29.03.2023 | Կալանավորվել է «օրենքով գողը». Վճռաբեկ դատարանը բավարարել է գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքը
Վճռաբեկ դատարանը 2023 թվականի մարտի 22-ին բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը. «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող ամբաստանյալ Ժ.Բ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Վերաքննիչ դատարանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 17-ին մասնակիորեն բավարարել էր պաշտպանների բողոքը, ամբաստանյալ Ժ.Բ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել էր գրավը՝ 10 մլն դրամի չափով, ինչպես նաև՝ Հայաստանից բացակայելու արգելքը:
Վճռաբեկ դատարանը, քննելով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից բերված վճռաբեկ բողոքը, գտել է, որ որպես խափանման միջոց կիրառված գրավը  և Հայաստանից բացակայելու արգելքը  արդյունավետ միջոց չեն կարող լինել՝ կանխելու ազատության մեջ գտնվող ամբաստանյալի կողմից ոչ  պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու հնարավորությունը, բեկանել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումն ու քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակ ունեցող և քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման ղեկավարում իրականացրած անձի նկատմամբ կիրառել է անազատության հետ կապված խափանման միջոց:

29.03.2023 | The “thief in law” was detained: the Deputy Prosecutor General’s appeal was granted by the Court of Cassation
On 22 March 2023, the Court of Cassation granted the Deputy Prosecutor General’s appeal: detention was applied as a preventive measure against Zh. B., a defendant with the highest status of criminal hierarchy.
On the 17 October 2022 the Court of Appeal partially granted the defenders' claim; a bail with the amount of 10 million AMD, as well as restriction not to leave Armenia was applied as a preventive measure against the defendant Zh. B.
The Court of Cassation, examining the appeal brought by the Deputy Prosecutor General of the RA, found that the bail applied as a preventive measure and restriction not to leave Armenia could not be an effective method for preventing the possible inappropriate behavior of the defendant remained in freedom, overturned the decision made by the Criminal Court of Appeal and preventive measures related to the arrest was imposed against the person with highest status of “criminal authority’s” classification, who headed a group of criminal subculture.