2 մլն 241 հազար 754 ԱՄՆ դոլարին համարժեք 1 մլրդ 83 մլն 619 հազար դրամի հանցավոր ծագումը թաքցնելու, դրան օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով՝ գումարները ստացվել, շրջանառվել և կանխիկացվել են տարատեսակ կրիպտոարժութային դրամապանակների և վճարային գործիքների միջոցով:
Թմրամիջոցների աճեցման համար օգտագործված, Դ.Ք.-ին պատկանող՝ Լոռու մարզում գտնվող առանձնատան խուզարկությամբ հայտնաբերվել են «Davit Van Hoktemberyan» և «Kanachu Shuka» հարթակների միջոցով իրացման ենթակա թմրամիջոցների հերթական խմբաքանակը՝ 365,2 գրամ քաշով «մարիխուանա» և 20,71 գրամ «հաշիշ» տեսակի թմրամիջոց, ինչպես նաև դեռևս աճեցման փուլում գտնվող կանեփի բույսեր:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ի և 13-ի որոշումներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել հանցավոր կազմակերպության ղեկավար Դ.Ք.-ի և 6 մասնակիցների նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 318-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպություն ստեղծելը կամ ղեկավարելը), 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը), 393-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի իրացում) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (հանցավոր կազմակերպության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում):
Դատախազի որոշումներով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև վերոնշյալ հարթակների միջոցով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղված (թմրամիջոցներ տեղադրող) 5 անձի նկատմամբ:

Two cases of illegal sale of drugs via “Telegram” application and money laundering of more than 1 billion obtained as a result of the sale were revealed
During 2019-2020, I.M., having a prior agreement with Kh.F. and other persons, sold drugs via different pages of “Telegram” application, thus they were engaged in the illegal circulation of drugs.
Since spring 2020 I.M. has created and managed “Tam Vegal”, “Tam Vegal_EVN” և “Tam VegalShop_EVN” online shops in “Telegram” application and information on different digital wallets opened under the names of different persons, however managed by the latter, was provided as a payment method.
As a result from 2020 until 2022 I.M. sold different types of drugs through the mentioned online shops and for the purpose of hiding the criminal origin of the income in the amount of AMD 75 million 881 thousand 441 transferred it to digital wallets registered both in the Republic of Armenia and beyond its territory, under the names of different persons.
Afterwards the abovementioned amount was transferred to the digital wallet belonging to I.M..
On October 11, 2023 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against I.M. under point 2 of part 3 of article 393 and point 3 of part 3 of article 296 of the Criminal Code.
• D.K. wanted since 2012 created and led a criminal organization in 2019 engaged in the illegal drug trafficking and money laundering. H.L., G.G., A.O., A.M., D.M., N.T and many others were members of the abovementioned organization.
D.K. with “David Van Hoktemberyan” nickname on Telegram created and managed “Kanachu Shuka” platform and many other platforms with similar names the purpose whereof was illegal sale of drugs. Due to the sale of drugs D.K. received AMD 1 billion 83 million 619 thousand equal to USD 2 million 241 thousand 754 and for the purpose of hiding the illicit origin of the mentioned amount  the later circulated and withdrew the amount through different crypto currency wallets and payment methods.
By the decisions of the prosecutor dated October 12,13, 2023 a public criminal prosecution was initiated against F.K., leader of the criminal organization and 6 participants under part 1 of article 318, part 1 of article 319, points 1 and 2 of part 3 of article 393, points 1 and 3 of part 3 of article 296 of the Criminal Code.
Based on the decisions of the prosecutor a public criminal prosecution was initiated against 5 persons engaged in the illegal drug trafficking via the abovementioned platforms.