«Բազալտշին» ընկերության նախագահը վերականգնել է Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջին պատճառված 33 մլն դրամ վնասը
14/07/2023
Դ.Խ.-ն, զբաղեցնելով «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը, 2020-2021 թվականների ընթացքում, այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, կեղծել է փաստաթղթերը, միաժամանակ օժանդակել է «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մ.-ին՝ կատարելու գույքի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով տեղեկություններ են ստացվել, որ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՊՈԱԿ-ի հաշվեհամարին է փոխանցվել 156 մլն 721 հազար 600 դրամ՝ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանները բարելավելու և արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով:
Շինարարական աշխատանքների տեխնիկական հսկողության ծառայությունների մատուցման, ֆինանսական միջոցները տնօրինելու, պայմանագրեր կնքելու նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Բագարանի բարիք» ՓԲ ընկերությունը, իսկ ՊՈԱԿ-ի արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կատարման նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող են ճանաչվել քաղաքաշինության բնագավառում շինարարության իրականացման լիցենզիա ունեցող «Բազալտշին» և «Խաչմիշշին» ընկերությունները:
2020 թվականի հունվարի 30-ին «Բազալտշին»-ի և ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է 135 մլն դրամի պայմանագիր՝ կապալային աշխատանքներ իրականացնելու համար:
2020 թվականի մարտի 11-ից «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Խ.-ն, տեխնիկական հսկողություն իրականացնող «Բագարանի Բարիք» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ս.Մ.-ն և շինարարական որակի տեխնիկական հսկիչ Ա.Պ.-ն, խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները, ներառել են աշխատանքների կատարման մասին ուռճացված տվյալներ:
Այնուհետև, 2020 թվականի մայիս-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում կազմել, ապա ստորագրել և «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի՝ ի դեմս նախագահ Դ.Խ-ի, ու «Բագարանի Բարիք» ընկերության կնիքներով կնքել են շուրջ 100 մլն դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ վեց կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մ.-ին, այն դեպքում, երբ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են 60 մլն դրամի շինարարական աշխատանքներ:
2023 թվականի մայիսի 4-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Դ.Խ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակությանն օժանդակելը), 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելը) և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր կեղծելը, կեղծ փաստաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը):
Նախաքննության ընթացքում Դ.Խ.-ի կողմից վերականգնվել է 3 մլն 501 հազար 500 դրամը, Ս.Մ.-ի կողմից՝ 114 հազար 700 դրամը:
2023 թվականի մայիսի 12-ին քրեական վարույթից անջատվել են մեղադրյալներ Գ.Մ.-ի, Դ.Խ.-ի, Ս.Մ.-ի, Ա.Պ.-ի և Ս.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթները:
2023 թվականի մայիսի 24-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանում նշանակված նախնական դատալսումների ընթացքում Դ.Խ.-ի կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է պետության գույքային շահերին պատճառված վնասը՝ 33 մլն 653 հազար 199 դրամը:

The Director of “Bazaltshin” company remedied the damage in the amount of AMD 33 million caused to Armavir State Regional College
14/07/2023
During 2020-2021 D. Kh. holding the position of the director of “Bazaltshin” production cooperative, falsified the documents with other individuals based on their prior agreement and at the same time helped G.M., Headmaster of State Regional College SNCO to illegally take the property and carry out official forgery.
Particularly, under the criminal proceedings examined in the Anti-corruption committee data were obtained on the fact that on November 8, 2019 a contract was concluded between State Regional College SNCO and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports according whereof AMD 156 million 721 thousand 600 were transferred to the account of the SNCO for improving the building conditions and organizing construction works of the craft building.
“Bagarani Bariq” CJSC won the tender on signing contracts on provision of construction works’ technical supervision services and management of funds. “Bazaltshin” and “Khachmishshin” companies having construction license in urban development sector won the tender on implementation of construction works of the SNCO’s craft building.
On January 30, 2020 a contract of AMD 135 million was concluded between “Bazaltshin” and SNCO for performing contractor works.
From March 11, 2020 D.Gh. holding the position of the Director of “Bazaltshin” production cooperative, S.M. Director of “Bagarani Bariq” CJSC exercising technical supervision and A. P. Technical supervisor of the construction qualities distorting the real volumes of the actual construction works implemented by the construction company included exaggerated data on the implementation of works.
Afterwards, during May-December 2020 the latter drafted six fraudulent executive acts of AMD 100 million on implementation of construction works, that were signed and stamped with the seals of “Bazaltshin” production cooperative (represented by the Director D.Kh) and “Bagarani Bariq” CJSC and submitted to the headmaster of the SNCO, however the contractor company implemented construction works in the amount of AMD 60 million.
On May 4, 2023 the supervising prosecutor initiated a public criminal prosecution against D.Kh., under point 3 of part 3 of article 46-256, part 1 of article 46-445 and part 2 of article 457 of the Criminal Code.
During the preliminary examination D.Kh., remedied the damage in the amount of AMD 3 million, 501 thousand 500 and S.M. — AMD 114 thousand 700 caused to the state.
On May 12, 2023 the criminal proceedings on the accused persons G.M., D.KH., S.M., A.P., S.H. were separated from the criminal proceedings.
On May 24, 2023 the prosecutor signed the indictment and submitted it with the materials of the proceedings to the Anti-corruption court.
During the preliminary court hearings in the Anti-corruption court D. Kh. completely remedied the property damage in the amount of AMD 33 million 653 thousand 199 caused to the state.