23.12.2022 | Քրեական հետապնդում՝ նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ի անձնական թիկնապահ Է.Ս.-ի և անձնական վարորդ Հ.Բ.-ի նկատմամբ
Հսկող դատախազը 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու որոշումներ է կայացրել 2008-2016 թվականներին ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարողի պաշտոնը զբաղեցրած Մ.Պ.-ի անվտանգության աշխատակից Է.Ս.-ի և վարորդ Հ.Բ.-ի նկատմամբ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի ընթացքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Հ.Բ.-ն և Է.Ս.-ն օժանդակել են նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ի կողմից, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով ուրիշի առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն կատարելուն:
Մասնավորապես՝ նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ն իր անձնական թիկնապահ Է.Ս.-ին (2008 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2016 թվականի ապրիլ) նշանակել է Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության հարկադիր կատարման օպերատիվ բաժնի առաջին կարգի խորհրդատու, իսկ անձնական վարորդ Հ.Բ.-ին (2009 թվականի նոյեմբերի 3-ից մինչև 2016 թվականի ապրիլ)՝ նույն բաժնի առաջատար խորհրդատու, սակայն նրանց հանձնարարել է օրենքով սահմանված իրենց լիազորությունների իրականացման փոխարեն՝ ապահովել իր անձնական անվտանգությունը: Այնուհետև, Է.Ս.-ն և Հ.Բ.-ն՝ որպես անվտանգության աշխատակից և վարորդ, մշտապես ուղեկցել են նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ին, կատարել նրա անձնական բնույթի հանձնարարությունները: Այսպիսով, նրանք՝ որպես ԴԱՀԿ ապահովող ծառայության օպերատիվ բաժնի աշխատակիցներ, փաստացի աշխատանքի չեն հաճախել, սակայն ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներից, ինչպես նաև գլխավոր հարկադիր կատարողի տնօրինման տակ գտնվող՝ ԴԱՀԿ ծառայության նյութական խրախուսման և համակարգի զարգացման ֆոնդի միջոցներից, Մ.Պ.-ի հանձնարարությամբ ստացել են աշխատավարձ և դրան հավասարեցված վճարումներ:
Արդյունքում, գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, վատնման եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից Է.Ս.-ի դեպքում հափշտակել է ընդհանուր 22 մլն 117 հազար 820 դրամ առանձնապես խոշոր չափերով գումար, իսկ Հ.Բ.-ի դեպքում՝ 21 մլն 754 հազար 643 դրամ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 22-ին հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին կայացված որոշումները մեղադրանք ներկայացնելու նպատակով ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե:
Մինչ այս՝ 2022 թվականի մայիսի 20-ին, որոշում է կայացվել նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ին ներգրավել որպես մեղադրյալ այն բանի համար, որ նա, զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարողի պաշտոնը, հինգ առանձին դեպքերում վատնման եղանակով հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գույք, չարաշահել, ինչպես նաև անցել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, որոնք անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ, և օրինականացրել է հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Մասնավորապես, 2013-2015 թվականներին և 2016 թվականի առաջին եռամսյակի ընթացքում իր ծառայողական և անձնական կարիքները հոգալու համար նախկին գլխավոր հարկադիր կատարող Մ.Պ.-ն պետական բյուջեի՝ հարկադիր կատարման ծառայությանը հատկացված միջոցներից, ինչպես նաև գլխավոր հարկադիր կատարողի տնօրինման տակ գտնվող՝ նյութական խրախուսման և համակարգի զարգացման ֆոնդի միջոցներից, իրեն սպասարկող չորս ավտոմեքենաների համար դուրս է գրել պետական բյուջեում մեկ ավտոմեքենայի պահպանման համար նախատեսված տարեկան ծախսը՝ 1 մլն 200 հազար դրամը գերազանցող քանակի ու գումարի բենզին: Արդյունքում,  Մ.Պ.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, յուրացման եղանակով պետական բյուջեի միջոցներից հափշտակել է իրեն վստահված ընդհանուր՝ 40 մլն 746 հազար 500 դրամ առանձնապես խոշոր չափերով գումարը:
Բացի այդ, Մ.Պ.-ն, ՀՀ գլխավոր հարկադիր կատարողի պաշտոնը զբաղեցնելու ընթացքում, Արդարադատութան նախարարության ԴԱՀԿ ապահովող ծառայությունում իր մտերիմներին նշանակել է տարբեր պաշտոնների: Նրանք չեն հաճախել աշխատանքի, չեն կատարել իրենց գործառութային պարտականությունները, սակայն նրանց անվամբ հաշվարկվել և պետական բյուջեի միջոցներից վճարվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 59 մլն 39 հազար 668 դրամ:
