Օտարման ոչ ենթակա հողատարածքը վաճառվել է նախկին պատգամավորի դստերը. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Երևանի քաղաքապետարանի նախկին պաշտոնյայի նկատմամբ
13/10/2023
2000-2006 թվականներին Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետի տեղակալի պաշտոնը զբաղեցրած Բ.Ք.-ն Երևան քաղաքի Դավթաշեն 4-րդ թաղամասի թիվ 12 և 13 հասցեների շենքերին հարող տարածքում գտնվող՝ 6452.68 քմ մակերեսով հողամասը (հարակից է «Ռիբոկ» սպորտային համալիրին) օրենքի խախտմամբ օտարել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռ.Գ.-ի դստերը՝ Ա.Գ.-ին:
Մասնավորապես՝ Բ.Ք.-ն 2002 թվականի օգոստոսի 8-ին պաշտոնական փաստաթղթում ներառել է կեղծ տեղեկություններ այն մասին, որ Ա.Գ.-ի անվամբ դեռևս 1999 թվականին վարձակալության իրավունքով գրանցված վերոնշյալ հողամասը հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամաս է և ընդգրկված չէ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում նշված սահմանափակումների ցանկում: Մինչդեռ 6452.68 քմ մակերեսով հողամասը Երևան քաղաքի Դավթաշեն թաղամասի խոշոր մասշտաբի զոնավորման նախագծերում առանձնացված է եղել որպես այգի և Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն (քաղաքացիներին և իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով չփոխանցվող հողերը)՝ հանդիսացել է մասնավորեցման ոչ ենթակա, բնակավայրերում ընդհանուր օգտագործման հող:
Բ.Ք.-ի կողմից տրված կեղծ փաստաթղթի հիման վրա՝ պետական սեփականություն հանդիսացող, օտարման օրվա դրությամբ 96 մլն 780 հազար դրամ շուկայական արժեքով 6452.68 քմ մակերեսով հողատարածքը գնման նախապատվության իրավունքով՝ ընդամենը 2 մլն 223 հազար 697 դրամ կադաստրային արժեքով օտարվել է Ա.Գ.-ին:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 12-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Բ.Ք.-ի նկատմամբ՝ 01.07.1961 թվականին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելը) և 187-րդ հոդվածով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը):
Հիշեցնենք, որ Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը 2023 թվականի սեպտեմբերի 4-ին ամբողջությամբ բավարարել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը՝ կապված ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռ.Գ.-ի դստերը՝ Ա.Գ.-ին, օրենքի խախտմամբ օտարված՝ Դավթաշեն վարչական շրջանի Տ.Պետրոսյան փողոցի 44/2 հասցեում գտնվող, 6452 քմ մակերեսով հողատարածքի արգելադրման հետ:
Գլխավոր դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, երեք հայցով վիճարկում է  վերոնշյալ հասցեից՝ «Ռիբոկ» սպորտային համալիրի զբաղեցրած տարածքից, հողամասը ֆիզիկական անձին օտարելու գործընթացը:

С 2000 по 2006 год А.Г., дочери Р.Г., бывшего депутата Национального собрания РА, незаконно был отчужден земельный участок площадью 6452,68 кв. м. в четвертом районе Давташена, г. Ереван (рядом со спортивным комплексом "Reebok") бывшим заместителем начальника Департамента архитектуры и градостроительства мэрии Еревана B.K.
В частности, 8 августа 2002 года B.K. предоставил ложную информацию относительно земельного участка площадью 6452,68 кв. м, зарегистрированного в 1999 году на имя А.Г. на основании договора аренды, о том, что земля является участком эксплуатационного назначения. В то время как данная территория была выделена под парк.
На основании поддельных документов, выданных B.K., государственная земля рыночной стоимостью 96 миллионов 780 тысяч драм площадью 6452,68 кв. м., была отчуждена А.Г. с правом преимущественной покупки по кадастровой стоимости всего за 2 миллиона 223 тысячи 697 драм.
12 октября 2023 года прокурор инициировал публичное уголовное преследование в отношении B.K. по части 2 статьи 182 и статьи 187 Уголовного кодекса от 01.07.1961 года.
Напоминаем, что 4 сентября 2023 года Антикоррупционная палата Кассационного суда полностью удовлетворила кассационную жалобу заместителя Генерального прокурора Республики Армения относительно наложения запрета на земельный участок площадью 6452,68 кв.м, расположенного по адресу: административный район Давидашен, ул. Т. Петросяна 44/2.
Генеральная прокуратура в рамках своей компетенции по инициированию исков для защиты интересов государства (общины) тремя исками оспаривает процесс отчуждения земельного участка по вышеуказанному адресу (территория, занимаемая спортивным комплексом "Reebok") физическим лицом.