25.05.2023 | Դատախազը Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի նկատմամբ փողերի լվացման դեպքով հարուցել է նոր հանրային քրեական հետապնդում
Հսկող դատախազի` 2023 թվականի մայիսի 25-ի որոշմամբ՝ Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի կողմից փողերի լվացման հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա, հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում. Ս.Խ.-ի՝ 2021 թվականի մեղադրանքը լրացվել է:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ս.Խ.-ն, 2004 թվականից մինչև 2013 թվականի հունիսի 6-ը, այնուհետև՝ 2014 թվականի սեպտեմբերի 25-ից մինչև 2016 թվականի հոկտեմբերի 6-ը, զբաղեցնելով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու արգելքին հակառակ, մասնակցել է լեռնաարդյունաբերության բնագավառում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող «Լեռ-ԷՔՍ» ՍՊ ընկերության (այսուհետ՝ նաև Ընկերություն) կառավարմանն ու օրինականացրել է այդ գործունեությունից հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ 16 մլրդ 805 մլն 587 հազար դրամը:
Հանցավոր ճանապարհով՝ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ստացված 16 մլրդ 805 մլն 578 հազար դրամը Ս.Խ.-ն միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ ու տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այդ թվում՝ տարբեր գույքեր ձեռք բերելու, իր և մերձավորների անվամբ հաշվառված տարբեր ընկերություններում ներդրումներ կատարելու եղանակներով, դրանց հաղորդել է օրինական տեսք:
Այդ նպատակով 2012 թվականի օգոստոսի 21-ից հետո Ս.Խ.-ն, ի թիվս այլնի, կատարել է մի շարք գործարքներ, ինչպես նաև ձեռք է բերել և իր հետ փոխկապակցված անձանց անուններով հաշվառել հետևյալ գույքերը.
• 2012 թվականի սեպտեմբերի 12-ին և 13-ին մոտ 10 մլրդ դրամ է փոխանցել օֆշորում գործող ընկերությանը.
• 2012 թվականի օգոստոսի 22-ին 16 մլն դրամ է փոխանցել ջրային և ամենագնաց մոտոցիկլներ ձեռք բերելու համար.
• 2012 թվականի նոյեմբերի 29-ին մոտ 22 մլն դրամ փոխանցում է կատարել՝ 2 ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով.
• 2012 թվականի օգոստոսի 22-ին և նույն թվականի նոյեմբերի 27-ին մոտ 2,5 մլրդ դրամի ավանդներ է ներդրել երկու բանկում.
• 2012 թվականի դեկտեմբերի 19-ին և նույն թվականի դեկտեմբերի 27-ին իր հաշվեհամարից մոտ 92 մլն դրամի փոխանցումներ է կատարել՝ ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով.
• 2013 թվականի մայիսի 15-ին և 21-ին մոտ 1,6 մլն ԱՄՆ դոլար է փոխանցել՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում անշարժ գույք ձեռք բերելու նպատակով.
• 2013 թվականին մոտ 146 մլն դրամի ներդրում է կատարել դեռևս 2012 թվականի դեկտեմբերի 11-ին իր և այլ անձի անվամբ ձեռք բերված ընկերության կանոնադրական կապիտալում.
• 2014 թվականի ապրիլի 25-ին մոտ 54 մլն դրամով ձեռք է բերել նույն թվականի արտադրության ավտոմեքենա.
• 2014 թվականի հուլիսի 14-ին ներդրման պայմանագրերի հիման վրա Ս.Խ.-ի կողմից մոտ 10 մլրդ դրամի ներդրում է կատարվել իր կողմից ստեղծված մեկ այլ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում.
• 2014 թվականի դեկտեմբերի 1-ին կատարել է մոտ 75 մլն դրամի ներդրում.
• 2015 թվականի ընթացքում Ս.Խ.-ի կողմից ներդրվել է մոտ 950 մլն դրամի ավանդ և այլն:
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի նկատմամբ 2021 թվականի ապրիլի 8-ին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա Նորավան համայնքի ղեկավարին դրդել է կատարել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5 մլն 132 հազար 891 դրամ արժողությամբ գույքի վատնում,  ինչպես նաև երկու այլ դեպքերով դրդել էր պաշտոնատար անձանց կատարել պաշտոնեական կեղծիքներ, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզպետ Ս.Խ.-ն 2010 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին, մարզպետարանի ենթակայության ներքո գտնվող Կապան քաղաքի թիվ 3 դպրոցի տնօրենին դրդել է կատարել պաշտոնեական կեղծիք, ինչի արդյունքում իր որդու՝ Տ.Խ.-ի անվամբ տրվել է հանրակրթական դպրոցն ավարտած լինելու հանգամանքը հավաստող պաշտոնական կեղծ փաստաթուղթ՝ ավարտական վկայական (ատեստատ):
Բացի այդ, Ս.Խ.-ն, 2016 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին տեղեկանալով, որ 2014 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզի Ակներ համայնքի 15-րդ փողոցի 7/1 հասցեում գտնվող 1 հա մակերեսով հողամասը հյուրանոցային համալիր կառուցելու համար օտարվել է նախկին մարզպետ Վ.Հ.-ի մտերիմին, լարված միջանձնային փոխհարաբերություններ ունենալով Վ.Հ.-ի հետ, գնված հողատարածքը հետագա ներդրումների համար ոչ պիտանի դարձնելու նպատակով, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելով, Ակներ համայնքի ղեկավար Ս.Մ.-ին տվել է ապօրինի կարգադրություն՝ նախկին մարզպետ Վ.Հ.-ի մտերիմի կողմից գնված հողամասը ճանապարհին միացնող 0.43 հա մակերեսով հողատարածքը կեղծ աճուրդի միջոցով օտարել իր կողմից նշված անձին՝ Ա.Գ.-ին: Արդյունքում՝ օրենքի խախտմամբ՝ առանց աճուրդին երկրորդ կողմի մասնակցության, Ա.Գ.-ն ձեռք է բերել Սյունիքի մարզի Ակներ համայնքում գտնվող 0.43 հա մակերեսով հողատարածքը:
Այսպիսով, Ս.Խ.-ին վերագրվում են հանցանքների կատարում՝ նախատեսված՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի  190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (hանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)), 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը), 05.05.2021 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով  (վստահված գույքը հափշտակելուն դրդելը) և 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն դրդելը) (2 դրվագ):

25.05.2023 | Прокуратура возбудила новое публичное уголовное преследование в отношении бывшего марзпета Сюника С.Х. по делу об отмывании денег
Постановлением надзирающего прокурора от 25 мая 2023 года на основании фактов, свидетельствующих о совершении преступления по отмыванию денег бывшим главой Сюникской области С.Х., было возбуждено новое уголовное преследование. Обвинения, предъявленные С.Х., в 2021 г. были дополнены.