Մ.Պ.-ն, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, օրենքով սահմանված արգելքին հակառակ, հիմնադրել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպություն, վստահված անձանց միջոցով մասնակցել տարբեր՝ այդ թվում արտասահմանում հիմնադրված կազմակերպությունների կառավարմանը, ինչպես նաև իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, այն չարաշահելով և անցնելով, շահադիտական և անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, իր և փոխկապակցված անձանց համար ստեղծել է տնտեսական գործունեությամբ զբաղվելու համար առավելություններ և բարենպաստ պայմաններ: Այնուհետև, թաքցրել է ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությանն իր մասնակցության արդյունքում ձեռք բերված առանձնապես խոշոր չափերով գույքի՝ 568 մլն 830 հազար դրամին համարժեք 1 մլն 190 հազար ԱՄՆ դոլարի ծագման իրական աղբյուրը՝ այդպիսով օրինականացնելով այն:

23.12.2022 | Уголовное преследование в отношении личного охранника экс- главы принудительного исполнителя Э.С. и личного водителя А.Б.
21-го декабря 2022 года надзирающий прокурор вынес постановления о возбуждении публинчого уголовного преследования в отношении сотрудника безопасности М.П., занимавшего должность главного принудительного исполнителя РА в 2008-2016гг.,- Э.С., и водителя А.Б.
В ходе уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, были получены фактические данные о том, что данные лица содействовали бывшему главному судебному исполнителю, используя свое служебное положение, в хищении чужого имущества в особо крупных размерах.
В частности, бывший главный исполнитель М.П. назначил своего личного охранника Э.С. (с сентября 2008 г. по апрель 2016 г.) консультантом первого класса оперативного отдела принудительного исполнения Службы, опебспечивающий принудительного исполнение судебных актов, а личного водителя А.Б. ( с 3 ноября 2009 г. по апрель 2016 г.)- ведущим консультантом того же отдела, однако последние, вместо выполнения своих уставных полномочий, обеспечивали его личную безопасность. Затем Э.С. и А.Б. в качестве охранника и водителя постоянно сопровождали М.П., выполняли его личные поручения. Таким образом они, как сотрудники операционного отдела ПИСА, фактически не приходили на работу, но получали зарплату и премии из СПИСА.
В результате главный принудительный исполнитель М.П., используя свое служебное положение, путем растраты в случае Э.С. присвоил из средств государственного бюджета 22 млн 117 тыс. 820 драм, а в слуаче А.Б.- 21 млн 754 тыс. 643 драм в особо крупных размерах.
22 декабря 2022г. постановления о возбуждении публичного уголовного преследования были направлены в Антикоррупционный комитет РА для предъявления обвинения.
До этого, 20 мая 2022г. Погосяну было предъявлено обвинение в том, что он,  занимая должность Главного судебного исполнителя Республики Армения, по 5 эпизодам присвоил имущество в особо крупных размерах, злоупотребил и превысил свои должностные полномочия, повлекшие по неосторожности тяжкие последствия, и легализовали имущество, добытое преступным путем, в особо крупном размере.
Кроме того, он в период пребывания на посту главного судебного исполнителя РА назначал своих ближайших соратников на различные должности в Службе ПИСА Министерства юстиции. Они не выходили на работу, не выполняли свои функциональные обязанности, но на их имена были начислены и выплачены из госбюджета суммы в особо крупных размерах- 59 млн 39 тыс. 668 драмов.
М.П., ​​являясь должностным лицом, вопреки установленному законом запрету учредил организацию, осуществляющую предпринимательскую деятельность, участвовал по доверенности в управлении различными организациями, в том числе созданными за границей, а также используя свое служебное положение, злоупотребляя им и передавая его, корыстно и из личного интереса, создал дял нсебя и связанных с ним лиц преимущества и благоприятные условия для занятия экономической деятельностью. Затем скрыл реальный источник происхождения особо крупного имущества, приобретенного в результате участия в незаконной предпринимательской деятельности, в размере 1 млн. 190 тыс. долларов США, что эквивалентно 568 млн. 830 тыс. драмов, тем самым легализовав его.