22.12.2022 | Ի՞նչ պատիժ է նախատեսված ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածողի համար. ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածած քաղաքացու նկատմամբ հարուցվել է քրեական հետապնդում
Հսկող դատախազի որոշմամբ՝ ահաբեկչության վերաբերյալ սուտ տեղեկություններ տարածելու համար քաղաքացի Ա.Ղ.-ի նկատմամբ 2022 թվականի դեկտեմբերի 5-ին հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննված քրեական վարույթով փաստվել է, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 18-ին, Երևան քաղաքի Գայի պողոտայում գործող բանկի մասնաճյուղում, Ա.Ղ.-ն 11 հազար 700 ռուբլի գումար է փոխանցել Ռուսաստանում բնակվող իր կնոջը՝ Ն.Խ.-ին: Օրեր անց՝ հոկտեմբերի 22-ին, տեղեկանալով, որ գումարը չի փոխանցվել, ժամը 21:25-ի սահմաններում, Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի տարածքից իր հեռախոսահամարից զանգահարել է Ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոն և սպառնալիքներ հնչեցրել՝ բանկի մասնաճյուղը նռնակներ նետելու եղանակով պայթեցնելու վերաբերյալ՝ տարածելով ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ:
2022 թվականի դեկտեմբերի 9-ին քրեական հետապնդման մասին որոշումը ներկայացվել է Ա.Ղ.-ին, որն իրեն մեղավոր է ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում: Որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը:
2022 թվականի դեկտեմբերի 16-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել են Կոտայքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ ներկայացնելը քրեորեն հետապնդելի արարք է, որը նախատեսված է Քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածով: Նշված հոդվածի 1-ին մասը որպես պատիժ նախատեսում է տուգանք՝ առավելագույնը քսանապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներ՝ ութսունից հարյուր հիսուն ժամ տևողությամբ, կամ ազատության սահմանափակում՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկում՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Ելնելով վերը նշվածից՝ Գլխավոր դատախազությունը քաղաքացիներին հորդորում է զերծ մնալ ահաբեկչության մասին սուտ տեղեկություններ տարածելուց:

22.12.2022 | Какое наказание предусмотрено за распространение ложной информации о терроризме? В отношении гражданина, распространившего ложную информацию о терроризме, возбуждено уголовное дело
5 декабря 2022 года решением надзирающего прокурора за распространение ложных сведений о терроризме в отношении гражданина А.Г. было возбуждено уголовное дело.
Уголовным производством, расследованным в Следственном департаменте СНБ, было установлено, что 18 октября 2022 года в филиале банка, действующего на проспекте Гая в Ереване, А.Г. перевел деньги в размере 11 тысяч 700 рублей своей супруге Н.Х., проживающей в России. Через несколько дней, 22 октября, узнав, что деньги не были переведены, около 21:25 он со своего телефона из села Дзорахпюр Котайкской области позвонил в оперативный одел Полиции и пригрозил взорвать отделение банка посредством гранат, распространяя ложную информацию о терроризме.
9 декабря 2022 года постановление об уголовном преследовании было представлено А.Г., который признал свою вину по предъявленному обвинению. В качестве меры пресечения был применен запрет на отсутствие.
16 декабря 2022 года материалы уголовного производства вместе с обвинительным заключением были переданы в Суд общей юрисдикции первой инстанции марза Котайк.
Генеральная прокуратура сообщает, что предоставление заведомо ложных сведений о терроризме является уголовно наказуемым деянием, предусмотренным статьей 314 Уголовного кодекса. Часть 1 указанной статьи предусматривает штраф в размере до двадцатикратного размера, либо общественные работы на срок от восьмидесяти до ста пятидесяти часов, либо ограничение свободы на срок до двух лет, либо кратковременное лишение свободы на срок не свыше до двух месяцев, либо лишение свободы на срок не свыше двух лет.
На основании изложенного Генеральная прокуратура призывает граждан воздерживаться от распространения ложной информации о терроризме.