05.01.2023 | Հակակոռուպցիոն դատարանը հաստատել է՝ զինծառայողները հափշտակել են զորամասին հատկացված դիզվառելիքը
Պաշտպանության նախարարության N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է 236 հազար 169 դրամ արժողությամբ դիզելային վառելիք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ն, պատասխանատու լինելով վառելիքի և քսանյութի ծախսերը, հատուկ հեղուկների և տեխնիկական միջոցների ընդունումը, պահպանումը և ստորաբաժանումների բացթողնման աշխատանքները վերահսկելու համար, մտերիմ հարաբերություններ ունենալով ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ.-ի հետ, նրանից վերցրել է 80 հազար դրամ:
Այնուհետև պարտքը մարելու, ինչպես նաև 1 լիտրը 400 դրամով Ա.Գ.-ին հավելյալ դիզելային վառելիք վաճառելու նպատակով 2022 թվականի մայիսի 18-ին վերջինիս հետ ձեռք է բերել զորամասի վառելիքը յուրացման եղանակով հափշտակելու և այն իրացնելու պայմանավորվածություն:
Հանցավոր մտադրությունը ավարտին հասցնելու նպատակով՝ N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ն շարքային Գ.Ա.-ին հանձնարարել է Նորատուս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող՝ չշահագործվող բենզալցակայանում «Ուրալ» մակնիշի ՊՆ վառելիքալիցքավորիչ ավտոմեքենայից դուրս բերել իրեն վստահված 5065 լիտր դիզելային վառելիքից 480 լիտրը և այն հանձնել ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ.-ին:
Ա.Գ.-ն 2022 թվականի մայիսի 20-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, ավտոմեքենայով գնացել է չշահագործվող բենզալցակայան, որտեղ շարքային Գ.Ա.-ն նշված վառելիքալիցքավորիչ ավտոմեքենայից դատարկել և 20 լիտր տարողությամբ 24 տարաներում լիցքավորել է ընդհանուր՝ 237 հազար 609  դրամ արժողության 480 լիտր դիզելային վառելիք, որը Ա.Գ.-ի հետ տեղավորել են նրա ավտոմեքենայում, ինչից հետո վերջինս հեռացել է հիշյալ վայրից:
2022 թվականի հոկտեմբերի 25-ին քրեական վարույթը ըստ մեղադրանքի N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ի՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով զգալի չափերով յուրացում) և ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ-ի՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնական դիրքն օգտագործելով զգալի չափերով յուրացմանը օժանադակել) ուղարկվել է դատարան (շարքային Գ.Ա.-ի նկատմամբ որոշվել է չհարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով, այն է՝ անձը չի կատարել իրեն մեղսագրվող արարքը):
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ի դատավճռով N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ն մեղավոր է ճանաչվել մեղսագրվող արարքում. նրա նկատմամբ որպես պատիժ է նշանակվել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի ութհարյուրապատիկի չափով (800 հազար դրամ): Մեղսագրվող արարքում մեղավոր է ճանաչվել նաև ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ.-ն. նրա նկատմամբ որպես պատիժ նշանակվել է հանրային աշխատանքը՝ 200 ժամ տևողությամբ:
Հսկող դատախազը միջնորդել է Պաշտպանության նախարարությանը դիտարկել հիշյալ զինծառայողների հետագա ծառայության շարունակության նպատակահարմարությունը:

05.01.2023 | The Anticorruption Court has verified that the soldiers have stolen diesel fuel allocated to the military unit
The Acting Head of the Combustible Materials Service of the Military Unit N of the Ministry of Defense, with the preliminary agreement with a group of people, stole diesel fuel amounting to 236.169 AMD.
In particular, it was found out that S.T., being responsible for supervising the works of accepting, preserving and releasing the expenses and lubricants, special liquids and technical means, having close relations with the shooter A.G., took 80 thousand AMD from him.
After that, in the aim of repaying the debt and selling the additional diesel fuel to A.G. for 400 AMD for 1 liter, on May 18, 2022, he acquired the agreement with the latter about stealing the fuel of the military unit in the manner of assignment and realizing it.
S.T., the acting Head of the Combustible Materials Service of the Military Unit N of the Ministry of Defense, in the aim of ending his illicit intention, recommended the soldier, G.A., to take out 480 liters from 5065 liters diesel fuel entrusted to him from the ”Ural” brand refueling car of the Ministry of Defense and hand it to paramilitary shooter to A.G. in the unused gas station of the administrative territory of Noratus community.
On May 20, 2022, at 10:30, A.G. went to the unused gas station by car, where the soldier, G.A. drained from the mentioned refueling car and charged totally 480 liters diesel fuel amounting to 237.609 AMD in 24 containers with a capacity of 20 liters.
On October 25, 2022, the criminal proceedings according to the judgment of  S.T., the acting Head of the Combustible Materials Service of the Military Unit N of the Ministry of Defense, in accordance with Article 179, Part 2, Point 1 of the Criminal Code adopted 18.04.2003 (assignment of significant sizes using a position), and paramilitary shooter A.G., in accordance with Article 38-179, Part 2, Point 1 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003, has been sent to the court (it has been decided not to initiate a public criminal prosecution against G.A. on the basis of Article 12, Part 1, Point 1 of the Criminal Procedure Code, that is the person hasn’t done the action he/she is charged for).
The supervising prosecutor made a motion to the Ministry of Defense to observe the expediency of the further service of the mentioned military soldiers.