05.01.2023 | Հակակոռուպցիոն դատարանը հաստատել է՝ զինծառայողները հափշտակել են զորամասին հատկացված դիզվառելիքը
Պաշտպանության նախարարության N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է 236 հազար 169 դրամ արժողությամբ դիզելային վառելիք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ն, պատասխանատու լինելով վառելիքի և քսանյութի ծախսերը, հատուկ հեղուկների և տեխնիկական միջոցների ընդունումը, պահպանումը և ստորաբաժանումների բացթողնման աշխատանքները վերահսկելու համար, մտերիմ հարաբերություններ ունենալով ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ.-ի հետ, նրանից վերցրել է 80 հազար դրամ:
Այնուհետև պարտքը մարելու, ինչպես նաև 1 լիտրը 400 դրամով Ա.Գ.-ին հավելյալ դիզելային վառելիք վաճառելու նպատակով 2022 թվականի մայիսի 18-ին վերջինիս հետ ձեռք է բերել զորամասի վառելիքը յուրացման եղանակով հափշտակելու և այն իրացնելու պայմանավորվածություն:
Հանցավոր մտադրությունը ավարտին հասցնելու նպատակով՝ N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ն շարքային Գ.Ա.-ին հանձնարարել է Նորատուս համայնքի վարչական տարածքում գտնվող՝ չշահագործվող բենզալցակայանում «Ուրալ» մակնիշի ՊՆ վառելիքալիցքավորիչ ավտոմեքենայից դուրս բերել իրեն վստահված 5065 լիտր դիզելային վառելիքից 480 լիտրը և այն հանձնել ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ.-ին:
Ա.Գ.-ն 2022 թվականի մայիսի 20-ին՝ ժամը 10:30-ի սահմաններում, ավտոմեքենայով գնացել է չշահագործվող բենզալցակայան, որտեղ շարքային Գ.Ա.-ն նշված վառելիքալիցքավորիչ ավտոմեքենայից դատարկել և 20 լիտր տարողությամբ 24 տարաներում լիցքավորել է ընդհանուր՝ 237 հազար 609  դրամ արժողության 480 լիտր դիզելային վառելիք, որը Ա.Գ.-ի հետ տեղավորել են նրա ավտոմեքենայում, ինչից հետո վերջինս հեռացել է հիշյալ վայրից:
2022 թվականի հոկտեմբերի 25-ին քրեական վարույթը ըստ մեղադրանքի N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ի՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով զգալի չափերով յուրացում) և ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ-ի՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-179-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին կետով (պաշտոնական դիրքն օգտագործելով զգալի չափերով յուրացմանը օժանադակել) ուղարկվել է դատարան (շարքային Գ.Ա.-ի նկատմամբ որոշվել է չհարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով, այն է՝ անձը չի կատարել իրեն մեղսագրվող արարքը):
Հակակոռուպցիոն դատարանի 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ի դատավճռով N զորամասի վառելիքաքսուքային նյութերի ծառայության պետի պաշտոնակատար Ս.Թ.-ն մեղավոր է ճանաչվել մեղսագրվող արարքում. նրա նկատմամբ որպես պատիժ է նշանակվել տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի ութհարյուրապատիկի չափով (800 հազար դրամ): Մեղսագրվող արարքում մեղավոր է ճանաչվել նաև ռազմականացված ջոկի հրաձիգ Ա.Գ.-ն. նրա նկատմամբ որպես պատիժ նշանակվել է հանրային աշխատանքը՝ 200 ժամ տևողությամբ:
Հսկող դատախազը միջնորդել է Պաշտպանության նախարարությանը դիտարկել հիշյալ զինծառայողների հետագա ծառայության շարունակության նպատակահարմարությունը:

Временно исполняющий обязанности начальника службы горюче-смазочных материалов воинской части N МО по предварительному сговору с группой лиц путем присвоения похитил дизельное топливо на сумму 236 тысяч 169 драм.
В частности, установлено, что исполняющий обязанности начальника службы ГСМ воинской части N С.Т., будучи ответственным за расходы ГСМ, прием и содержание спецжидкостей и технических средств, контроль за работой высвобождающих частей, имев близкие отношения со стрелком военизированного отряда А. Г., взял с него 80 тыс. драм.
Затем, чтобы погасить долг, а также продать дополнительное дизельное топливо А.Г. по 400 драм за литр, 18 мая 2022 года он договорился с последним о хищении топлива воинской части и его продаже.
Для завершения преступного замысла исполняющий обязанности начальника службы ГСМ воинской части N С.Т. поручил рядовому Г.А. вывезти 480 литров дизтоплива из 5065 литров из вверенной ему военной машины-топливозаправщика «Урал» на неэксплуатируемой бензозаправочной станции, находящейся на административной территории общины Норатус, и передать его стрелку военизированного отряда А.Г.
20 мая 2022 года, около 10:30 часов А.Г. выехал на машине на неэксплуатируемую БЗС, где рядовой Г.А. опорожнил дизтопливо из указанной машины и залил его в 24 бочки емкостью по 20 литров всего 480 литров дизельного топлива стоимостью 237 тысяч 609 драм, которые были помещены в его автомобиль с А.Г., после чего последний покинул указанное место.
25.10.2022 уголовное производство по обвинению исполняющего обязанности начальника службы ГСМ воинской части N С.Т. по пункту 1 части 2 статьи 179 Уголовного кодекса РА, принятого 18.04.2003 года (присвоение в значительных размерах с использованием должностного положения), и стрелка военизированного отрада А.Г. по пункту 1 части 2 статьи 38-179 Уголовного кодекса РА, принятого 18.04.2002 года (содействие в присвоении в значительных размерах с использованием должностного положения), было направлено в суд (в отношении рядового Г.А. было решено не возбуждать публичного уголовного преследования на основании, предусмотренном пунктом 1 части 1 статьи 12 Уголовно- процессуальнгоо кодекса РА).
Приговором Антикоррупционного суда от 19-го декабря 2022 года исполняющий обязанности начальника службы ГСМ воинской части N С.Т. был признан виновным в инкриминируемом деянии, в качестве наказания ему назначен штраф в размере восьмисоткратного размера минимальной заработной платы (800 тысяч драм). В инкриминируемом деянии виновным был признан также стрелок военизированного отряда А.Г., ему в качестве наказания назначены общественные работы продолжительностью 200 часов.
Надзирающий прокурор ходатайствовал Министерство обороны о рассмотрении целесообразности продолжения упомянутыми военнослужащими дальнейшей службы.