Ցավը պետք է դառնա իմաստնություն և ոչ երբեք տառապանք. ՀՀ գլխավոր դատախազը մասնակցել է հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային 3-րդ փառատոնին
14/08/2023
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը օգոստոսի 12-ին Գյումրիում մասնակցել է հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց ազգային երաժշտության «Ճախրուկ» ամենամյա միջազգային 3-րդ փառատոնին:
«Ֆիզիկական հնարավորությունները ոչինչ են, եթե չունես հոգու թռիչք» կարգախոսով միջազգային 3-րդ փառատոնին ներկա են եղել նաև Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, Գլխավոր դատախազության, Շիրակի մարզի և Երևան քաղաքի դատախազները, այլք։
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել ու շնորհակալություն է հայտնել փառատոնի հիմնադիրներ Աննա և Անահիտ Մխիթարյաններին կարևոր միջոցառում կազմակերպելու համար և նշել. «Արարիչը երբեմն մեզ հետ խոսում է շատ անսպասելի պատմություններով: «Ճախրուկը» նման մի պատմություն է, որն ինձ սովորեցրեց մի կարևոր բան՝ երբեք չհուսահատվել, երբեք չհանձնվել և միշտ հիշել, որ ցավը պետք է դառնա իմաստնություն և ոչ երբեք տառապանք: Դա ինձ սովորեցրել են այս փոքրիկ հրաշալի ճախրուկները: Շնորհակալ եմ, որ ես այս ընտանքի մասն եմ»:
Փառատոնին երաժշտական կատարումներով հանդես են եկել «Խարբերդի մասնագիտացված մանկատանը» գործող «Ճախրուկ» էթնո երաժշտախումբը, «Գյումրու երեխաների տուն», «Ձորակ» հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց խնամքի կենտրոն», «Մարի Իզմիրլյանի անվան մանկատուն», «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ների և այլ հատուկ կրթահամալիրների սաները, Գյումրու ժողովրդական գործիքների պետական նվագախումբը, ինչպես նաև արտերկրից ժամանած երաժշտական խմբեր։

Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia participated in the 3rd annual festival of national music of people with special needs “Tshakhruk” organized in Gyumri on August 12.
Narek Mkrtchyan, Minister of Labor and Social Affairs, Anahit Manasyan, Human Rights Defender, Prosecutors from the Prosecutor General’s Office, Prosecutor’s office of Shirak region and Yerevan city and others participated in the 3rd festival with the following slogan “Physical possibilities are worth nothing without a soaring soul”.
Anna Vardapetyan, Prosecutor General congratulated and thanked Anna and Anahit Mkhitaryans, founders of the festival, for the organization of that important event and said. “The God sometimes talk with us with unexpected stories. Tshakhruk is a similar story, which taught me one important thing—one should never despair or give up, instead one should turn the pain into knowledge and never into a sorrow. These little wonderful sociable lapwings taught me this lesson. I am thankful for being a part of this family”.
Tshakhruk Ethno Band of “Kharberd Specialized Children’s Home” SNPO, orphans of the “Children’s Home of Gyumri” SNPO, “Dzorak Care Center for People with Mental Disorder” SNPO, “Mari Izmirlyan Children’s Home” SNPO, “Gavar Children’s Home” SNPO and other special educational centers, Gyumri State Orchestra of Folk Instruments and musical bands from abroad participated in the festival with their musical performances.