25.05.2023 | Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող համայնքապատկան գույքն օրենքի խախտմամբ օտարվել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությանը. Դատախազության ուսումնասիրության հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
2012 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող համայնքապատկան շենքն առանց մրցույթի՝ ուղղակի վաճառքով, օտարվել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությանը:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում, ուսումնասիրվել է Պուշկինի 2 հասցեում գտնվող շենքի օտարման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կառավարության 2006 թվականի հոկտեմբերի 19-ի որոշմամբ՝ Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող շինությունն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Հայաստանի փրկարար ծառայության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին։ 2008 թվականի օգոստոսի 28-ին, Կառավարության որոշմամբ, տարածքը ճանաչվել է բացառիկ հանրային գերակա շահ՝ այն հիմնավորմամբ, որ տարածքի բարեկարգմամբ Երևանում կվերանա վթարային բնակելի ֆոնդը, կստեղծվեն կանաչապատ տարածքներ, խաղահրապարակներ, կնորացվեն ինժեներատեխնիկական ենթակառուցվածքները: Բացի այդ, կառուցապատման աշխատանքները թույլ կտան մասնավոր ներդրումների հաշվին՝ վերակառուցել և վերականգնել շենքներն ու շինությունները՝ հին Երևանի ճարտարապետական ոճը համադրելով ներկայում կառուցվող շենքերի և շինությունների հետ:
Կառավարության նույն որոշմամբ՝ տարածքի ձեռքբերող է հանդիսացել «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն, որի 50 տոկոսի բաժնետերը գործարար Ս.Մ.-ն է, իսկ մյուս 50 տոկոսը պատականում է նրա կնոջը՝ ԵՊԲՀ-ի նախկին ռեկտոր Գ.Ք.-ին:
Ըստ օտարման պայմանագրի՝ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն, իր միջոցների հաշվին, պետք է ֆինանսավորեր Երևանի Մյասնիկյան պողոտայում գտնվող Փրկարար ծառայության նոր տիպային շենքի կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման, շինարարության տեխնիկական հսկողության աշխատանքներն ու ծառայությունները:
Դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ համայնքապատկան տարածքի օտարումը չի իրականացվել օրենքով սահմանված կարգով, օտարվող սեփականության դիմաց չի տրվել համարժեք փոխհատուցում՝ 15 տոկոս ավելի գումար: Արդյունքում՝ Կենտրոն թաղային համայնքին առերևույթ պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ անշարժ գույքը ձեռքբերող «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությունը երկու տարվա ընթացքում չի սկսել օտարման հիմք հանդիսացող գործունեությունը, իսկ շահագրգիռ պատասխանատու պաշտոնատար անձինք որևէ միջոց չեն ձեռնարկել գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին որոշումն անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ՝ Երևանին զրկելով առանձնապես խոշոր չափերի արժողությամբ անշարժ գույքը սեփական գույքային ֆոնդ վերադարձնելու հնարավորությունից:
Հանրային գերակա շահ ճանաչված լինելու հիմքով օտարված համայնքապատկան գույքն առ այսօր գտնվում է անփոփոխ վիճակում. խախտվել է օտարման գործընթացը (օտարման նպատակի իրագործումը պետք է սկսվեր գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին Կառավարության համապատասխան որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ յոթ տարվա ընթացքում):
Ուսումնասիրության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝  Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը 2023 թվականի մայիսի 24-ին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2023 թվականի մայիսի 25-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով (պաշտոնեական անփութություն):
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում, համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարածքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով՝ հայց կներկայացնի Վարչական դատարան:

On December 27, 2012 the building located at 2 Pushkin Str., and belonging to the community was alienated to “Local developers” company through direct sale and without a competition.
In the scope of the function of initiating claim on state interest protection in the Prosecutor’s office of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan city, the process of alienation of the building located at 2 Pushkin Str. was examined.
By the examination it was found out that under the decision of the Government of October 19, 2006, the building located at 2 Pushkin Str. was provided to the “Staff of the Ministry of Emergency Situations” State Administrative Institution under the right of gratuitous use.
Under the same decision of the Government the territory was obtained by “Local developers” company, 50 % of shares of which belonged to the businessman S.M. and the other 50 % belonged to his wife G.K., the former rector of YSMU.
Pursuant to the alienation agreement the “Local developers” LLC supposed to finance the design and estimate documentation of the new model building of the Rescue Service located at the Miasnikyan Ave., city of Yerevan as well as technical supervision works of the building.
By the examination carried out by the Prosecutor’s Office it was found out that they failed to carry out the alienation of the territory belonging to the community pursuant to the procedure established by law, equivalent compensation was not given for the alienated property. As a result damage in particularly large amounts was caused to Kentron community.
The property belonging to the community and alienated on the basis of being recognized as an overriding public interest is still unchanged. The alienation process was violated.
Based on the factual data obtained as a result of the examination, the Prosecutor’s office of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan city submitted a report to the Anti-Corruption Committee on May 24, 2023, to solve the issue of initiating a criminal proceedings.
On May 25, 2023 a criminal proceedings was initiated in the Anti-Corruption Committee under part 2 of article 308 and part 2 of article 315 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
The Prosecutor’s office of Kentron and Nork Marash Administrative Districts of Yerevan city in the scope of the powers of initiating claim on state (community) interest protection, a claim will be submitted to the Administrative court for returning the territory owned by the community to the community.