06.07.2022 | Ձերբակալվել են քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձինք, այդ թվում՝ «օրենքով գողեր»
ՀՀ ԱԱԾ ծառայողների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում տվյալներ էին ստացվել անձանց կողմից քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակը պահպանելու, քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձի կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում ստեղծելու և ղեկավարելու, ինչպես նաև մի շարք անձնաց կողմից քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցելու և դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված լինելու վերաբերյալ:
Բավարար հիմքերի առկայության պայմաններում դեռևս 2022թ. ապրիլի 7-ին համապատասխան հոդվածներով հարուցվել էր քրեական գործ:
Քրեական վարույթի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազության համակարգմամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի և ԱԱԾ-ի աշխատակիցների համատեղ գործողությունների արդյունքում ձեռք են բերվել բավարար փաստական տվյալներ այն մասին, որ քրեկան աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող, այսպես կոչված «օրենքով գող» «Ս.Ա.»-ն  ղեկավարել է քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորում, որոնց միջոցով տարբեր անձանց տվել է հանձնարարություններ, զբաղվել մասնավոր հարցերի լուծմամբ:
Բացի այդ, «Ս.Ա.»-ն քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման սահմա­նած և ճանաչած վարքագծի կանոնների համաձայն՝ խմբավորման հետապնդած նպատակ­ների իրականացման համար քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորմանը մասնակցած և դրա հետապնդած նպատակների իրականացմանը ներգրավված տարբեր անձանց միջոցով, վերջիններիս գործողությունների հստակ դերաբաշխման եղանակով, կազմակերպել է տարբեր անձանցից, ինչպես նաև քրեակատարողական հիմնարկներից դրամական միջոց­ների հավաքագրումը և տնօրինել քրեական ենթամշակույթ կրող խմբավորման միջոցով ստացված անօրինական օգուտը, այսպես կոչված, որպես «օբշակ» հավաքագրված գումարը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ մինչդտական վարույթի նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի 2022թ. հուլիսի 6-ի որոշումներով քրեական ենթամշակույթի հանցակազմերով քրեական հետապնդում է հարուցվել 7 անձի նկատմամբ, որոնցից 3-ը՝  քրեական աստիճանակարգության բարձրագույն կարգավիճակ ունեցող անձինք են, այդ թվում 2-ը՝ այսպես կոչված, «օրենքով գող»:
6 անձ ձերբակալվել է, կատարված խուզարկություններով հայտնաբերվել և առգրավվել է շուրջ 180.000 ԱՄՆ դոլար:

06.07.2022 | Arrested persons with the highest status in the criminal hierarchy, including thieves in law
As a result of operational-search activities carried out by the employees of the National Security Service of the Republic of Armenia, data were obtained on persons occupying the highest status in the criminal hierarchy, the creation and leadership of a criminal subcultural group by a person with the highest status in the criminal hierarchy, as well as a number of persons participating in a criminal subcultural group and pursuing it to involve in the implementation of goals.
If there were sufficient grounds, on April 7, 2022, a criminal case was initiated under the relevant articles.
In the course of the criminal proceedings, as a result of the joint actions of the RA Investigative Committee and employees of the National Security Service, under the coordination of the RA Prosecutor General's Office, sufficient factual evidence was obtained that the so-called. thief in law S.A., who occupies the highest status in the criminal hierarchy, was in charge of a group carrying a criminal subculture, through which he gave assignments to different people to deal with private issues.
In addition, in accordance with the rules of conduct defined and recognized by the criminal subcultural group "S.A.", in order to achieve the goals of the group through various persons who took part in the criminal subcultural group and are involved in the implementation of its goals, clearly distributing the roles of the method of action of the latter, organized the collection of funds from various persons, as well as from penitentiary institutions, disposed of illegal benefits received through a criminal subcultural group, the so-called "Obshak" money.
On the totality of the evidence obtained with the decisions of the prosecutor supervising the pre-trial proceedings dated July 6, 2022. criminal prosecution was initiated against 7 persons, 3 of which are persons with the highest status in the criminal hierarchy, including 2 so-called "thieves in law".