Ի կատարումն ՀՀ գլխավոր դատախազի՝ ութ ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթների նախաքննության ժամկետների ձգձգման պատճառների վերհանման վերաբերյալ հանձնարարության՝ Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում քննության առարկա է դարձել Կոտայքի մարզային քննչական վարչությունում 8 ամսից ավելի քննվող քրեական վարույթը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ քաղաքացի Ս.Բ.-ի դիմումի հիման վրա՝ դեռևս 2019 թվականի հուլիսի 8-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից նախանական համաձայնությամբ, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ հանցավորին վստահված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը յուրացնելը կամ վատնելը), 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առևտրային կամ այլ կազմակերպությունների ծառայողների կողմից լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ) և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների պետհամարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը):
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Արդարադատության նախարարության կողմից սնանկության կառավարչի գործունեության թույլտվություն ունեցող և որպես անհատ ձեռնարկատեր գրանցված Տ.Հ.-ն Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի վճռով նշանակվել է քաղաքացի Ա.Ս.-ի սնանկության գործերով կառավարիչ:
Տ.Հ.-ն, սնանկ ճանաչված Ա.Ս.-ի և Ս.Բ.-ի համատեղ սեփականություն հանդիսացող 285 մլն 755 դրամ արժողությամբ գույքերը հափշտակելու դիտավորությամբ, համաձայնության է եկել «Անիկոմ» ՍՊԸ աշխատակից, գնահատող Պ.Գ.-ի հետ և պայմանագիր կնքել: Պ.Գ.-ն «Արցախբանկ» ՓԲԸ-ում գրավադրված՝ Ա.Ս.-ի և Ս.Բ.-ի համատեղ սեփականություն հանդիսացող անշարժ գույքերն ուսումնասիրելով՝ կեղծել է գույքերի իրական բնութագիրը, կազմել ակնհայտ կեղծ բովանդակությամբ գնահատման հաշվետվություն:
Մասնավորապես՝ «Անիկոմ» ՍՊԸ-ի գնահատող Պ.Գ.-ն, անշարժ գույքերի բնութագրերում չի ներառել հողատարածքները ոռոգման ցանցով համալրված լինելու և պտղատու այգի հանդիսանալու փաստը, գույքերը բնութագրել է որպես չորացած ծառերով անջրդի հողատարածքներ և գնահատել ակնհայտ ցածր՝ 14 մլն 700 հազար դրամ: Այնուհետև, սնանկության գործով կառավարիչ Տ.Հ.-ն, այդ արժեքով գույքերն աճուրդով օտարելու նպատակով՝ միջնորդություն է ներկայացրել Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Դատարանը, հիմք ընդունելով անշարժ գույքերի գնահատման հաշվետվությունը, բավարարել է գույքերը 14 մլն 700 հազար դրամով մեկնարկային աճուրդով ներկայացնելու վերաբերյալ Տ.Հ.-ի միջնորդությունը: 2015 թվականի նոյեմբերի 12-ին երկու աճուրդով՝ ակնհայտ ցածր արժեքներով՝ 10 մլն 800 հազար դրամով և 3 մլն 900 հազար դրամով, գույքերը վաճառվել են Մ.Հ.-ին:
Արդյունքում` սնանկության կառավարիչ Տ.Հ.-ն, վատնման եղանակով հափշտակել է իրեն վստահված անշարժ գույքերը՝ գույքի սեփականատերեր Ա.Ս.-ին և Ս.Բ.-ին պատճառելով 270 մլն 955 հազար դրամի գույքային վնաս:
2021 թվականի հոկտեմբերի 25-ին Տ.Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել (հանրային քրեական հետապնդում) 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նույն թվականի նոյեմբերի 17-ին Պ.Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով գույքը յուրացնելուն կամ վատնելուն օժանդակելը):
2023 թվականի օգոստոսի 18-ին հսկող դատախազը հաստատել է քրեական վարույթով կազմված մեղադրական եզրակացությունը և հանձնել Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Քրեական վարույթով 2023 թվականի հուլիսին կատարված ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել, որ վարույթով Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի պաշտոնատար անձը, չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները և շահադիտական նպատակով, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, դիտավորությամբ՝ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, չի կատարել ծառայողական պարտականությունները և դրսևորել է անգործություն:
