26.12.2022 | Քրեական վարույթներ՝ Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում կատարված խուլիգանության և հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընթացքում թույլ տրված կեղծիքների դեպքերի առթիվ
2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած Վալերի Բրյուսովի անվան պետական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների ընթացքում Համալսարանի վարչական շենքում կատարված խուլիգանության դեպքի վերաբերյալ ստացված հաղորդման առթիվ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Բացի այդ, Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունում ստացված մեկ այլ հաղորդման կապակցությամբ, 2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին, ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 457-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ նույն համալսարանի ռեկտորի ընտրությունների համար հիմք հանդիսացած հոգաբարձուների խորհրդի նիստի ընթացքում թույլ տրված կեղծիքների դեպքի առթիվ: Նշված քրեական վարույթներով, դատախազական հսկողությամբ, կատարվում է նախաքննություն:

According to the information received on 9 December 2022 during the elections of the rector of Brusov State University on the case of hooliganism in the building of Brusov State University criminal proceeding was initiated under Article 297, Part 1 of the RA Criminal Code at the Investigation Division of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City of the RA Criminal Code.
Besides, in regard with another information received at the Prosecutor's Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan on December 22, 2022, criminal proceedings have been initiated in connection with the case of fraud committed during the session of the board of trustees, which was the basis for the elections of the rector of the same university at the Investigation Department of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan of the RA Investigative Committee under Article 457, Part 1 of the RA Criminal Code. Regarding the mentioned criminal proceedings, preliminary investigation is being conducted under the supervision of the prosecutor.