Գավառի սոցիալական ապահովության տարածքային բաժնի նախկին պետը կաշառք է ստացել. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
09/08/2023
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության աշխատակազմի Գավառի սոցիալական ապահովության տարածքային բաժնի պետ Վ.Բ.-ն 2017-2019 թվականների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի 36 բնակիչներից ստացել է 20 հազարից մինչև 535 հազար դրամ կաշառք՝ կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանում կենսաթոշակառուների աշխատանքային ստաժի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ ավելացնելու դիմաց:
Բացի այդ, Վ.Բ.-ն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության աշխատակազմի տնտեսական բաժնի գլխավոր մասնագետ Ս.Մ.-ի անվամբ կազմել է իրավունք վերապահող պաշտոնեական կեղծ փաստաթուղթ, համաձայն որի՝ Ս.Մ.-ն 2016 թվականի հոկտեմբերի 3-ին աշխատանքային գործառույթներով պայմանավորված՝ այցելել է Գավառի տարածքային կենտրոն, մինչդեռ վերջինս հիշյալ օրը և դրան հաջորդող օրերին աշխատանքային գործառույթներն իրականացրել է Երևանում:
2023 թվականի օգոստոսի 2-ին հսկող դատախազը Վ.Բ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին (2 դրվագ), 2-րդ (32 դրվագ), 3-րդ (2 դրվագ) մասերով (կաշառք ստանալը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը):
Քանի որ կաշառք տված անձանցից 3 մահացել են, իսկ 22-ը խոստովանել կաշառք տալու հանգամանքը, չեն վիճարկել իրենց մեղսագրվող արարքները, քրեական վարույթով պարզվել է, որ նրանք նախկինում գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից չեն ազատվել, այլ հանցավոր արարքներ չեն կատարել, համագործակցել են քրեական հետապնդման մարմինների հետ, աջակցել դեպքի հանգամանքների բացահայտմանը՝ քրեական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը կայացրել է նշված անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումներ չհարուցելու մասին որոշումներ:

The former head of Gavar Territorial Department of Social Security received a bribe: a public criminal prosecution was initiated
09/08/2023
During 2017-2019, V.B. Head of Gavar Territorial Department of Social Security of the State Social Security Service received bribe (from AMD 20 thousand to AMD 535 thousand) from 36 residents of Gegharkunik region for adding false information regarding pensioners’ service record in the database of the pension system.
Besides that V.B. drafted a false official document reserving the right regarding S.M., Chief Specialist of the Economic Department of the Staff of the Social Security Service of the Ministry of Labor and Social Affairs, pursuant whereof S.M. visited Gavar territorial center as a result of his official functions, however on that day and the days following it the later excercised his official functions in Yerevan.
On August 2, 2023 the supervising prosecutor initiated a public criminal prosecution against V.B. under parts 1 (2 counts), 2(32 counts) and 3(2 counts) parts of article 311 and part 1(2 counts) of article 314 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
As 3 citizens giving the bribe already died, and 22 citizens admitted the fact of giving bribe, did not dispute the incriminated actions and it was found out by the criminal proccedings that they were not released from criminal liability due to remorse, did not commit any other criminal action, cooperated with criminal investigation bodies, assissted in disclosing the circumstances of the case, the prosecutor supervising the criminal proceedings rendered decisions on not initiating public criminal prosecution against the abovementioned persons.