По уголовному делу, расследуемому в Антикоррупционном комитете, установлено, что С.Х. занимая должность главы Сюникской области с 2004 г. по 6 июня 2013 г., а затем с 25 сентября 2014 г. по 6 октября 2016 г., участвовал в управлении ООО «Лер-ЭКС» (далее – «Компания») осуществление предпринимательской деятельности в сфере горнодобывающей промышленности, несмотря на запрет на осуществление предпринимательской деятельности и легализованные 16 805 587 драмов, полученные в результате преступления.
16 805 587 драмов, полученные в результате незаконного участия в предпринимательской деятельности, С.Х. объединил с другими своими доходами и совершил различные гражданско-правовые сделки, в том числе приобрел различное имущество, вложил средства в различные компании, зарегистрированные на его имя или под именем его родственников.
После 21 августа 2012 г. с этой целью С.Х., среди прочего, осуществил несколько сделок и приобрел следующие объекты недвижимости и зарегистрировался на имя аффилированных лиц.
• 12 и 13 сентября 2012 года 10 000 000 000 драмов РА были переведены в оффшорную компанию.
• 22 августа 2012 г. было перечислено 16 000 000 драмов РА на приобретение водных и внедорожных мотоциклов.
• 29 ноября 2012 года было перечислено около 22 000 000 драмов РА с целью приобретения 2 автомобилей.
• 22 августа 2012 г. и 27 ноября 2012 г. в два банка был вложен депозит в размере 2 500 000 000 драмов РА.
• 19 декабря 2012 года и с 27 декабря того же года с его счета было переведено около 92 000 000 драмов РА с целью приобретения автомобиля.
• 15 и 21 мая 2013 г. было перечислено 1 600 000 долларов США с целью приобретения недвижимого имущества в Российской Федерации.
• В 2013 году осуществил вклад в размере 146 000 000 драмов РА в уставный капитал компании, приобретенной 11 декабря 2012 года, которая принадлежала ему и другому лицу.
• 25 апреля 2014 года приобрел автомобиль за 54 000 000 драмов того же года выпуска.
• 14 июля 2014 года на основании инвестиционных договоров С.Х. осуществил вклад в размере 10 000 000 000 драмов РА в уставный капитал другого учрежденного им юридического лица.
• 1 декабря 2014 года осуществил вложение в размере 75 000 000 драмов РА.
• В течение 2015 года вклад в размере 950 000 000 драмов РА был вложен С.Х.
Напомним, что 8 апреля 2021 года в отношении бывшего главы Сюникской области С.Х. было предъявлено обвинение в побуждении главы общины Нораван к растрате имущества на сумму 5 132 891 драм, а в двух других случаях побуждение должностных лиц совершать официальные подлоги, нанося тем самым существенный ущерб законным интересам государства.
В частности, в мае-июне 2010 года глава Сюникской области С.Х. побудил директора школы N 3 города Капана совершить служебный подлог, в результате чего аттестат, удостоверяющий, что его сыном Т.Х. была выпущена средняя школа.
Кроме того, в течение августа-сентября 2016 года, получив информацию о том, что 12 мая 2014 года земельный участок площадью 1 га, расположенный по адресу: 15-я община Акнер, 7/1, Сюникского марза, был отчужден родственнику бывшего глава района В.Х., с целью строительства гостиничного комплекса, однако, имея напряженные межличностные отношения с В.Х., поручил главе общины Акнер С.М. отчуждать земельный участок площадью 0,43 га, который соединял земельный участок с дорогой через подставной аукцион к А.Г. (упомянутому им лицу). В результате, в нарушение закона, без участия второго лица в торгах А.Г. получил земельный участок площадью 0,43 га, расположенный в общине Акнер.
Таким образом, С. Х. обвинялся в совершении преступлений, предусмотренных пунктом 1 части 3 статьи 190, частью 1 статьи 309 УК от 18.04.2003 и пунктом 1 части 3 статьи 46. -256 и ч. 1 ст. 46-445 УК от 05.05.2021.