26.12.2022 | Քրեական վարույթներ՝ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում կատարված խուլիգանության և հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընթացքում թույլ տրված կեղծիքների դեպքերի առթիվ
2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում Համալսարանի վարչական շենքում կատարված խուլիգանության դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման առթիվ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Բացի այդ, Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում ստացված մեկ այլ հաղորդման կապակցությամբ, 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ նույն համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների համար հիմք հանդիսացած հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընթացքում թույլ տրված կեղծիքների դեպքի առթիվ: Նշված քրեական վարույթներով, դատախազական հսկողությամբ, կատարվում է նախաքննություն:

26.12.2022 | Уголовные производства по фактам хулиганства, совершенного во время выборов ректора государственного университета имени Брюсова, и фальсификаций, допущенных в ходе заседания попечительского совета
По факту сообщения, полученного относительно хулиганства, совершенного в административном здании государственного университета имени Валерия Брюсова в ходе выборов ректора университета, состоявшихся 9 декабря 2022 года, в Следственном отделе административных районов Кентрон и Норк- Мараш Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА по части 1 статьи 297 Уголовного кодекса было инициировано уголовное производство.
Кроме того, в связи с другим сообщением, поступившим в Прокуратуру административных районов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, 22 декабря 2022 года в Следственном отделе административных районов Кентрон и Норк- Мараш Следственного управления города Еревана Следственного комитета РА по части 1 статьи 457 Уголовного кодекса было инициировано уголовное производство по факту фальсификаций, допущенных в ходе заседания попечительского совета, послуживших основанием для выборов ректора того же университета.