Ցավը պետք է դառնա իմաստնություն և ոչ երբեք տառապանք. ՀՀ գլխավոր դատախազը մասնակցել է հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային 3-րդ փառատոնին
14/08/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը օգոստոսի 12-ին Գյումրիում մասնակցել է հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց ազգային երաժշտության «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային 3-րդ փառատոնին:
«Ֆիզիկական հնարավորությունները ոչինչ են, եթե չունես հոգու թռիչք» կարգախոսով միջազգային 3-րդ փառատոնին ներկա են եղել նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, Գլխավոր դատախազության, Շիրակի մարզի և Երևան քաղաքի դատախազները, այլք։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել ու շնորհակալություն է հայտնել փառատոնի հիմնադիրներ Աննա և Անահիտ Մխիթարյաններին կարևոր միջոցառում կազմակերպելու համար և նշել. «Արարիչը երբեմն մեզ հետ խոսում է շատ անսպասելի պատմություններով: «Ճախրուկը» նման մի պատմություն է, որն ինձ սովորեցրեց մի կարևոր բան՝ երբեք չհուսահատվել, երբեք չհանձնվել և միշտ հիշել, որ ցավը պետք է դառնա իմաստնություն և ոչ երբեք տառապանք: Դա ինձ սովորեցրել են այս փոքրիկ հրաշալի ճախրուկները: Շնորհակալ եմ, որ ես այս ընտանքի մասն եմ»:
Փառատոնին երաժշտական կատարումներով հանդես են եկել «Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը» գործող «Ճախրուկ» էթնո երաժշտախումբը, «Գյումրու երեխաների տուն», «Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն», «Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատուն», «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ների և այլ հատուկ կրթահամալիրների սաները, Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախումբը, ինչպես նաև արտերկրից ժամանած երաժշտական խմբեր։

12 августа Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян приняла участие в 3-м ежегодном международном фестивале национальной музыки «Чахрук» для людей с особыми потребностями в Гюмри.
На третьем Международном фестивале под девизом «Физические возможности- ничто, если у тебя нет полета души» присутствовали также министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, защитник прав человека Анаит Манасян, прокуроры Генеральной прокуратуры, Ширакской области, города Еревана и другие.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян поздравила и поблагодарила учредителей фестиваля Анну и Анаит Мхитарян за организацию важного мероприятия и отметила: «Творец иногда говорит с нами очень неожиданными историями. «Чахрук» - одна из таких историй, которая научила меня одной важной вещи: никогда не отчаиваться, никогда не сдаваться и всегда помнить, что боль должна стать мудростью, а не страданием. Этому меня научили эти замечательные маленькие чахрукцы. Спасибо за то, что я являюсь частью этой семьи».
На фестивале с музыкальными номерами выступила этно-музыкальная группа «Чахрук», действующая в «Харбердский специализированный детский дом», учащиеся ГНКО «Гюмрийский детский дом», «Центр ухода за лицами с психическими расстройствами «Дзорак», «Детский дом имени Мари Измирлян», «Гаварский детский дом» и учащиеся других специальных учебных заведений, Гюмрийский государственный оркестр народных инструментов, а также музыкальные коллективы из-за рубежа.