14.12.2022 | Հայաստանի և Լիտվայի գլխավոր դատախազները Համագործակցության հուշագիր կստորագրեն
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը դեկտեմբերի 13-ին առցանց ձևաչափով հանդիպել է Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկինեին և քննարկել երկու երկրների իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության հեռանկարները:
Հայաստանի և Լիտվայի գլխավոր դատախազները անդրադարձել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի՝ ուղղված դատախազների բարեվարքության ամրապնդմանը, վերապատրաստումների համատեղ ծրագրերի իրականացմանն ու մի շարք ուղղություններով փորձի փոխանակման կազմակերպմանը:
Գլխավոր դատախազները պայմանավորվել են նաև առաջիկայում ստորագրել Համագործակցության հուշագիր՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ գործերի քննության նկատմամբ դատախազական հսկողության արդյունավետության բարձրացման, էլեկտրոնային քրեական վարույթի, Դատախազության կողմից պետական շահերի պաշտպանության հայցի հարուցման և այլ ուղղությունների վերաբերյալ:
Հայաստանի գլխավոր դատախազը լիտվացի գործընկերոջը տեղեկացրել է նաև Դատախազության «Օրինականություն» գիտագործնական և ուսումնամեթոդական հանդեսի՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու գործընթացի մասին և հրավիրել է Լիտվայի գործընկերներին՝ իրենց գիտական հոդվածները հրապարակել այս հանդեսում:
Հանդիպմանը մասնակցող ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղեկալ Անահիտ Մանասյանն ամփոփել է 2022 թվականի նոյեմբերի 25-ին Լիտվայում Նիդա Գրունսկինեի հետ հանդիպման արդյունքներն ու պայմանավորվածությունները և վերահաստատել քննարկված ուղղություներով փոխգործակցությունը խորացնելու պայմանավորվածությունները:
Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկինեն Հայաստանի դատախազության հետ գործակցությունը խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել և Դատախազության պատվիրակությանը հրավիրել Լիտվա՝ տեղում ծանոթանալու Մինչդատական քրեական վարույթի էլեկտրոնային կառավարման լիտվական համակարգին:

13 декабря генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в онлайн-формате провела встречу с генеральным прокурором Литовской Республики Нидой Грунскине и обсудила перспективы сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
Генеральные прокуроры Армении и Литвы обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, направленных на укрепление добропорядочности прокуроров, реализацию совместных обучающих программ и организацию обмена опытом по ряду направлений.
Генеральные прокуроры договорились подписать в ближайшее время Меморандум о сотрудничестве по повышению эффективности прокурорского контроля за расследованием дел, связанных с коррупционными преступлениями, электронным уголовным производством, возбуждению Прокуратурой иска о защите государственных интересов, и по другим направлениям.
Генеральный прокурор Армении проинформировала коллегу о процессе приведения научно- практического и учебно- методического журнала Прокуратуры «Законность» в соответствие международным стандартам и пригласила литовских коллег публиковать в этом журнале свои научные статьи.
Заместитель генерального прокурора РА Анаит Манасян, также участвовавшая во встрече, подвела итоги встречи с Нидой Грунскине, состоявшейся в Литве 25 ноября 2022 года, и подтвердила договоренности по углублению сотрудничества в обсуждаемых направлениях.
Генеральный прокурор Литовской Республики Нида Грунскине выразила готовность к углублению сотрудничества с прокуратурой Армении и пригласила делегацию прокуратуры в Литву для ознакомления с литовской системой электронного управления досудебным уголовным производством.