24.05.2023 | Քաղաքացիները զբաղվել են ապօրինի խաղատնային գործունեությամբ. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
Հանրապետությունում հայտնաբերվել են ապօրինի խաղատնային գործունեության մի շարք դեպքեր. քաղաքացիները կազմակերպել և իրականացրել են «Պոկեր» տեսակի կենդանի շահումով խաղեր:
Դատախազը 13 անձի վերաբերյալ հաստատված մեղադրական եզրակացությունները 2023 թվականի մարտի 2-ին, ապրիլի 19-ին, մայիսի 17-ին և 18-ին վարույթի նյութերի հետ հանձնել է իրավասու դատարան:
Մասնավորապես՝ Քննչական կոմիտեում իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ս.Պ.-ն և Դ.Շ.-ն 2020 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2021 թվականի փետրվարը կազմակերպել և իրականացրել են «Պոկեր» տեսակի կենդանի շահումով խաղեր: Այդ նպատակով վարձակալել են առանձնատուն, պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել պետական գրանցում ունեցող ու լիզենզավորված խաղատների խաղավարներ Ա.Գ.-ի ու Ա.Բ.-ի հետ և մասնակիցներին վաճառել 1000, 5000 և 25 հազար դրամին համարժեք խաղաքարեր՝ խաղադրույք կատարելու նպատակով: Յուրաքանչյուր շահած գումարից Ա.Գ.-ի ու Ա.Բ.-ի կողմից՝ հօգուտ Ս.Պ.-ի և Դ.Շ.-ի, խաղաքարերի տեսքով գանձվել է 5 տոկոս գումար, որը 1 ժամում միջինում կազմել է 30-40 հազար դրամ (խաղերը տևել են օրական նվազագույնը 5-6 ժամ):
Վերոնշյալ հանցավոր գործողությունների արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5 մլրդ 500 մլն դրամի գույքային վնաս:
Դատախազի 2022 թվականի սեպտեմբերի 8-ի որոշմամբ՝ Ս.Պ.-ի և Դ.Շ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությունը, որը պատճառել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս) և Ա.Գ.-ի ու Ա.Բ.-ի նկատմամբ՝ 46-281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով (ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն կազմակերպելը և օժանդակելը):
Մեկ այլ քրեական վարույթով պարզվել է, որ որ Հ.Մ.-ն 2021 թվականի ընթացքում Սայաթ-Նովա պողոտայում վարձակալել է ակումբի փոքր և մեծ առանձնասենյակներ, որտեղ առկա են եղել թղթախաղերի, այդ թվում նաև՝ «Պոկեր» տեսակի կենդանի խաղի անցկացման համար անհրաժեշտ խաղասեղաններ:
Նույն նպատակով Հ.Մ.-ն Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքում Պ.Պ.-ից 4000 դրամ ժամավճարով պարբերաբար վարձակալել է առանձնատուն, որտեղ Պ.Պ.-ն տեղադրել է թղթախաղերի, այդ թվում՝ նաև «Պոկեր» տեսակի կենդանի շահումով խաղի անցկացման համար անհրաժեշտ խաղասեղան, խաղաքարտեր, խաղաքարեր, հավաքագրել է մասնակիցներ և իրականացրել շահումով խաղեր: Նույն հասցեի առանձնատանը շահումով խաղեր է կազմակերպել և իրականացրել նաև Հ.Ս.-ն: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 11 մլրդ դրամի գույքային վնաս:
Դատախազի 2023 թվականի մարտի 14-ի որոշմամբ՝ Հ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Պ.Պ.-ի նկատմամբ՝ 46-281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, խաղավարներ Ա.Դ.-ի և Ա.Պ.-ի նկատմամբ՝ 46-281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Հ.Ս.-ի նկատմամբ՝ 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Մեկ այլ վարույթով հիմնավորվել է, որ Հ.Կ.-ն, 2021 թվականի ընթացքում Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում գտնվող բնակելի շենքի նկուղային հարկի հասարակական նշանակության տարածքում, նույն քաղաքում գործող ռեստորանի տարածքում գտնվող սենյակում, ինչպես նաև համակարգչային խաղերի և ժամանցային ակումբի սրահում, առանց պետական գրանցման և լիցենզիայի, պարբերաբար կազմակերպել և վարել է «Պոկեր» տեսակի շահումով խաղ և ստացել շահույթ: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 16 մլրդ 500 մլն դրամի գույքային վնաս:
Նույն վարույթի շրջանակում պարզվել է նաև, որ Ա.Կ.-ն օժանդակել է Հ.Կ.-ի կողմից ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեություն կազմակերպելուն և իրականացնելուն: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5 մլրդ 500 մլն դրամի գույքային վնաս:
Դատախազի 2023 թվականի մայիսի 10-ի որոշումներով՝ Հ.Կ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետին), Ա.Կ.-ի նկատմամբ՝ 18.04.2003 թվականի ընդունված Քրեական օրենսգրքի 38-188-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (համապատասխանում է գործող Քրեական օրենսգրքի 46-281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետին՝ օժանդակություն):
Քննչական կոմիտեում իրականացված մեկ այլ վարույթով պարզվել է, որ Գ.Թ.-ն շահույթ ստանալու նպատակով, խաղավար Մ.Մ.-ի օժանդակությամբ, առանց պետական գրանցման և լիցենզիայի, կազմակերպել է լիցենզավորման ենթակա՝ «Պոկեր» տեսակի կենդանի շահումով խաղ: Գ.Թ.-ն, 2021 թվականի մարտից մինչև 2021 թվականի ապրիլն ընկած ժամանակահատվածում, «Պոկեր» տեսակի կենդանի խաղ անցկացնելու համար նախատեսված անհրաժեշտ գույքով կահավորված իր բնակարանում և Երևան քաղաքի Մաշտոցի պողոտայում գործող սրճարանի կողմից ժամավճարով վարձակալության տրամադրված առանձնասենյակում կազմակերպել և իրականացրել է «Պոկեր» տեսակի կենդանի շահումով խաղ: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5 մլրդ 500 մլն դրամի գույքային վնաս:
Դատախազի 2023 թվականի ապրիլի 27-ի որոշումներով՝ Գ.Թ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Մ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 46-281-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:

24.05.2023 | Граждане, занимались деятельностью казино. прокурор направил дело в суд
В республике выявлены ряд случаев незаконной деятельности казино. Горожане организовали и внедрили выигрышные игры типа «Покер».
