Համակարգչային խաբեությամբ հափշտակել են 19 մլն դրամ. դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել
Հանցավոր կազմակերպության անդամներ Ա.Զ.-ն, Վ.Զ.-ն, Ի.Վ.-ն և քննությամբ չպարզված այլ անձինք 2022-2023 թվականների ընթացքում, «Whatsapp» հավելվածի միջոցով, կապ են հաստատել «List.am» կայքում ապրանքների վաճառքի, ծառայությունների մատուցման հայտարարություններ տեղադրած անձանց հետ, հանդես են եկել որպես գնորդներ կամ ծառայությունների մատուցման պատվիրատուներ և, վաճառողի գտնվելու վայրից հեռու լինելու պատրվակով, առաջարկել են նախօրոք կատարել վճարը՝ առցանց եղանակով փոխանցելու միջոցով, իսկ ապրանքները ստանալ «ՀայՓոստ», «Սուրհանդակ», «Իդրամ» առաքանիների միջոցով:
Մասնավորապես՝ դեպքերից մեկով, Ա.Զ.-ն, Վ.Զ.-ն, Ի.Վ.-ն և քննությամբ չպարզված այլ անձինք 2022 թվականի մայիսի 17-ին «Whatsapp» հավելվածի միջոցով նամակագրական կապ են հաստատել «List.am» կայքում լամպի վաճառքի հայտարարություն տված քաղաքացու հետ և վերջինիս ուղարկելով կեղծ հղում՝ հայտնել, որ ապրանքի դիմաց վճարումը ստանալու համար անհրաժեշտ է լրացնել բանկային քարտի տվյալները: Քաղաքացու կողմից բանկային քատի տվյալները լրացնելուց հետո, Ա.Զ.-ն և հանցավոր կազմակերպության մյուս անդամները համակարգչային ներգործությամբ հափշտակել են քարտին առկա 575 հազար դրամն ու փոխանցել առցանց դրամապանակի:
Հանցավոր կազմակերպության մասնակիցներն այս եղանակով 2022-2023 թվականների ընթացքում 67 քաղաքացիներից հափշտակել են առանձնապես խոշոր չափերի՝ 19 մլն 38 հազար 349 դրամ: Այնուհետև, հափշտակված գումարի ծագումը թաքցնելու նպատակով, դրանք փոխակերպել են կրիպտոարժույթի, փոխանցել փաստացի իրենց կողմից օգտագործվող էլեկտրոնային դրամապանակներին, որից հետո տիրապետել, պահել, օգտագործել և տնօրինել են այդ գումարները:
2023 թվականի սեպտեմբերի 15-ին դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Զ.-ի, Վ.Զ.-ի և Ի.Վ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 257-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (համակարգչային հափշտակությունը), 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (փողերի լվացումը) և 319-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր կազմակերպությանը մասնակցելը):

В течение 2022-2023 годов члены преступной группы А.З., В.З., И.В. и другие невыясненные в ходе расследования лица, через приложение «WhatsApp» связывались с лицами, разместившими объявления о продаже товаров и оказания услуг, на площадке «List.am», представлялись покупателями или заказчиками, которые хотят получить услугу и под предлогом того, что продавец находится далеко от места нахождения покупателя предлагали внести предоплату онлайн-переводом, а получить товар через службу доставки «HayPosy», «Surhandak», «IDram».
В частности, в одном из случаев А.З., В.З., И.В. и другие невыясненные в ходе расследования лица, 17 мая 2022 г. посредством приложения «Whatsapp» начал переписку с гражданку, разместившему объявление о продаже лампы на платформе «List.am». и отправив последнему ложную ссылку, сообщил, что для получения оплаты за товар необходимо заполнить данные банковской карты.
После того, как гражданин заполнил данные банковской карты, А. З. и другие члены преступной группировки присвоили, находившиеся на карте 575 тысяч драмов и перевели их на онлайн-кошелек.
Таким образом, участники преступной группы в течение 2022-2023 годов присвоили денежные суммы 67 граждан в особо крупном размере, 19 миллионов 38 тысяч 349 драмов.
Затем, с целью сокрытия происхождения присвоенных денежных сумм, их конвертировали в криптовалюту и переводили на электронные кошельки, которые фактически использовали, и после этого управляли и пользовались денежными средствами.
15 сентября 2023 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.З., В.З. и И.В., предусмотренного пунктами 1 и 3 части 3 статьи 257 УК РА (Нарушение правил эксплуатации компьютерной системы или сети), пункты 1 и 3 части 3 статьи 296 УК РА (отмывание денег) и части 1 статьи 319 (участие в преступной организации).
Уведомление. Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, юридически обязательным приговором суда.