20.12.2022 | Փողերի լվացում և մշակույթի անշարժ հուշարձանի վնասում. Գյումրի համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ղ.-ն հանցավոր ճանապարհով հողամասեր է օրինականացրել է
Վ.Ղ.-ն, 1999 թվականի նոյեմբերի 24-ից մինչև 2012 թվականը, լինելով  Գյումրու քաղաքային համայնքի ղեկավար, հանցավոր ճանապարհով օրինականացրել է Գյումրի քաղաքում գտնվող տասնհինգ հողամասեր, ինչպես նաև վնասել պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան հանդիսացող շինություն:
Մասնավորապես, Վ.Ղ.-ն, հանցավոր ճանապարհով օրինականացրել է Գյումրի քաղաքի կենտրոնական զբոսայգու տարածքում գտնվող հինգ միավոր հողամաս՝ ընդհանուր 0.48743 հա մակերեսով:
Գյումրու քաղաքային համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ղ.-ն հանցավոր ճանապարհով օրինականացրել է նաև պետական սեփականություն հանդիսացող 655.0 քմ մակերեսով հողամաս, նախկին զինվորական սովխոզի 2 միավոր հողամաս՝ ընդհանուր 610.0 քմ մակերեսով, պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձան համարվող շինությունը և համայնքային սեփականություն հանդիսացող 930.0 քմ մակերեսով հողամասը:
Նշված անշարժ գույքերի մի մասը, Գյումրու քաղաքային համայնքի նախկին ղեկավար Վ.Ղ.-ն, օտարել է ինքն իրեն, մի մասը՝ «Անբերդ» ՍՊԸ-ին, որի հավասարաչափ բաժնետերեր են հանդիսացել Վ.Ղ.-ն և իր եղբայրը` Գ.Ղ.-ն, իսկ մյուս մասն էլ Վ.Ղ.-ի կողմից ուղղակի վաճառքով 2006 թվականին օտարվել է իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող, Վ.Ղ.-ի ընտանիքին պատկանող Ալեքսանդրապոլ հյուրանոցի տնօրեն Ա.Մ.-ին: Ա.Մ.-ն 2009 թվականին նշված հողամասն առուվաճառքի պայմանագրով օտարել է Հ.Գ.-ին, Հ.Գ.-ն 2013 թվականին անհատույց օգտագործման պայմանագրով նշված հողամասը հանձնել է Վ.Ղ.-ին, այնուհետև՝ 2014 թվականին, Հ.Գ.-ն նշված հողամասը նվիրատվությամբ փոխանցել է Վ.Ղ.-ի մտերիմ Ս.Զ.ին, որն էլ 2017 թվականին, նվիրատվության պայմանագրով, տվյալ հողամասը փոխանցել է Վ.Ղ.ի որդուն` Ս.Ղ.-ին:
Նաև փաստական տվյալ է ձեռք բերվել, որ Վ.Ղ.-ի կողմից վնասվել է պատմության և մշակույթի հուշարձանը:
Հաշվի առնելով, որ արձանագրված փաստերը վկայում են  եկամուտներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) և մշակույթի անշարժ հուշարձանը վնասելու առերևույթ դեպքերի մասին, Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ (2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի  3-րդ մասի 3-րդ կետով, որը համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետին և 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որը համապատասխանում է 2022 թվականի հուլիսի 1-ին ուժի մեջ մտած Քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածի 1-ին մասին):
Հսկող դատախազի որոշմամբ 2022 թվականի դեկտեմբերի 19-ին Վ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. մեղադրանք ներկայացնելու և խափանման միջոց ընտրելու համար որոշումն ուղարկվել է Քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչություն:

V.K., being the head of the Gyumri community, from November 24, 1999 to 2012, criminally legalized five plots of land in Gyumri, as well as damaged a building that is an immovable monument of history and culture.
In particular, V.Gh. criminally legalized five plots of land located in the central park area of Gyumri city with the total area of 0.48743 ha.
The former head of Gyumri city, V. Gh., also criminally legalized a state-owned plot of land with an area of 655.0 square meters, 2 units of land belonging to the former military soviet farm with a total area of 610.0 square meters, a building considered an immovable monument of history and culture, and a community property with an area of 930.0 square meters.
V. Gh., the former head of Gyumri city, alienated to himself a part of the mentioned real estates, and a part to "Anberd" LLC, of which V. Gh. and his brother G. Gh. were equal shareholders. The other part was sold directly by V. Gh. in 2006 to A. M., the director of "Alexandrapol" hotel belonging to V.GH.'s family, who has close relations with him. In 2009, A. M. alienated the above-mentioned plot of land to H.G. under a contract of sale, in 2013, H.Gh. handed over the plot of land to V. Gh. under a contract of free use, then in 2014, H.G. donated the above-mentioned plot of land to V. Gh.'s close friend S. Z., who in 2017, according to the donation agreement, transferred the plot to V. Gh.'s son, S.Gh.
Factual data was also obtained that the monument of history and culture was damaged by V. Gh.
Taking into account that the recorded facts testify to the apparent cases of legalizing income (money laundering) and damaging the immovable cultural monument, criminal proceedings were initiated in Shirak Region Investigation Department of the Investigative Committee (Article 190, Part 3, Point 3 of the Criminal Code adopted on April 18, 2003 with paragraph 3, which corresponds to paragraph 3 of article 296, part 3 of the Criminal Code, which entered into force on July 1, 2022, and Article 264, Part 1 of the Criminal Code, adopted on April 18, 2003, which corresponds to Article 301, Part 1 of the Criminal Code, which entered into force on July 1, 2022).
On December 19, 2022 according to the decision of the supervising prosecutor, a public criminal prosecution was initiated against V. Gh., the decision to file a charge and choose preventive measure was sent to Shirak Regional Investigation Department of the Investigative Committee.