2 марта, 19 апреля, 17 мая и 18 мая 2023 г. прокурор представил в компетентный суд обвинительные заключения в отношении 13 человек.
В частности, в ходе предварительного следствия, проведенного Следственным комитетом, было установлено, что С.П. и Д.С. организовали и реализовали живые выигрышные игры типа «Покер» с декабря 2020 года по февраль 2021 года. С этой целью они арендовали частный дом, договорились с шафлерами А.Г. и A.B., имеющих государственную регистрацию и лицензию казино, и продали участникам игровые фишки на сумму 1000, 5000 и 25 000 драмов для ставок. А.Г. и А.Б., в пользу С.П. и Д.Ш., начисляли по 5% от каждой суммы выигрыша в виде игровых фишек, что в среднем составляло за 1 час 30-40 тыс. драмов (игры длились не менее 5-6 часов в день).
В результате вышеуказанных преступных действий государству был причинен имущественный ущерб в размере 5 млрд 500 млн драмов.
Постановлением прокурора от 8 сентября 2022 года в отношении С. П. и Д. Ш. возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 281 УК, а в отношении А. Б. и А. Г.- по п. 2, ч. 2. ст. 46-281.
В другом уголовном производстве было установлено, что в течение 2021 года Х.М. арендовал малые и большие приватные помещения клуба на проспекте Саят-Нова, где стояли столы, необходимые для игры в карты, в том числе и в живой покер.
С этой же целью Х.М. регулярно арендовал частный дом у П.П. за почасовую оплату 4000 драмов в общине Касах Котайкского района, где П.П. установил стол для карточных игр, в том числе игры «Покер» с живым выигрышем, были игральные карты, фишки, набирали участников и проводили выигрышные игры. Х. С. также организовал и провел выигрышные игры в частном доме по тому же адресу. В результате государству нанесен имушественный ущерб в размере 11 млрд драмов.
Постановлением прокурора от 14.03.2023 в отношении Х.М. возбуждено уголовное дело по ч. 2 ст. 281, в отношении П.П. - по п. 2 ч. 2 ст.46-281 и п. 2 ч. 2 ст. 281, в отношении игроков А.Д. и А.П. - в соответствии с п. 2 ч. 2 ст. 46-281, в отношении Г.С.- по п. 2 ч. 2 ст. 281 УК.
В другом производстве обосновано, что в течение 2021 года Х.К., в общественном месте подвала жилого дома в городе Ванадзор Лорийской области, в помещении на территории ресторана, действующего в том же городе, а также в зале компьютерных игр и развлекательном клубе без государственной регистрации и лицензии регулярно организовывал и проводил выигрышную игру типа «Покер» и получал прибыль. В результате государству нанесен имушественный ущерб в размере 16 млрд 500 млн драмов.
В рамках того же разбирательства также было установлено, что А.К. помогал Х.К. в организации и осуществлении незаконной предпринимательской деятельности. В результате государству нанесен имушественный ущерб в размере 5 млрд 500 млн драмов.
Постановлениями прокурора от 10 мая 2023 года в отношении Х.К. возбуждено государственное уголовное преследование по ч. 1 ст. 188 УК от 18.04.2003г., в отношении А.К.- по п. 1 ч. 3 ст.38-188 УК от 18.04.2003г.
В другом производстве, проведенном следственным комитетом, было установлено, что с помощью игрока М.М., Г.Т. организовал лицензионную игру «Покер» с живым выигрышем с целью получения прибыли, без государственной регистрации и лицензии. В период с марта 2021 года по апрель 2021 года Г.Т. организовал и провел «Покер» в своей квартире, обставленной необходимым имуществом для проведения живой игры «Покер», и в отдельном помещении, арендованном по часам кафе на проспекте Маштоца. В результате государству нанесен имушественный ущерб в размере 5 млрд 500 млн драмов.
Постановлениями прокурора от 27 апреля 2023 года в отношении Г. Т. возбуждено уголовное дело по п. 2 ч. 2 ст. 281 УК, в отношении М. М. - по п. 2 ч. 2 ст. 46-281 УК.