12.10.2022 | Դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հերթական հայցադիմումն է ընդունվել վարույթ. պահանջը վերաբերում է ԴԱՀԿ նախկին պետ Միհրան Պողոսյանին
Դատախազությունը 2022 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը, որը 2022 թվականի հոկտեմբերի 5-ի որոշմամբ ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին ՀՀ ԱՆ դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության նախկին պետ Միհրան Պողոսյանից և նրան փոխկապակցված յոթ անձանցից  հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
• Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող 15 անշարժ գույք, որից 2-ը անհատական բնակելի տուն Երևան քաղաքում, 1 ավտոտնակ, 12 հասարակական նշանակության տարածք,  3 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքը, որն ընդհանուր կազմում է ավելի քան 3 մլրդ 502 մլն 570 հազար դրամ, ինչպես նաև մասնակցություններ 6 իրավաբանական անձերում,
• Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրամադրված ընդհանուր 710 մլն 839 հազար 400 դրամ փոխառությունների և այլ դեբիտորական պարտքերի պահանջի իրավունքը,
• 456 մլն 628 հազար 637 դրամ՝ որպես ապօրինի ծագում ունեցող դրամական միջոցների մնացորդ, ինչպես նաև 6 մլրդ 141 մլն 24 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը։
Գլխավոր դատախազությունը շարունակում է ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ ներկայացնելու գործընթացն այն գործերով, որոնցով դատարանի որոշումներով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ։

12.10.2022 | Прокуратура приняла очередное исковое заявление о конфискации имущества незаконного происхождения: требование касается бывшего главы КГД Миграна Погосяна
30 сентября 2022 года прокуратура направила в Антикоррупционный суд очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству решением от 5 октября 2022 года.
Согласно последнему, Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА предъявило в суд требование о взыскании с бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов МЮ РА Миграна Погосяна и семи аффилированных с ним лиц в пользу Республики Армения, в частности:
• 15 объектов недвижимого имущества, находящихся на территории Республики Армения, из них 2 индивидуальных жилых дома в городе Ереване, 1 гараж, 12 общественных помещений, 3 транспортных средства, а в случае невозможности их средняя рыночная стоимость, которая составляет более 3 млрд 502 млн 570 тысяч драм, а также участие в 6 юридических лицах,
• Право требования в общей сложности 710 миллионов 839 тысяч 400 драм РА по кредитам и прочей дебиторской задолженности, предоставленной физическим и юридическим лицам,
• 456 млн 628 тысяч 637 драм в качестве остатка средств незаконного происхождения, а также 6 млрд 141 млн 24 тысячи драм, которые не обоснованы законными доходами лица, имеют незаконное происхождение и не могут быть конфискованы на основании части 4 статьи 20 Закон о конфискации имущества незаконного происхождения
Генеральная прокуратура продолжает процесс подачи исков о конфискации незаконного имущества в Антикоррупционный суд РА по тем делам, по которым уже были применены предварительные меры по обеспечению иска.