22.12.2022 | Ի՞նչ պատիժ է նախատեսված ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածողի համար. ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածած քաղաքացու նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում
Հսկող դատախազի որոշմամբ՝ ահաբեկչության վերաբերյալ սուտ տեղեկություններ տարածելու համար քաղաքացի Ա.Ղ.-ի նկատմամբ 2022 թվականի դեկտեմբերի 5-ին հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական վարույթով փաստվել է, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 18-ին, Երևան քաղաքի Գայի պողոտայում գործող բանկի մասնաճյուղում, Ա.Ղ.-ն 11 հազար 700 ռուբլի գումար է փոխանցել Ռուսաստանում բնակվող իր կնոջը՝ Ն.Խ.-ին: Օրեր անց՝ հոկտեմբերի 22-ին, տեղեկանալով, որ գումարը չի փոխանցվել, ժամը 21:25-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի տարածքից իր հեռախոսահամարից զանգահարել է Ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոն և սպառնալիքներ հնչեցրել՝ բանկի մասնաճյուղը նռնակներ նետելու եղանակով պայթեցնելու վերաբերյալ՝ տարածելով ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին քրեական հետապնդման մասին որոշումը ներկայացվել է Ա.Ղ.-ին, որն իրեն մեղավոր է ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում: Որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել են Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ ներկայացնելը քրեորեն հետապնդելի արարք է, որը նախատեսված է Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով: Նշված հոդվածի 1-ին մասը որպես պատիժ նախատեսում է տուգանք՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներ՝ ութսունից հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակում՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկում՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Ելնելով վերը նշվածից՝ Գլխավոր դատախազությունը քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելուց:

On December 5, 2022, public criminal prosecution has been initiated against A. Gh. for spreading false information about the terrorism in accordance with the decision of the supervising prosecutor.
The Investigation Department of the National Security Service investigating the criminal proceedings proved that on November 18, 2022 A. Gh. has transferred 11.700 roubles to his wife, N.Kh., living in Russia, at a branch of the bank located at Gai Avenue, Yerevan. Some days later, on October 22, being informed that the money wasn’t transferred, at around 21:25 o’clock he called to the Police Operative Management Center from Dzoraghbyur village, Kotayk region, on his mobile number and made threats to blow up the branch of the bank by throwing grenades spreading false information about terrorism.
On December 9, 2022 the decision on criminal prosecution has been presented to A. Gh., who pleaded guilty on the charge brought against him. The prohibition on absence has been chosen as a preventive measure.
On December 16, 2022 the materials of the criminal proceedings with the bill of indictment have been handed to the Court of the First Instance of General Jurisdiction of Kotayk Region.
The Prosecutor General’s Office informs that the presentation of the false information about the terrorism is a criminally prosecuted act, which is envisaged under Article 314 of the Criminal Code. As a punishment the first part of this article envisages a fine: for a maximum of twenty times the size, or public works: 80-150 hours, or limitation of liberty: for a maximum of two years, or short-term deprivation of liberty: for a maximum of two months, or deprivation of liberty: for a maximum of two years.
Taking into account the above-mentioned the Prosecutor General’s Office reassures the citizens to avoid spreading false information about terrorism.