28.03.2023 | 15 մլն 172 հազար 500 դրամի վնաս՝ ապօրինի անտառահատումների արդյունքում. գործն ուղարկվել է դատարան
Բ.Պ.-ն, 2020 թվա­կա­նի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2021 թվականի հուլիսի 22-ը զբաղեցնելով «­Հա­յան­տառ» ՊՈԱԿ-ի «Դ­սե­ղի ան­տառտն­տե­սութ­յուն» մաս­նաճ­յու­ղի Դ­սե­ղի ան­­տառ­պե­տութ­յան 5-րդ պա­հա­բաժ­նի ան­տա­ռա­պա­հի պաշ­տո­նը, իր վրա դրված պար­տա­կա­նութ­յուն­նե­րը պատ­շաճ չկա­տա­րելու հետևանքով՝ կազմա­կեր­պության ու պե­տութ­յան իրավունքներին և օրինա­կան շահե­րին անզ­գու­շութ­յամբ պատ­­ճա­ռել է ծանր հետևանք՝ 15 մլն 172 հազար 500 դրա­մի վնաս:
Մասնավորապես՝ Բ.Պ.-ն նշված պա­հա­բաժ­նում պար­­բե­րա­բար շրջայ­ցեր չի իրա­կա­նաց­րել, չի կազ­մել շրջայ­ցե­րի ար­ձա­նագ­րութ­յուն­ներ, անտառխախտման որևէ դեպք չի հայտ­նա­բերել ու չի արձանագրել, սակայն 2020 թվա­կա­նի նոյեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մայիսի 24-ն­ ըն­կած ժա­մա­նա­կա­հատ­վա­ծում ա­պօ­րի­նի հատ­վել են տար­բեր տե­սա­կի ու տրամագծի 112 ծառեր և 10 ճյուղեր:
2021 թվականի օգոստոսի 11-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 2023 թվականի մարտի 23-ին Բ.Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեղադրյալ Բ.Պ.-ն չի վերականգնել 15 մլն 172 հազար 500 դրա­մի պատճառված վնասը:
Լոռու մարզի դատախազի կողմից 2023 թվականի մարտի 28-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Բացի այդ, դատարան է ներկայացվել պետությանը պատճառված վնասի հատուցման վերաբերյալ հայցադիմում:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի մարտի 20-ին Բ.Պ.-ի վերաբերյալ մեկ այլ քրեական վարույթ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (միաժամանակ ներկայացվել է հայցադիմում՝ պետությանը պատճառված 5 մլն 43 հազար դրամ վնասի վերականգնման նպատակով):

Б.П., с 24 ноября 2020 г. по 22 июля 2021 г. занимая должность лесничего 5-го отела лесного хозяйства Дсега филиала ГНКО «Армлес», его в результате ненадлежащего исполнения возложенных на него обязанностей, причинил тяжкие последствия правам и законным интересам организации и государства в размере 15 миллионов 172 тысяч 500 драмов.
В частности, Б.П. не проводил успешных экскурсий в указанном районе, не составлял экскурсионных отчетов, не обнаружил и не зафиксировал ни одного случая вырубки леса.
11 августа 2021 года было инициировано уголовное дело. 23 марта 2023 г. Б.П. было предъявлено обвинение по ч. 2 ст. 315 УК РА от 18.04.2003 г. (служебная халатность, повлекшая по неосторожности тяжкие последствия).
В ходе предварительного следствия по уголовному делу обвиняемый Б.П. не возместил ущерб в размере 15 млн 172 тыс. 500 драмов.
28 марта 2023 года прокурор Лорийской области направил уголовное дело в суд с обвинительным заключением. Кроме того, в суд был подан иск о возмещении ущерба, причиненного государству.
Напомним, что 20 марта 2023 года в суд было направлено очередное уголовное дело в отношении Б.П. с обвинительным заключением (одновременно был подан иск о взыскании причиненного государству ущерба в размере 5 млн 43 тыс. драмов).