Գավառի սոցիալական ապահովության տարածքային բաժնի նախկին պետը կաշառք է ստացել. հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
09/08/2023
Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության աշխատակազմի Գավառի սոցիալական ապահովության տարածքային բաժնի պետ Վ.Բ.-ն 2017-2019 թվականների ընթացքում Գեղարքունիքի մարզի 36 բնակիչներից ստացել է 20 հազարից մինչև 535 հազար դրամ կաշառք՝ կենսաթոշակային համակարգի տվյալների շտեմարանում կենսաթոշակառուների աշխատանքային ստաժի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ ավելացնելու դիմաց:
Բացի այդ, Վ.Բ.-ն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության ծառայության աշխատակազմի տնտեսական բաժնի գլխավոր մասնագետ Ս.Մ.-ի անվամբ կազմել է իրավունք վերապահող պաշտոնեական կեղծ փաստաթուղթ, համաձայն որի՝ Ս.Մ.-ն 2016 թվականի հոկտեմբերի 3-ին աշխատանքային գործառույթներով պայմանավորված՝ այցելել է Գավառի տարածքային կենտրոն, մինչդեռ վերջինս հիշյալ օրը և դրան հաջորդող օրերին աշխատանքային գործառույթներն իրականացրել է Երևանում:
2023 թվականի օգոստոսի 2-ին հսկող դատախազը Վ.Բ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին (2 դրվագ), 2-րդ (32 դրվագ), 3-րդ (2 դրվագ) մասերով (կաշառք ստանալը) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ) (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը):
Քանի որ կաշառք տված անձանցից 3 մահացել են, իսկ 22-ը խոստովանել կաշառք տալու հանգամանքը, չեն վիճարկել իրենց մեղսագրվող արարքները, քրեական վարույթով պարզվել է, որ նրանք նախկինում գործուն զղջալու հիմքով քրեական պատասխանատվությունից չեն ազատվել, այլ հանցավոր արարքներ չեն կատարել, համագործակցել են քրեական հետապնդման մարմինների հետ, աջակցել դեպքի հանգամանքների բացահայտմանը՝ քրեական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը կայացրել է նշված անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդումներ չհարուցելու մասին որոշումներ:

В течение 2017-2019 гг. В.Б., начальник территориального отдела социального обеспечения Гавара Государственной службы социального обеспечения, получил взятки в размере от 20 000 до 535 000 драмов от 36 жителей Гегаркуникской области в обмен на добавление ложных сведений о стаже работы пенсионеров в базу данных пенсионной системы.
Кроме того, В.Б. составил поддельный официальный документ, резервирующий права на имя главного специалиста экономического отдела Службы социальной защиты Министерства труда и социальных вопросов С.М., согласно которому, С.М. 3 октября 2016 г. в связи с его трудовыми обязанностями посетил райцентр Гавара, а последний в указанный день и в последующие дни исполнял свои трудовые обязанности в Ереване.
2 августа 2023г. надзирающим прокурором было возбуждено публичное уголовное дело в отношении В.Б. по признакам частей 1 (2 эпизода), 2 (2 эпизода), 3 (2 эпизода) ст. 311 и части 1 статьи 314 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА от 18.04.2003г. (совершение должностного подлога).
Поскольку 3 человека из давших взятки умерли, а 22 признались в даче взятки, не оспаривали своих виновных действий, в уголовном производстве было установлено, что они не были освобождены от уголовной ответственности на основании деятельного раскаяния, но не совершали преступные действия, сотрудничали с органами уголовного преследования, надзирающим прокурором были вынесения постановления об отказе в возбуждении уголовного дела в отношении указанных лиц.