25.05.2023 | Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող համայնքապատկան գույքն օրենքի խախտմամբ օտարվել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությանը. Դատախազության ուսումնասիրության հիման վրա՝ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ
2012 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող համայնքապատկան շենքն առանց մրցույթի՝ ուղղակի վաճառքով, օտարվել է «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ընկերությանը:
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու գործառույթի շրջանակում, ուսումնասիրվել է Պուշկինի 2 հասցեում գտնվող շենքի օտարման գործընթացը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Կառավարության 2006 թվականի հոկտեմբերի 19-ի որոշմամբ՝ Պուշկին փողոցի 2 հասցեում գտնվող շինությունն անհատույց օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է Արտակարգ իրավիճակների նախարարության «Հայաստանի փրկարար ծառայության աշխատակազմ» պետական կառավարչական հիմնարկին։ 2008 թվականի օգոստոսի 28-ին, Կառավարության որոշմամբ, տարածքը ճանաչվել է բացառիկ հանրային գերակա շահ՝ այն հիմնավորմամբ, որ տարածքի բարեկարգմամբ Երևանում կվերանա վթարային բնակելի ֆոնդը, կստեղծվեն կանաչապատ տարածքներ, խաղահրապարակներ, կնորացվեն ինժեներատեխնիկական ենթակառուցվածքները: Բացի այդ, կառուցապատման աշխատանքները թույլ կտան մասնավոր ներդրումների հաշվին՝ վերակառուցել և վերականգնել շենքներն ու շինությունները՝ հին Երևանի ճարտարապետական ոճը համադրելով ներկայում կառուցվող շենքերի և շինությունների հետ:
Կառավարության նույն որոշմամբ՝ տարածքի ձեռքբերող է հանդիսացել «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն, որի 50 տոկոսի բաժնետերը գործարար Ս.Մ.-ն է, իսկ մյուս 50 տոկոսը պատականում է նրա կնոջը՝ ԵՊԲՀ-ի նախկին ռեկտոր Գ.Ք.-ին:
Ըստ օտարման պայմանագրի՝ «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊԸ-ն, իր միջոցների հաշվին, պետք է ֆինանսավորեր Երևանի Մյասնիկյան պողոտայում գտնվող Փրկարար ծառայության նոր տիպային շենքի կառուցման նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման, շինարարության տեխնիկական հսկողության աշխատանքներն ու ծառայությունները:
Դատախազության կողմից իրականացված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ համայնքապատկան տարածքի օտարումը չի իրականացվել օրենքով սահմանված կարգով, օտարվող սեփականության դիմաց չի տրվել համարժեք փոխհատուցում՝ 15 տոկոս ավելի գումար: Արդյունքում՝ Կենտրոն թաղային համայնքին առերևույթ պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Ուսումնասիրությամբ տվյալներ են ձեռք բերվել նաև այն մասին, որ անշարժ գույքը ձեռքբերող «Լոկալ Դիվելոփըրզ» ՍՊ ընկերությունը երկու տարվա ընթացքում չի սկսել օտարման հիմք հանդիսացող գործունեությունը, իսկ շահագրգիռ պատասխանատու պաշտոնատար անձինք որևէ միջոց չեն ձեռնարկել գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին որոշումն անվավեր ճանաչելու ուղղությամբ՝ Երևանին զրկելով առանձնապես խոշոր չափերի արժողությամբ անշարժ գույքը սեփական գույքային ֆոնդ վերադարձնելու հնարավորությունից:
Հանրային գերակա շահ ճանաչված լինելու հիմքով օտարված համայնքապատկան գույքն առ այսօր գտնվում է անփոփոխ վիճակում. խախտվել է օտարման գործընթացը (օտարման նպատակի իրագործումը պետք է սկսվեր գերակա հանրային շահ ճանաչելու մասին Կառավարության համապատասխան որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ յոթ տարվա ընթացքում):
Ուսումնասիրության ընթացքում ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝  Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը 2023 թվականի մայիսի 24-ին հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու նպատակով:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում 2023 թվականի մայիսի 25-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը) և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով (պաշտոնեական անփութություն):
Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում, համայնքային սեփականություն հանդիսացող տարածքը համայնքին վերադարձնելու նպատակով՝ հայց կներկայացնի Վարչական դատարան:

25.05.2023 | Коммунальное имущество по ул. Пушкина 2 было отчуждено компании «Локал Дивелоперз» в нарушение закона. На основании расследования прокуратуры возбуждено уголовное дело
27 декабря 2012 года дом в коммунальной собственности по адресу ул. Пушкина 2 был продан «Локал Дивелоперз» без конкурса, путем прямой продажи.
В прокуратуре административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана в рамках функции по возбуждению дела о защите государственных (общественных) интересов был изучен процесс отчуждения здания, расположенного по адресу ул. Пушкина 2.
В ходе исследования было установлено, что решением правительства от 19 октября 2006 года здание по адресу ул. Пушкина 2 безвозмездно передано государственному административному учреждению "Аппарат службы спасения Армении" МЧС. 28 августа 2008 года решением правительства территория была признана исключительно приоритетным общественным интересом на том основании, что благоустройство территории позволит ликвидировать аварийный жилой фонд в Ереване, создать зеленые насаждения, детские площадки, обновить инженерно-техническую инфраструктуру. Кроме того, строительные работы позволят перестраивать и реставрировать здания и сооружения с помощью частных инвестициях, сочетая архитектурный стиль старого Еревана со строящимися в настоящее время зданиями и сооружениями.
По тому же решению правительства приобретателем площади стало ООО «Локал Дивелоперз», 50 процентов которой принадлежит бизнесмену С.М., а остальные 50 процентов принадлежат его супруге, бывшему ректору ЕГУ Г.К.
Согласно договору отчуждения, ООО «Локал Дивелоперз» должен был за свой счет профинансировать строительство нового типового здания Спасательной службы на проспекте Мясникяна в Ереване, составление проектно-сметной документации, технический надзор за строительством и услуги.
Проведенное прокуратурой расследование показало, что отчуждение коммунальной территории было осуществлено не в соответствии с законом, а за отчужденное имущество не была выплачена адекватная компенсация - на 15 процентов больше денег. В результате община района Кентрон, по-видимому, понесла особенно крупный материальный ущерб.
В ходе исследования также были получены данные о том, что компания ООО «Локал Дивелоперз», приобретающая недвижимость, в течение двух лет не приступила к деятельности, являющейся основанием для отчуждении, а заинтересованные ответственные должностные лица не предприняли никаких мер по признанию решения недействительным, лишив Еревана возможности вернуть недвижимость особо крупной стоимости в собственный фонд имущества.
Коммунальная собственность, отчужденная на основании признания приоритетной общественной собственности, по-прежнему находится в неизменном состоянии – процесс отчуждении был нарушен (реализация цели отчуждении должна была начата после вступления в силу соответствующего постановления Правительства о признании приоритетного общественного интереса, в течение семи лет).
24 мая 2023 года на основании фактических данных, полученных в ходе исследования, прокуратура административных районов Кентрон и Норк-Мараш Еревана представила отчет в Антикоррупционный комитет для решения вопроса о возбуждении уголовного дела.
25 мая 2023 г. Антикоррупционный комитет возбудил уголовное дело по ч. 2 ст. 308 (злоупотребление должностными полномочиями) и ч. 2 ст. 315 (должностная халатность) Уголовного кодекса от 18 апреля 2003 г.
Прокуратура административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана в рамках полномочий по возбуждению иска о защите государственных (общественных) интересов обратится в Административный суд с иском о возврате общинной территории к сообществу.