25.05.2023 | Դատախազը Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի նկատմամբ փողերի լվացման դեպքով հարուցել է նոր հանրային քրեական հետապնդում
Հսկող դատախազի` 2023 թվականի մայիսի 25-ի որոշմամբ՝ Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի կողմից փողերի լվացման հանցանքի կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա, հարուցվել է նոր հանրային քրեական հետապնդում. Ս.Խ.-ի՝ 2021 թվականի մեղադրանքը լրացվել է:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ս.Խ.-ն, 2004 թվականից մինչև 2013 թվականի հունիսի 6-ը, այնուհետև՝ 2014 թվականի սեպտեմբերի 25-ից մինչև 2016 թվականի հոկտեմբերի 6-ը, զբաղեցնելով Սյունիքի մարզպետի պաշտոնը, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու արգելքին հակառակ, մասնակցել է լեռնաարդյունաբերության բնագավառում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող «Լեռ-ԷՔՍ» ՍՊ ընկերության (այսուհետ՝ նաև Ընկերություն) կառավարմանն ու օրինականացրել է այդ գործունեությունից հանցավոր ճանապարհով ստացված՝ 16 մլրդ 805 մլն 587 հազար դրամը:
Հանցավոր ճանապարհով՝ ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ստացված 16 մլրդ 805 մլն 578 հազար դրամը Ս.Խ.-ն միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ ու տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այդ թվում՝ տարբեր գույքեր ձեռք բերելու, իր և մերձավորների անվամբ հաշվառված տարբեր ընկերություններում ներդրումներ կատարելու եղանակներով, դրանց հաղորդել է օրինական տեսք:
Այդ նպատակով 2012 թվականի օգոստոսի 21-ից հետո Ս.Խ.-ն, ի թիվս այլնի, կատարել է մի շարք գործարքներ, ինչպես նաև ձեռք է բերել և իր հետ փոխկապակցված անձանց անուններով հաշվառել հետևյալ գույքերը.
• 2012 թվականի սեպտեմբերի 12-ին և 13-ին մոտ 10 մլրդ դրամ է փոխանցել օֆշորում գործող ընկերությանը.
• 2012 թվականի օգոստոսի 22-ին 16 մլն դրամ է փոխանցել ջրային և ամենագնաց մոտոցիկլներ ձեռք բերելու համար.
• 2012 թվականի նոյեմբերի 29-ին մոտ 22 մլն դրամ փոխանցում է կատարել՝ 2 ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով.
• 2012 թվականի օգոստոսի 22-ին և նույն թվականի նոյեմբերի 27-ին մոտ 2,5 մլրդ դրամի ավանդներ է ներդրել երկու բանկում.
• 2012 թվականի դեկտեմբերի 19-ին և նույն թվականի դեկտեմբերի 27-ին իր հաշվեհամարից մոտ 92 մլն դրամի փոխանցումներ է կատարել՝ ավտոմեքենա ձեռք բերելու նպատակով.
• 2013 թվականի մայիսի 15-ին և 21-ին մոտ 1,6 մլն ԱՄՆ դոլար է փոխանցել՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում անշարժ գույք ձեռք բերելու նպատակով.
• 2013 թվականին մոտ 146 մլն դրամի ներդրում է կատարել դեռևս 2012 թվականի դեկտեմբերի 11-ին իր և այլ անձի անվամբ ձեռք բերված ընկերության կանոնադրական կապիտալում.
• 2014 թվականի ապրիլի 25-ին մոտ 54 մլն դրամով ձեռք է բերել նույն թվականի արտադրության ավտոմեքենա.
• 2014 թվականի հուլիսի 14-ին ներդրման պայմանագրերի հիման վրա Ս.Խ.-ի կողմից մոտ 10 մլրդ դրամի ներդրում է կատարվել իր կողմից ստեղծված մեկ այլ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում.
• 2014 թվականի դեկտեմբերի 1-ին կատարել է մոտ 75 մլն դրամի ներդրում.