Մասնավորապես, վերոնշյալ սնանկության գործով, դատարանի պաշտոնատար անձը, ունենալով տեղեկություններ, որ վերոնշյալ սնանկության գործով հողատարածքների շուկայական արժեքը 285 մլն 755 հազար դրամ է, բավարարել է փաստացի այգի հանդիսացող հողատարածքները որպես անջրդի դատարկ հողատարածք ակնհայտ ցածր՝ 14 մլն 700 հազար դրամ մեկնարկային արժեքով աճուրդի ներկայացնելու վերաբերյալ սնանկության գործով կառավարչի միջնորդությունը: Դրանից հետո հողատարածքները ներկայացվել են աճուրդի և կայացված աճուրդում ակնհայտ ցածր արժեքով հաղթող է ճանաչվել պաշտոնատար անձի հետ կապերի մեջ գտնվող Մ.Հ.-ն:
2015 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Արմավիրի նոտարական գրասենյակում սնանկության գործերով կառավարիչ Տ.Հ.-ի և աճուրդում հաղթող ճանաչված Մ.Հ.-ի միջև հողատարածքների վերաբերյալ կնքվել են առուվաճառքի պայմանագրեր, իսկ 2016 թվականի հունվարի 18-ին Կադաստրի կոմիտեում կատարվել է պետական գրանցում և որպես սեփականություն հաշվառվել է Մ.Հ.-ի անվամբ: Մ.Հ.-ն 2016 թվականի հունվարի 19-ին 3 մլն դրամով հողատարածքները վաճառել է Հ.Պ.-ին, ստացել պետական գրանցում, որից հետո այգին չի մշակվել, այն վերածվել է ամայի դաշտի: Արդյունքում՝ սեփականատերերին պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 270 մլն 955 հազար դրամի գույքային վնաս, ինչպես նաև նրանք զրկվել են այգուց ստացված եկամուտով պարտքերը հետագայում մարելու հնարավորությունից:
Հաշվի առնելով նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալները՝ հսկող դատախազի հանձնարարությամբ, Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի պաշտոնատար անձի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դրվագի կապակցությամբ 2023 թվականի հուլիսի 31-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե:

Прокурор рассмотрел уголовное производство, которое расследовалось более восьми месяцев. Выявлено
Во исполнение поручения Генерального прокурора Республики Армения выяснить причины задержки предварительного следствия по уголовным производствам, расследование которых продолжается более восьми месяцев, одно из них, которое находилось под следствием в Котайкском областном следственном управлении, стало объектом расследования в Управлении по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры.
Исследование выявило, что по заявлению гражданина С.Б. 8 июля 2019 года было возбуждено уголовное дело по ст. 179 ч. 3 п. 1 УК РА, принятого 18.04.2003 года (присвоение или растрата особо крупного имущества, вверенного преступнику группой лиц по предварительному согласию с использованием служебного положения), по части 2 ст. 214 (злоупотребление служебными полномочиями работниками коммерческих или иных организаций, повлекшее тяжкие последствия) и по ч. 2 ст. 325 (подделка, сбыт или использование поддельных документов, штампов, печатей, бланков, номерных знаков транспортных средств, совершенные группой лиц по предварительному сговору).
В ходе предварительного расследования выяснилось, что администратор по банкротству Т.Х., имеющий лицензию Минюста на осуществление функций конкурсного управляющего и зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя, решением суда первой инстанции общей юрисдикции Котайкской области был назначен управляющим по банкротству гражданина А.С.
