Օտարման ոչ ենթակա հողատարածքը վաճառվել է նախկին պատգամավորի դստերը. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյայի նկատմամբ
13/10/2023
2000-2006 թվականներին Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Բ.Ք.-ն Երևան քաղաքի Դավթաշեն 4-րդ թաղամասի թիվ 12 և 13 հասցեների շենքերին հարող տարածքում գտնվող՝ 6452.68 քմ մակերեսով հողամասը (հարակից է «Ռիբոկ» սպորտային համալիրին) օրենքի խախտմամբ օտարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռ.Գ.-ի դստերը՝ Ա.Գ.-ին:
Մասնավորապես՝ Բ.Ք.-ն 2002 թվականի օգոստոսի 8-ին պաշտոնական փաստաթղթում ներառել է կեղծ տեղեկություններ այն մասին, որ Ա.Գ.-ի անվամբ դեռևս 1999 թվականին վարձակալության իրավունքով գրանցված վերոնշյալ հողամասը հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամաս է և ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում նշված սահմանափակումների ցանկում: Մինչդեռ 6452.68 քմ մակերեսով հողամասը Երևան քաղաքի Դավթաշեն թաղամասի խոշոր մասշտաբի զոնավորման նախագծերում առանձնացված է եղել որպես այգի և Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն (քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերը)՝ հանդիսացել է մասնավորեցման ոչ ենթակա, բնակավայրերում ընդհանուր օգտագործման հող:
Բ.Ք.-ի կողմից տրված կեղծ փաստաթղթի հիման վրա՝ պետական սեփականություն հանդիսացող, օտարման օրվա դրությամբ 96 մլն 780 հազար դրամ շուկայական արժեքով 6452.68 քմ մակերեսով հողատարածքը գնման նախապատվության իրավունքով՝ ընդամենը 2 մլն 223 հազար 697 դրամ կադաստրային արժեքով օտարվել է Ա.Գ.-ին:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Բ.Ք.-ի նկատմամբ՝ 01.07.1961 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը) և 187-րդ հոդվածով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը):
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին ամբողջությամբ բավարարել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը՝ կապված ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռ.Գ.-ի դստերը՝ Ա.Գ.-ին, օրենքի խախտմամբ օտարված՝ Դավթաշեն վարչական շրջանի Տ.Պետրոսյան փողոցի 44/2 հասցեում գտնվող, 6452 քմ մակերեսով հողատարածքի արգելադրման հետ:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, երեք հայցով վիճարկում է  վերոնշյալ հասցեից՝ «Ռիբոկ» սպորտային համալիրի զբաղեցրած տարածքից, հողամասը ֆիզիկական անձին օտարելու գործընթացը:

The land not subject to alienation was sold to the daughter of the former Deputy. The Prosecutor initiated public criminal prosecution against the former official of Yerevan Municipality
13/10/2023
In 2000-2006, B.K., holding the position of the Deputy Head of the Department of Architecture and Urban Development of Yerevan Municipality, alienated the land parcel with an area of 6452.68 sq. m. next to the area adjacent to the buildings at addresses No 12 and 13 of Davtashen 4th district of Yerevan (adjacent to “Reebok” sports complex) to A.G., the daughter of R.G., the former Deputy of the National Assembly of the RA in violation of the law.
In particular, on August 8, 2002, B.K. included in the official document false information that the above-mentioned land parcel registered under the lease right in 1999 in the name of A.G., is a public significance land and is not included in the list of restrictions mentioned in Article 60 of the Land Code.
On the basis of a false document issued by B.K., the state-owned land with a market value of AMD 96 million 780 thousand as of the date of alienation, with an area of 6452.68 sq. m., was alienated to A.G with cadastral value of AMD 2 million 223 thousand 697.
On October 12, 2023, the Prosecutor initiated public criminal prosecution against B.K., under Part 2 of Article 182 (use of official position against the interests of the service) and Article 187 (committing official forgery) of the Criminal Code, which came into force on 01.07.1961.
It should be reminded that on September 4, 2023, the Anti-Corruption Chamber of the Court of Cassation completely granted the cassation appeal of the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia regarding putting a ban on the land parcel located at 44/2 T. Petrosyan street, alienated to R.G., the daughter of the former member of the National Assembly.
Within the framework of the authority to initiate a lawsuit for the protection of state (community) interest, the Prosecutor General's Office disputes the process of alienation of the land parcel from the above-mentioned address (the area occupied by the “Reebok” sports complex) to a natural person.