Հ.Բ.-ն, 2014 թվականից մինչև 2020 թվականի դեկտեմբերը, զբաղեցնելով ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի, այնուհետև՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնները, ունենալով հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն, հաշվետու ժամանակահատվածում իր անձնական հաշվեկշռին ավելացրել է ենթադրաբար իր օրինական եկամուտները գերազանցող և ողջամտորեն չհիմնավորվող գույք՝ դրամական միջոցներ: Հ.Բ.-ն, թաքցրել է նաև հայտարարագրման ենթակա վերոնշյալ տվյալները՝ այդ մասին համապատասխան գրառումներ չկատարելով իր կողմից ներկայացված հայտարարագրերում:
Հ.Բ.-ի կողմից առերևույթ ենթադրյալ հանցանքներ կատարելու փաստերը ձեռք են բերվել Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության Հատկապես կարևոր գործերի (ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ) քննության վարչությունում քննվող քրեական վարույթի շրջանակում՝ դատախազի կողմից տրված հանձնարարության հիման վրա ձեռնարկված քննչական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում:
Դեպքի առթիվ 2023 թվականի հունվարի 13-ին ՔԿ ԶՔԳՎ ՀԿԳ քննության վարչությունում 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ապօրինի հարստանալը, հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը), որոնք համապատասխանում են գործող քրեական օրենսգրքի 443-րդ հոդվածի 1-ին մասին և 444-րդ հոդվածի 2-րդ մասին, նախաքննություն իրականացնող մարմնի կողմից նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

H.B., taking the positions of Deputy Chief of Armed Forces General Staff and CSTO Deputy Head of the United Staff from 2014 to 2020 December, having duty to present declaration, has added reasonably baseless property to his personal balance, that is, monetary means exceeding his legal incomes in the reporting period. H.B. has also hidden the data to be declared, not making relevant notes in the declarations presented by him.
The facts of committing assumed offences by H. B. have been obtained at the Department of Investigation of Particularly Important Cases of the General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee in the framework of investigated criminal proceedings based on the recommendation made by the prosecutor at the result of initiated investigative and other proceedings actions.
On January 13, 2023, criminal proceedings has been initiated by the body carrying out preliminary examination in the Department of Investigation of Particularly Important Cases of the General Military Investigative Department of the RA Investigative Committee in accordance with the Part 2 of Article 314.3 and Part 3 of Article 310.1 of the Criminal Code of RA adopted on 18.04.2003 /getting rich illegally, hiding the information to be subject to declaration/ under Article 443, Part 1 and Article 444, Part 2 of the existing Criminal Code.