Т.Х., с намерением похитить имущество на сумму 285 миллионов 755 драмов, совместно находившееся в собственности обанкротившихся А.С. и С.Б., заключил соглашение с сотрудником ООО "Аником", оценщиком П.Г. и подписал договор. П.Г. изучил заложенное в ЗАО «Арцахбанк» недвижимое имущество, находящееся в совместной собственности А.С. и С.Б., фальсифицировал реальные характеристики имущества, составил отчет об оценке заведомо ложного содержания.
В частности, оценщик ООО «Аником» П.Г. не включил в характеристики недвижимости тот факт, что земельный участок был оборудован оросительной сетью и представлял собой фруктовый сад, охарактеризовал объект как безводный участок с сухими деревьями и оценил заведомо низко: 14 миллионов 700 тысяч драмов. Тогда управляющий по банкротству Т.Х. подал ходатайство в Суд общей юрисдикции Котайкской области о реализации имущества такой стоимости на аукционе.
На основании отчета об оценке недвижимости суд удовлетворил ходатайство Т.Х. о выставлении объекта недвижимости на первичный аукцион за 14 миллионов 700 тысяч драмов. 12 ноября 2015 года недвижимость был продан М.Х. на двух аукционах по явно заниженным ценам: 10 миллионов 800 тысяч драмов и 3 миллиона 900 тысяч драмов.
В результате управляющий по банкротству Т.Х. растратил вверенное ему недвижимое имущество, причинив собственникам имущества А.С. и С.Б. имущественный ущерб в размере 270 миллионов 955 тысяч драмов.
25 октября 2021 года Т.Х. было предъявлено обвинение (публичное уголовное преследование) по п. 1 ч. 3 ст. 179 и ч. 2 ст. 325 УК, принятого 18.04.2003.
17 ноября того же года П.Г. было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 325 и п. 1 ч. 3 ст. 38-179 (содействие хищению или растрате имущества в крупных размерах).
18 августа 2023 года надзирающий прокурор утвердил составленное по уголовному делу обвинительное заключение и передал его в Суд первой инстанции Котайкской области.
По данным расследования, проведенного в июле 2023 года в рамках уголовного производства, получены данные о том, что должностное лицо суда первой инстанции Котайкского марза злоупотреблял своими служебными полномочиями и умышленно использовал свое служебное положение против интересов службы в корыстных целях, личной заинтересованности, не выполнял служебные обязанности и проявлял бездействие.
В частности, в вышеупомянутом деле о банкротстве чиновник суда, имея информацию о том, что рыночная стоимость земли в вышеупомянутом деле о банкротстве составляет 285 миллионов 755 тысяч драмов, согласился представить фактические садовые участки как пустую безводную землю на аукционе по стартовой цене 14 миллионов 700 тысяч драмов, на основе заявления управляющего по банкротству. После этого земельные участки были выставлены на аукцыон, и М.Х., который был в связи с чиновником, выиграл аукцион по заведомо заниженной цене.
12 декабря 2015 года в нотариальной конторе г. Армавира между управляющим по банкротству Т.Х. и признанным победителем аукциона М.Х. были подписаны договоры купли-продажи земельного участка, а 18 января 2015 г., была проведена государственная регистрация в Комитете кадастра и зарегистрировано имущество на имя М.Х. 19 января 2016 года М.Х. продал землю Х.П. за 3 млн драмов, получил государственную регистрацию, после чего сад не был застроен, а превратился в пустынное поле. В результате владельцам был нанесен особо крупный имущественный ущерб в размере 270 миллионов 955 тысяч драмов, а также они были лишены возможности погасить долги за счет доходов, полученных от сада.
С учетом данных, полученных в ходе предварительного следствия, по поручению надзирающего прокурора 31 июля 2023 года было возбуждено уголовное дело по эпизоду злоупотребления полномочиями должностным лицом суда общей юрисдикции первой инстанции Котайкской области, на основании ч. 2 ст. 308 УК, принятого 18.04.2003 года. Для расследования был отправлен в Антикоррупционный комитет.