29.03.2023 | Կալանավորվել է «օրենքով գողը». Վճռաբեկ դատարանը բավարարել է գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքը
Վճռաբեկ դատարանը 2023 թվականի մարտի 22-ին բավարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի վճռաբեկ բողոքը. «օրենքով գողի»՝ քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող ամբաստանյալ Ժ.Բ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Վերաքննիչ դատարանը 2022 թվականի հոկտեմբերի 17-ին մասնակիորեն բավարարել էր պաշտպանների բողոքը, ամբաստանյալ Ժ.Բ-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառել էր գրավը՝ 10 մլն դրամի չափով, ինչպես նաև՝ Հայաստանից բացակայելու արգելքը:
Վճռաբեկ դատարանը, քննելով ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալի կողմից բերված վճռաբեկ բողոքը, գտել է, որ որպես խափանման միջոց կիրառված գրավը  և Հայաստանից բացակայելու արգելքը  արդյունավետ միջոց չեն կարող լինել՝ կանխելու ազատության մեջ գտնվող ամբաստանյալի կողմից ոչ  պատշաճ վարքագիծ դրսևորելու հնարավորությունը, բեկանել է Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշումն ու քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն՝ «օրենքով գողի» կարգավիճակ ունեցող և քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման ղեկավարում իրականացրած անձի նկատմամբ կիրառել է անազատության հետ կապված խափանման միջոց:

22 марта 2023 г. Кассационный суд удовлетворил жалобу заместителя генерального прокурора РА: задержание было применено к «вору в законе», подсудимому Ж.Б., с высшим статусом в криминальной иерархии, в качестве меры пресечения.
17 октября 2022 г. Апелляционный суд частично удовлетворил жалобу защитников, наложив залог в размере 10 млн. драмов, а также запрет на выезд из Армении в качестве меры пресечения в отношении подсудимого Ж.Б.
Кассационный суд, рассмотрев жалобу заместителя генерального прокурора Республики Армения, нашел, что залог, примененный в качестве меры пресечения, и запрет на выезд из Армении не могут быть эффективным средством предотвращения возможности ненадлежащего поведения со стороны обвиняемого, находящегося на свободе, отменил решение Апелляционного уголовно суда и применил меру пресечения в виде лишения свободы в отношении лица, имеющего статус «вора в законе» и являющегося лидером группы криминальной субкультуры.