15.09.2022 | ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հրաժեշտի խոսքը՝ պաշտոնավարման ավարտի կապակցությամբ
Պաշտոնավարման սահմանադրական ժամկետի ավարտի բերումով թողնում եմ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի պաշտոնը:
Այս կարգավիճակին յուրաքանչյուր օր վերաբերվել եմ իբրև պատասխանատվության ահռելի բեռով պատվաբեր առաքելության՝ իմ մասնագիտական կարողությունների և ուժերի ներածին չափով, Աստծո օգնությամբ, պետությանս, ժողովրդիս ծառայելու գիտակցությամբ, մեր երկրում անվտանգությանն ու կայունությանը, իրավակարգի պաշտպանությանը, դատախազության իմ հարազատ համակարգի զարգացմանը նպաստելու մեծ նվիրումով:
Այս օրերին, երբ մեր սրբազան հայրենիքի համար բարդ ու վճռական ժաանակահատվածում բոլորիս միտքն ու ուշադրությունը սահմանին է, երկար ասելիքի հարկը չեմ տեսնում:
Երախտիքի խոսք եմ ուղղում եղբայրներիս ու քույրերիս՝ դատախազության բոլոր աշխատակիցներին, իրավապահ և այլ կառույցների նվիրյալ գործընկերնեիս՝ գաղափարակից ու զինակից լինելու, համատեղ ծառայության համար:
Նոր գլխավոր դատախազին մաղթում եմ արդյունավետ գործունեություն իրավական պետության կերտման ճանապարհին՝ հանուն մեր հայրենիքի լուսավոր վաղվա օրվա:

В связи с окончанием конституционного срока полномочий покидаю должность генерального прокурора Республики Армения.
К этому статусу я относился каждый день как к почетной миссии с огромным грузом ответственности, в меру своих профессиональных способностей и сил, с помощью Божией, с сознанием служения своему государству, своему народу, с большой самоотдачей в защите безопасности и стабильности в нашей страны, правопорядка, развитии системы родной мне прокуратуры.
В эти дни, когда в трудный и решающий для нашей священной Родины период все наши мысли и внимание сосредоточены на границу, я не вижу необходимости много говорить.
Выражаю благодарность своим братьям и сестрам, всем работникам прокуратуры, своим преданным коллегам в правоохранительных и других учреждениях, за единомышленников и соратников, за совместную службу.
Желаю новому генеральному прокурору эффективной деятельности на пути построения правового государства во имя светлого будущего нашей Родины.