Բանակային կորպուսի, զորամասի, վաշտի հրամանատարները միջոցներ չեն ձեռնարկել կանխելու հակառակորդի առաջխաղացումը ՀՀ ինքնիշխան տարածք. դատախազը նոր հանրային քրեական հետապնդումներ է հարուցել
10/10/2023
Վ.Գ.-ն, զբաղեցնելով ՀՀ ՊՆ N բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնը, 2021 թվականի նոյեմբերի 14-ին՝ ժամը 08:30-ին, զորամասի հրամանատար Ա.Մ.-ին թույլատրել է ներկայանալ հակառակորդի հետ նախատեսված բանակցություններին: Այնուհետև, Ա.Մ.-ից ստացել է զեկույց, որ հակառակորդը ճանապարհը բացելու վերաբերյալ կոնկրետ պատասխանի է սպասում, որից հետո անձնակազմին տվել է մարտական հերթապահության պարտականությունների կատարումից շեղող հրաման:
Տվյալ բնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող ՊՆ N զորամասի հրամանատար Ա.Մ.-ն բանակցությունները դադարեցնելու և հակառակորդի առաջխաղացումը մարտ վարելով կանխելու վերաբերյալ ժամանակին հրաման արձակելու փոխարեն՝ բանակցություններին ներկայացած հակառակորդի մյուս սպաների հետ շտապել է ՀՀ ՊՆ N զորամասի համահավաք վաշտի զինծառայողների կողմից զբաղեցված բնագիծ և բավարարվել միայն իր տեղակալ Գ.Ի.-ի կողմից նշված վաշտի զինծառայողներին՝ «Մարտական դիրք» կեցվածք ընդունելու, նախազգուշական կրակ բացելու և հակառակորդի առաջխաղացումը կանգնեցնելու ու ՀՀ տարածք ներթափանցումը չթույլատրելու վերաբերյալ հրամանով, ինչի արդյունքում անձնակազմի հետ միասին հայտնվել է շրջափակման մեջ:
Համահավաք ստորաբաժանման վաշտի հրամանատարներ Մ.Փ.-ն և Ա.Թ.-ն, Գ.Ի.-ի հրամանով գործելու փոխարեն, տրվել են հակառակորդի հոգեբանական ճնշմանը և, առանց դիմադրության ու վերադասի թույլտվության, թողել զբաղեցրած բնագիծը՝ զորամասի հրամանատարի հետ ընկնելով շրջափակման մեջ:
Արդյունքում հակառակորդն առանց դիմադրության ներխուժել է Հայաստանի ինքնաշխան տարածք և վերահսկողության տակ վերցրել մի շարք մարտական դիրքեր:
Դատախազի կողմից 2023 թվականի հոկտեմբերի 6-ին որոշում է կայացվել Վ.Գ.-ի, Ա.Մ.-ի, Մ.Փ.-ի և Ա.Թ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումները փոփոխելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգքրի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը):

Command officers of the army corpus, military unit and troop failed to take measures to prevent the invasion of the enemy into the autonomous territory of the Republic of Armenia: the prosecutor initiated new public criminal prosecutions
10/10/2023
V.G., holding the position of the Command Officer of № army corpus of the RA MD permitted A.M., the Command Officer of the military unit to participate in the discussions with the enemy on November 14, 2021 at 08:30. Afterwards A. M. reported that the enemy was waiting for the clear response regarding the opening of the road after which he gave the personnel an order deviating from the duties of combat duty.
A.M. the command officer of MD N military unit performing a combat duty in the mentioned frontier, instead of giving an order on ending negotiations and preventing the advancement of the enemy through the fight, went with the officers of the enemy to the frontier occupied by the soldiers of the consolidated troop of RA MD N military unit and G.I., his deputy gave an order to the soldiers of his troop to stand in the firing position, to fire a warning shot, to prevent the advancement of the enemy and not to permit the invasion of the enemy into the territory of the Republic of Armenia, as a result whereof the latter and all the other soldiers were blockaded.
M.P., A.T., G.I., the command officers of the consolidated troop were exposed to the psychological pressure of the enemy and instead of acting pursuant to the order, without any resistance or permission of the superior officers left the frontier and they were blockaded with the command officer of the military unit.
As a result the enemy invaded the autonomous territory of Armenia without any resistance and took several combat positions under their control.
On October 6, 2023 the prosecutor decided to change the public criminal prosecutions against V.G., A.M., M.P. and A.T. and to initiate a new public criminal prosecution against the abovementioned persons under part 3 of point 365 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.