14.12.2022 | Հանրային քրեական հետապնդում՝ զորամասի հրամանատարի նկատմամբ
ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար Ա.Հ.-ն, ունենալով մարտական հերթապահության վերաբերյալ ժամանակին որոշումներ ընդունելու, ենթականերին առաջադրանքներ տալու և դրանց կատարումը վերահսկելու, պետական սահմանի, շփման գծի խախտումները կանխելու, ինչպես նաև՝ հակառակորդի հանկարծակի հարձակման հնարավորությունը բացառելու և կասեցնելու պարտավորություն, 2021 թվականի ապրիլի 15-ին, տեղեկանալով, որ իր կողմից դեռևս 2021 թվականի ապրիլի 5-ին արձակված հրամանի պահանջները չեն կատարվել, որևէ միջոց չի ձեռնարկել հրամանի պահանջների կատարումն ապահովելու ուղղությամբ:
Արդյունքում, ՀՀ զինված ուժերը զրկվել են Հայաստանի Հանրապետության վրա անակնկալ հարձակումը ժամանակին հայտնաբերելու և դրան դիմակայելու հնարավորությունից՝ առաջացնելով ծանր հետևանք. 2021 թվականի մայիսի 12-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները ՀՀ պետական սահմանի Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա, Կութ բնակավայրերին և Նորաբակ համայնքին հարող շփման գծի այն հատվածներով, որտեղ զորամասի հրամանատարի անգործության հետևանքով սահմանված չի եղել մարտական հերթապահություն,  անարգել հատել և մխրճվել են ՀՀ պետական սահմանից ներս, տեղակայել մարտական դիրքեր՝ վերահսկողություն սահմանելով ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ։
Հսկող դատախազի որոշմամբ 2022 թվականի դեկտեմբերի 13-ին Ա.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում 2003 թվականի ապրիլի 18-ին ընդունված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով  (մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը՝ որն առաջացրել է ծանր հետևանքներ):

A.H, the commander of the Military Unit N of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, having the obligation to adopt decisions about the military shift in time, to make recommendations to the subordinates and supervise their execution, to prevent the violations of the state border and the contact line, also to exclude and constrain the opportunity of the sudden attack of the opponent, on April 15, 2021, being informed that the demands of the orders, given by him on April 5, 2021, haven’t been executed, hasn’t initiated any measures at the direction of the provision of execution of the order demands.
As a result, the military forces of the Republic of Armenia have been deprived of the opportunity to detect the sudden attack against the Republic of Armenia and resist it, evoking heavy consequences: on May 12, 2021, the divisions of Azerbaijani military forces has crossed and crashed inside the state border of the Republic of Armenia, has deployed military posts, defining supervision over the sovereign territory of the Republic of Armenia, with the parts of the contact line abuts Verin Shorzha, Kut residences and Norabak community of Gegharkunik region of the state border of the Republic of Armenia, where due to the inoccupation of the commander of the military unit the military shift hasn’t been defined.
According to the decision of the Supervising Prosecutor, on December 13, 2022, a public criminal prosecution has been initiated against A.H., in accordance with the 3rd part of the Article 365 of the Criminal Code of the Republic of Armenia adopted on April 18, 2003 (the violation of the rules exercising military shift or military service, which has evoked heavy consequences).
Note: Every person charged with a criminal offense shall be presumed innocent unless proved guilty in the manner prescribed by the RA Criminal Procedure Code and unless the verdict comes into legal force.