ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, 2011 թվականի հուլիսի 22-ին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագրով, խախտելով մի շարք օրենսդրական պահանջներ ու կարգավորումներ, ուղղակի վաճառքի եղանակով Դավիթ Բեկ փողոցի 155/3 հասցեում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող 12.500 քմ հողամասը 87 մլն դրամով վաճառել է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ա.Փ.-ին:
Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից 2023 թվականի ապրիլ-մայիս ամիսներին կատարված ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Ա.Փ.-ն 2012 թվականի փետրվարի 3-ին վերոնշյալ հողամասը գրավադրել է 300 հազար ԱՄՆ դոլարով՝ ձեռքբերման գնից շուրջ 40 մլն դրամով թանկ (կողմերի համաձայնությամբ՝ հողամասը գնահատվել է 166 մլն 100 հազար դրամ):
Այնուհետև` 2012 թվականի դեկտեմբերի 26-ին, Դավիթ Բեկ փողոցի 155/3 հասցեում գտնվող 12.500 քմ հողամասը գրավադրվել է 270 հազար ԱՄՆ դոլարով (հողամասը գնահատվել է 227 մլն 500 հազար դրամ լիկվիդացիոն գնով կամ ձեռքբերման գնից 140 մլն 500 հազար դրամ ավելի) և 824 հազար 498 ԱՄՆ դոլար պարտքի դիմաց (համարժեք է 342 մլն 373 հազար 143 դրամին) հանձնվել է բանկին՝ որպես սեփականություն: Արդյունքում պետությանը պատճառվել է շուրջ 255 մլն 373 հազար 143 դրամի վնաս:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրությամբ պարզված հանգամանքներն առերևույթ պարունակում են Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքի հատկանիշներ՝ Դատախազությունը 2023 թվականի մայիսի 5-ին ուսումնասիրության արդյունքներն ուղարկել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար։
2023 թվականի մայիսի 11-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք):

18.05.2023 | In 2011, the land plot attached to the Ministry of Defense was alienated to A.P., Deputy Chief of General Staff of AF: a criminal prosecution was initiated
By the immovable property sale and purchase agreement concluded on July 22, 2011, violating several legislative requirements and regulations, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia sold through direct sale the state owned land plot with the surface of 12.500 m2 located at 155/3 Davit Bek Str. to A.P. Major General, Deputy Chief of General Staff of Armed Forces for AMD 87 000 000.
By the examination carried out by the Department of State Interest Protection of the Central Body of the Military Prosecutor’s Office during April-May 2023 it was found out that on February 3, 2012 A.P. pledged the abovementioned land plot for USD 300 000, about 40 million drams more than the purchase price (upon the consent of the parties the price of the land plot was AMD 166 100 000).
Afterwards, on December 26, 2012, the land plot with the surface of 12.500 m2 located at 155/3 Davit Bek Str., was pledged for USD 270 000 and USD 842 498 was given to the bank against debt. As a result a damage in the amount of AMD 255 373 143 was caused to the state.
Taking into consideration the fact, that the circumstances found under the examination allegedly contain elements of the act envisaged by the Criminal Code, on May 5, 2023 the Prosecutor’s Office submitted the results of the examination to the Anti-Corruption Committee for the purpose of initiating a criminal proceedings.
On May 11, 2023, criminal prosecution was initiated in the Anti-Corruption Committee under point 5 of part 2 of article 441 of the Criminal Code.