• 2015 թվականի ընթացքում Ս.Խ.-ի կողմից ներդրվել է մոտ 950 մլն դրամի ավանդ և այլն:
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս.Խ.-ի նկատմամբ 2021 թվականի ապրիլի 8-ին մեղադրանք էր առաջադրվել այն բանի համար, որ նա Նորավան համայնքի ղեկավարին դրդել է կատարել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5 մլն 132 հազար 891 դրամ արժողությամբ գույքի վատնում,  ինչպես նաև երկու այլ դեպքերով դրդել էր պաշտոնատար անձանց կատարել պաշտոնեական կեղծիքներ, ինչի հետևանքով էական վնաս է պատճառվել պետության օրինական շահերին:
Մասնավորապես՝ Սյունիքի մարզպետ Ս.Խ.-ն 2010 թվականի մայիս-հունիս ամիսներին, մարզպետարանի ենթակայության ներքո գտնվող Կապան քաղաքի թիվ 3 դպրոցի տնօրենին դրդել է կատարել պաշտոնեական կեղծիք, ինչի արդյունքում իր որդու՝ Տ.Խ.-ի անվամբ տրվել է հանրակրթական դպրոցն ավարտած լինելու հանգամանքը հավաստող պաշտոնական կեղծ փաստաթուղթ՝ ավարտական վկայական (ատեստատ):
Բացի այդ, Ս.Խ.-ն, 2016 թվականի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին տեղեկանալով, որ 2014 թվականի մայիսի 12-ին Սյունիքի մարզի Ակներ համայնքի 15-րդ փողոցի 7/1 հասցեում գտնվող 1 հա մակերեսով հողամասը հյուրանոցային համալիր կառուցելու համար օտարվել է նախկին մարզպետ Վ.Հ.-ի մտերիմին, լարված միջանձնային փոխհարաբերություններ ունենալով Վ.Հ.-ի հետ, գնված հողատարածքը հետագա ներդրումների համար ոչ պիտանի դարձնելու նպատակով, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելով, Ակներ համայնքի ղեկավար Ս.Մ.-ին տվել է ապօրինի կարգադրություն՝ նախկին մարզպետ Վ.Հ.-ի մտերիմի կողմից գնված հողամասը ճանապարհին միացնող 0.43 հա մակերեսով հողատարածքը կեղծ աճուրդի միջոցով օտարել իր կողմից նշված անձին՝ Ա.Գ.-ին: Արդյունքում՝ օրենքի խախտմամբ՝ առանց աճուրդին երկրորդ կողմի մասնակցության, Ա.Գ.-ն ձեռք է բերել Սյունիքի մարզի Ակներ համայնքում գտնվող 0.43 հա մակերեսով հողատարածքը:
Այսպիսով, Ս.Խ.-ին վերագրվում են հանցանքների կատարում՝ նախատեսված՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի  190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (hանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)), 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը), 05.05.2021 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով  (վստահված գույքը հափշտակելուն դրդելը) և 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն դրդելը) (2 դրվագ):

Pursuant to the decision of the supervising prosecutor, dated May 25, 2023 on the basis of the facts proving the commission of crime of money laundering by S.KH., former head of Syunik region, a new public criminal prosecution was initiated. Charges brought against S.KH., in 2021 were supplemented.
By the criminal proceedings examined in the Anti-Corruption Committee, it was found out that S.Kh. holding the position of the head of Syunik region from 2004 until June 6, 2013 and afterwards from September 25, 2014 until October 6, 2016, participated in the management of “Ler-EX” LLC (hereinafter referred to as “the Company”) exercising entrepreneurial activity in the field of mining industry despite the prohibition of exercising entrepreneurial activity and legalized AMD 16 805 587 derived from a crime.
AMD 16 805 587 received as a result of illegal participation in the entrepreneurial activity, S. KH., combined them with his other income and carried out different civil and legal transactions, including purchasing different properties, making investments in different companies registered under his name or under his relatives’ name.
After August 21, 2012 for that purpose S.KH., inter alia, carried out several transactions and purchased the following properties and registered under the name of the affiliated persons.
- On September 12 and 13, 2012, AMD 10 000 000 000 was transferred to the offshore company.
- On August 22, 2012, AMD 16 000 000 was transferred for purchasing water and off-road motorcycles.
- On November 29, 2012 about AMD 22 000 000 was transferred for the purpose of purchasing 2 cars.
- On August 22, 2012 and on November 27, 2012 a deposit in the amount of AMD 2 500 000 000 was invested in two banks.
- On December 19, 2012 and from December 27 of the same year about AMD 92 000 000 was transferred from his personal account for the purpose of purchasing a car.
- On May 15 and 21, 2013 USD 1 600 000 was transferred for the purpose of obtaining immovable property in the Russian Federation.
- In 2013 made an investment in the amount of AMD 146 000 000 in the authorized capital of the company acquired on December 11, 2012, which belonged to him and another person.
- On April 25, 2014 purchased a car for AMD 54 000 000 produced on the same year.
- On July 14, 2014, based on the investment contracts S.Kh. made an investment in the amount of AMD 10 000 000 000 in the authorized capital of another legal person established by him.
- On December 1, 2014, made an investment in the amount of AMD 75 000 000.
- During 2015 a deposit in the amount of AMD 950 000 000 was invested by S.Kh.
We would like to remind you that on April 8, 2021, charges were brought against S.Kh., former head of Syunik region for prompting the head of Noravan community to waste property worth AMD 5 132 891 and in two other cases prompted the officials to make official forgeries, thus causing essential damage to the lawful interest of the state.
Particularly during May-June 2010, S. Kh., the head of Syunik region, prompted the director of School N 3 of Kapan city to carry out official forgery, as a result whereof a graduation certificate certifying that his son T.Kh graduated from the secondary school was issued.
Besides that, during August-September 2016, being informed that on May 12, 2014 the land plot with the surface of 1 ha, located at 7/1, 15th street, Akner community, Syunik marz, was alienated to a relative of the former head of the region V.H., for the purpose of building a hotel complex, however, having a tense interpersonal relations with V.H., instructed S.M., head of Akner community, to alienate the land plot with the surface of 0.43 ha which connected the land plot to the road through a false auction to A.G.(the person mentioned by him). As a result, through violation of the law, without participation of the second party in the auction, A.G. obtained the land plot with the surface of 0.43 ha located at the Akner community.
Thus, S. Kh., was accused of the commission of crimes provided for by point 1 of part 3 of article 190, part 1 of article 309 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 and by point 1 of part 3 of article 46-256 and part 1 of article 46-445 of the Criminal Code adopted on 05.05.2021.