28.03.2023 | 15 մլն 172 հազար 500 դրամի վնաս՝ ապօրինի անտառահատումների արդյունքում. գործն ուղարկվել է դատարան
Բ.Պ.-ն, 2020 թվա­կա­նի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2021 թվականի հուլիսի 22-ը զբաղեցնելով «­Հա­յան­տառ» ՊՈԱԿ-ի «Դ­սե­ղի ան­տառտն­տե­սութ­յուն» մաս­նաճ­յու­ղի Դ­սե­ղի ան­­տառ­պե­տութ­յան 5-րդ պա­հա­բաժ­նի ան­տա­ռա­պա­հի պաշ­տո­նը, իր վրա դրված պար­տա­կա­նութ­յուն­նե­րը պատ­շաճ չկա­տա­րելու հետևանքով՝ կազմա­կեր­պության ու պե­տութ­յան իրավունքներին և օրինա­կան շահե­րին անզ­գու­շութ­յամբ պատ­­ճա­ռել է ծանր հետևանք՝ 15 մլն 172 հազար 500 դրա­մի վնաս:
Մասնավորապես՝ Բ.Պ.-ն նշված պա­հա­բաժ­նում պար­­բե­րա­բար շրջայ­ցեր չի իրա­կա­նաց­րել, չի կազ­մել շրջայ­ցե­րի ար­ձա­նագ­րութ­յուն­ներ, անտառխախտման որևէ դեպք չի հայտ­նա­բերել ու չի արձանագրել, սակայն 2020 թվա­կա­նի նոյեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մայիսի 24-ն­ ըն­կած ժա­մա­նա­կա­հատ­վա­ծում ա­պօ­րի­նի հատ­վել են տար­բեր տե­սա­կի ու տրամագծի 112 ծառեր և 10 ճյուղեր:
2021 թվականի օգոստոսի 11-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 2023 թվականի մարտի 23-ին Բ.Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանք):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում մեղադրյալ Բ.Պ.-ն չի վերականգնել 15 մլն 172 հազար 500 դրա­մի պատճառված վնասը:
Լոռու մարզի դատախազի կողմից 2023 թվականի մարտի 28-ին քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան: Բացի այդ, դատարան է ներկայացվել պետությանը պատճառված վնասի հատուցման վերաբերյալ հայցադիմում:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի մարտի 20-ին Բ.Պ.-ի վերաբերյալ մեկ այլ քրեական վարույթ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան (միաժամանակ ներկայացվել է հայցադիմում՝ պետությանը պատճառված 5 մլն 43 հազար դրամ վնասի վերականգնման նպատակով):

B.P. holding a position of a forest guard of the 5th reserve of Dsegh forestry of “Arm Forest” Non-Commercial State Organization from 24 November 2020 until 22 July 2021, due to failing to fulfill his obligations, caused a damage by negligence to the organization and the state in the amount of AMD 15 172 500.
Particularly, B.P failed to make regular visits to the abovementioned reserve, failed to make reports on the visits and failed to detect and record any logging, however 112 trees and 10 branches were logged from 27 November 2020 until 24 May 2021.
A criminal proceedings was initiated on 11 August 2021. On 23 March 2023 B.P was charged with a criminal offense envisaged by Part 2 of Article 315 of the Criminal Code.
During the preliminary examination of the criminal proceedings the accused failed tօ recover the damage in the amount of AMD 15 172 500.
The criminal proceedings with a bill of indictment was submitted to the court by the Prosecutor of Lori region on 28 March 2023. Besides, a statement of claim on compensation of damage caused to the State was submitted to the Court.
Let us remind that another criminal proceedings with a bill of indictment against B.P. was submitted to the court on 20 March 2023.