Դատախազական ներգործության արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված 151 մլն դրամի վնասը
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել է Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստանի Հանրապետություն ոսկյա ձուլակտորներ ներմուծելու վերաբերյալ չորս վարույթ:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 2022 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, «Զվարթնոց» օդանավակայանում զննման են ենթարկվել Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան ժամանած քաղաքացիների ուղեբեռները:
Զննման արդյունքում հայտնաբերվել են Եվրասիական տնտեսական միության ապրանքի կարգավիճակ ունեցող՝ ակնհայտ առևտրային չափաքանակի, գործարանային արտադրության ոսկյա ձուլակտորներ, որոնց չափը գերազանցել է Կառավարության որոշմամբ հաստատված ոչ առևտրային չափաքանակը՝ 10 կիլոգրամը. կազմվել են մաքսանենգության դեպքերի վերաբերյալ արձանագրություններ:
2022 թվականի հոկտեմբերի 27-ին 7 անձանցից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 292-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մշակութային արժեքների և ռազմավարական տեսակետից կարևոր հումքային ապրանքների մաքսանենգություն, որը կատարվել է սահմանված կարգով չհայտարարագրելու միջոցով):
2023 թվականի մայիսի 29-ին մեղադրյալի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցվել է՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի (ռեաբիլիտացնող) հիմքով, այն է՝ քրեական հետապնդում չպետք է հարուցվի, իսկ հարուցված քրեական հետապնդումը ենթակա է դադարեցման, եթե անձը չի կատարել իրեն մեղսագրվող արարքը (ԵԱՏՄ շրջանակներում մաքսային հսկողության և մաքսային հայտարարագրման գործընթաց առհասարակ նախատեսված չէ):
Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազների կողմից կիրառվել են դատախազական ներգործության միջոցներ, որոնց արդյունքում 7 անձանց մեղադրանքը փոխվել է ոսկյա ձուլակտորները ներմուծած անձանց կողմից կատարված արարքին տրվելիք իրավաբանական գնահատականը:
Արդյունքում՝ վերականգնվել է պետությանը պատճառված 151 մլն 713 հազար 273 դրամի վնասը, իսկ վերոնշյալ անձանց նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հիման վրա (եթե անձն ամբողջությամբ վճարել է չվճարված հարկերը, տուրքերը կամ այլ վճարները և դրանց չվճարման համար հաշվարկված տույժերը, ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից), կայացվել են քրեական հետապնդում չհարուցելու մասին որոշումներ, այդ թվում՝ ոչ ռեաբիլիտացիոն հիմքով:

В результате прокурорского воздействия возмещен ущерб, нанесенный государству в размере 151 млн драмов
12/09/2023
В Управлении по преступлениям против экономической деятельности Генеральной прокуратуры изучены четыре дела о ввозе золотых слитков из Российской Федерации в Республику Армения.
В частности, установлено, что в октябре-ноябре 2022 года в аэропорту "Звартноц" был досмотрен багаж граждан, прибывших в Армению из Российской Федерации.
В результате проверки были обнаружены золотые слитки фабричного производства, имеющие статус продукции Евразийского экономического союза, очевидного коммерческого размера, размер которых превышал некоммерческий размер в 10 килограммов, утвержденный постановлением Правительства: по делам о контрабанде были составлены протоколы.
27 октября 2022 года в отношении 7 лиц возбуждено публичное уголовное преследование по ч. 1 ст. 292 УК (контрабанда культурных ценностей и стратегически важного сырья, совершенная путем недекларирования в установленном порядке).
29 мая 2023 года уголовное преследование в отношении обвиняемого было прекращено на основании пункта 1 части 1 статьи 12 (реабилитационного) УПК РА, то есть уголовное преследование не должно быть возбуждено, а возбуждено уголовное преследование подлежит прекращению, если лицо не совершило деяния, в котором его обвиняют (таможенный контроль и таможенное декларирование, как правило, не предусмотрены в ЕАЭС).
Прокурорами Управления по делам о преступлениях против экономической деятельности Генеральной прокуратуры были применены меры прокурорского воздействия, в результате чего обвинение 7 лицам было изменено, их преступление квалифицировалось по статье 290 УК (неуплата налогов, сборов или иных уплат).
В результате был возмещен ущерб в размере 151 миллион 713 тысяч 273 драмов, причиненный государству, а указанным лицам - на основании части 5 статьи 290 УК приняты решения об отказе в возбуждении уголовного дела, в том числе по нереабилитирующим основаниям.