Փողերի լվացման մեջ մեղադրվող Ս.Կ.-ն կրկին մեղադրյալի կարգավիճակ ունի. վերադաս դատախազը վերացրել է քննիչի՝ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումը
29/07/2023
ՀՀ քաղաքացի Ս.Կ.-ն 2010 թվականի հուլիսի 15-ին ձեռք է բերել Կիպրոսի Հանրապետությունում հիմնադրված «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» կազմակերպության բաժնետոմսերը և նշված ընկերությունը կառավարելու իրավասությունը հանձնել է իր սանիկ, «Ձորագյուղ» արտադրական կոոպերատիվի հիմնադիր տնօրեն Ա.Ս.-ին՝ այդպիսով օժանդակելով հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելուն:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ «Ձորագյուղ» արտադրական կոոպերատիվի և բանկերից մեկի միջև կնքված պայմանագրով՝ Ա.Ս.-ն բանկից ստացել է 3 մլրդ 664 մլն 175 հազար դրամին համարժեք 9 մլն ԱՄՆ դոլար և 361 մլն 500 հազար դրամի վարկի գումարներ՝ նպատակ չունենալով ստացած վարկային միջոցները հետագայում վերադարձնել:
Խաբեությամբ ձեռք բերված գույքային իրավունքներից ստացված եկամուտներն օրինականացնելու, ծագման աղբյուրը, տեղաշարժն ու պատկանելիությունը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով՝ Ա.Ս.-ն կատարել է մի շարք բանկային և առևտրային գործարքներ:
Մասնավորապես՝ «Ձորագյուղ» արտադրական կոոպերատիվի անվամբ բացված դոլարային հաշվից՝ Կիպրոսի Հանրապետության «HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY LTD» բանկում բացված, իրեն և Ս.Կ.-ին պատկանող «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» ընկերությանը փոխանցել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերի՝ 131 մլն 950 հազար դրամին համարժեք 350 հազար ԱՄՆ դոլարի եկամուտ, որին միախառնել է նույն բանկում իրեն պատկանող 2 այլ ընկերության հաշվեհամարներից փոխանցված, հանցավոր նույն եղանակով ստացված գումարները: Փոխարենը տվյալ ընկերության կողմից «Ձորագյուղ» արտադրական կոոպերատիվի դոլարային հաշիվներին փոխանցվել է 1 մլն 707 հազար 32,3 ԱՄՆ դոլար:
Վճռաբեկ դատարանի 14.04.2021 թվականի որոշմամբ՝ Ա.Ս.-ն դատապարտվել է 10 տարվա ազատազրկման՝ գույքի բռնագրավմամբ (Ա.Ս.-ն չի հայտնաբերվել, հայտարարվել է հետախուզում):
Նախաքննության ընթացքում՝ 2020 թվականի ապրիլի 13-ին, Ս.Կ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախություն) և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը, փողերի լվացում): Որպես խափանման միջոց՝ կիրառվել է ստորագրություն չհեռանալու մասին: Առաջադրված մեղադրանքում Ս.Կ.-ն իրեն մեղավոր չի ճանաչել: 2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ին որոշում է կայացվել Ս.Կ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և նրա նկատմամբ կիրառված ստորագրություն չհեռանալու մասին խափանման միջոցը վերացնելու մասին՝ նրա արարքներում հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Վերադաս դատախազը 2023 թվականի հուլիսի 11-ին քննիչի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 17-ին կայացված որոշումը վերացրել է՝ վաղաժամ և անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ:

S.K. charged with the money laundering has the status of an accused again: the supervising prosecutor annulled the decision of the investigator on termination of criminal prosecution
29/07/2023
On July 15, 2010, RA citizen S.K. obtained the shares of «WLISPERA HOLDINGS LIMITED» organization established in the Republic of Cyprus and transferred the management authority of the mentioned company to his godchild A.S. Founding Director of Dzoragyugh production cooperative, thus helping to legalize the income in particularly large amounts acquired through criminal offence.
It was found out by the criminal proceedings, that under the contract concluded between the Dzoragyugh production cooperative and one of the banks A.S. received a loan in the amount of AMD 3 billion 664 million 175 thousand equal to USD 9 million and AMD 361 million 500 thousand from the bank, having no intention to return the amount of the loans to the bank.
A.S.  carried out several bank and commercial transactions for the purpose of legalizing income received from the fraudulently acquired property rights and hiding or distorting its origin and  movement.
Particularly, income in particularly large amounts—131 million 950 thousand equal to USD 350 thousand (obtained through crime) was transferred from the accounts in USD opened under the name of Dzoragyugh production cooperative to the account in the HELLENIC BANK PUBLIK COMPANY LTD bank of the Republic of Cyprus, opened under the name of WLISPERA HOLDINGS LIMITED company belonging to the S.K. and latter and mixed them with the amounts received through the same way and transferred from the accounts of two other companies belonging to the latter. Instead USD 1 million 707 thousand 32.3 was transferred to the accounts in USD belonging to Dzoragyugh production cooperative.
By the decision of the Court of Cassation dated 14.04.2021 A.S. was sentenced to ten years’ imprisonment with the confiscation of property (A.S. was not found out and a search was declared).
During the preliminary examination, on April 13, 2020 charges were brought against S.K. under point 1 of part 3 of article 178 and point 1 of part 3 of article 190 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.  Signature not to leave was chosen as a measure of restraint.  S.K. didn’t plead himself guilty. On December 17, 2021 a decision was made on termination of the criminal prosecution against S.K. and on annulling the measure of restraint imposed on him (signature not to leave) as, his actions lack corpus delicti.
On 11 July 2023, the supervising prosecutor annulled the decision of the investigator dated 17 December, 2021 on the grounds that it was unreasonable.