«Բազալտշին» ընկերության նախագահը վերականգնել է Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջին պատճառված 33 մլն դրամ վնասը
14/07/2023
Դ.Խ.-ն, զբաղեցնելով «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը, 2020-2021 թվականների ընթացքում, այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, կեղծել է փաստաթղթերը, միաժամանակ օժանդակել է «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մ.-ին՝ կատարելու գույքի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով տեղեկություններ են ստացվել, որ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՊՈԱԿ-ի հաշվեհամարին է փոխանցվել 156 մլն 721 հազար 600 դրամ՝ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանները բարելավելու և արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով:
Շինարարական աշխատանքների տեխնիկական հսկողության ծառայությունների մատուցման, ֆինանսական միջոցները տնօրինելու, պայմանագրեր կնքելու նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Բագարանի բարիք» ՓԲ ընկերությունը, իսկ ՊՈԱԿ-ի արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կատարման նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող են ճանաչվել քաղաքաշինության բնագավառում շինարարության իրականացման լիցենզիա ունեցող «Բազալտշին» և «Խաչմիշշին» ընկերությունները:
2020 թվականի հունվարի 30-ին «Բազալտշին»-ի և ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է 135 մլն դրամի պայմանագիր՝ կապալային աշխատանքներ իրականացնելու համար:
2020 թվականի մարտի 11-ից «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Խ.-ն, տեխնիկական հսկողություն իրականացնող «Բագարանի Բարիք» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ս.Մ.-ն և շինարարական որակի տեխնիկական հսկիչ Ա.Պ.-ն, խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները, ներառել են աշխատանքների կատարման մասին ուռճացված տվյալներ:
Այնուհետև, 2020 թվականի մայիս-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում կազմել, ապա ստորագրել և «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի՝ ի դեմս նախագահ Դ.Խ-ի, ու «Բագարանի Բարիք» ընկերության կնիքներով կնքել են շուրջ 100 մլն դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ վեց կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մ.-ին, այն դեպքում, երբ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են 60 մլն դրամի շինարարական աշխատանքներ:
2023 թվականի մայիսի 4-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Դ.Խ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակությանն օժանդակելը), 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելը) և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր կեղծելը, կեղծ փաստաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը):
Նախաքննության ընթացքում Դ.Խ.-ի կողմից վերականգնվել է 3 մլն 501 հազար 500 դրամը, Ս.Մ.-ի կողմից՝ 114 հազար 700 դրամը:
2023 թվականի մայիսի 12-ին քրեական վարույթից անջատվել են մեղադրյալներ Գ.Մ.-ի, Դ.Խ.-ի, Ս.Մ.-ի, Ա.Պ.-ի և Ս.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթները:
2023 թվականի մայիսի 24-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանում նշանակված նախնական դատալսումների ընթացքում Դ.Խ.-ի կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է պետության գույքային շահերին պատճառված վնասը՝ 33 մլն 653 հազար 199 դրամը:

Президент компании "Базальтшин" возместил ущерб Армавирскому областному государственному колледжу в размере 33 млн драмов
14/07/2023
Д.Х., занимая должность президента производственного кооператива «Базальтшин», в течение 2020-2021 годов по предварительному сговору с другими лицами фальсифицировал документы, одновременно содействуя Г.М., директору ГНКО «Армавирский областной государственный колледж», для совершения хищения имущества и служебного подлога.
В частности, в расследуемых Антикоррупционным комитетом уголовных производств была получена информация о том, что 8 ноября 2019 года между ГНКО «Армавирский областной государственный колледж» и Министерством образования, науки, культуры и спорта был подписан договор, согласно которому на счет ГНКО было перечислено 156 млн. 721 тыс. 600 драмов в целях улучшения условий строительства ГНКО и организации строительных работ ремесленного корпуса.
Победителем в тендере, объявленном на оказание услуг по техническому надзору за строительными работами, управление финансовыми ресурсами, заключение договоров, признана компания ЗАО «Багарани Барик» и «Базальтшин», имеющая строительную лицензию в сфере градостроительства, был признан победителем в тендере, объявленном на выполнение работ по строительству ремесленного корпуса компаний «Базальтшин» и «Хачмишшин».
30 января 2020 года между «Базальтшином» и ГНКО был подписан договор на выполнение строительных работ на сумму 135 млн драмов.
С 11 марта 2020 года Д.Х., занимавший должность президента производственного кооператива «Базальтшин», С.М., директор компании ЗАО «Багарани Барик», осуществляющий технический контроль, и А.П., технический руководитель строительского качества, искажая реальные объемы строительных работ, фактически выполненных подрядчиком, включали завышенные данные о выполнении работ.
Затем, в течение мая-декабря 2020 года, они составили и подписали шесть фальшивых исполнительных договоров на выполнение строительных работ на сумму около 100 млн драмов с печатями производственного кооператива «Базальтшин» в лице президента Компании «Багарани Барик» Д.Х. и представили директору ГНКО Г.М., в случае, если строительные работы на сумму 60 млн. драмов будут фактически выполнены подрядной организацией.
4 мая 2023 года надзирающий прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении Д.Х. по ст. 46-256 ч. 3 п. 3 УК (сопровождение хищения имущества в особо крупных размерах), 46-445- ч. 1 ст. 457 (содействие совершению должностного подлога) и ч. 2 ст. 457 (подделка документов, сбыт, изготовление или использование подложных документов).
В ходе предварительного следствия Д.Х. восстановил 3 млн 501 тысяча 500 драмов, С.М. – 114 тысяч 700 драмов.
12 мая 2023 года уголовное производство в отношении обвиняемых Г.М., Д.Х., С.М., А.П. и С.Х. выделено из состава уголовного производства.
24 мая 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение и вместе с производством направил его в Антикоррупционный суд.
В ходе предварительных слушаний в антикоррупционном суде ущерб, причиненный имущественным интересам государства, был полностью возмещен Д. Х. в размере 33 млн 653 тыс. 199 драмов.