16.06.2022 | Շտապբուժօգնության վճարված կանչերի տվյալները կրկնակի մուտքագրվել են «Արմեդ» համակարգ՝ պետությունից ապօրինի ստանալով լրացուցիչ 23մլն դրամ. քրեական գործ է հարուցվել
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայությունից,  «Շտապբուժօգնություն» ՓԲ ընկերությունից ստացված փաստաթղթերի հիման վրա իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի արդյունքում ի հայտ են բերվել առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշներ պարունակող տվյալներ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ պետական վերահսկողության ծառայության կողմից «Շտապբուժօգնություն» ՓԲ ընկերությունում 2022թ. փետրվարի 21-ից մինչև ապրիլի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում «Լոկատոր» և «Արմեդ» համակարգերի համադրման միջոցով իրականացվել են 2018-2021թթ. տնտեսավորողների հետ կնքված բժշկական թվով 36 պայմանագրերի հիմքով մատուցվող վճարովի ծառայությունների և ՀՀ կառավարության 2017թ. հոկտեմբերի 5-ի թիվ 1260-Ն որոշմամբ սահմանված կարգով քաղաքացիներին վճարովի հիմունքներով մատուցվող ծառայությունների կատարման ընտրանքային ուսումնասիրություն:
2019-2021թթ.-ին պայմանագրային հիմքով  13 տնտեսվարողներին մատուցված ծառայությունների համար վճարված 9.503 կանչերի, ինչպես նաև քաղաքացիներին վճարովի հիմունքներով մատուցված այլ ծառայությունների համար վճարված 22.612 կանչերի ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել է 2005 դեպք, երբ «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ-ի իրավասու պաշտոնատար անձանց կողմից ծառայության նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով՝ ծառայողական փաստաթուղթ հանդիսացող կանչի թերթիկները ճիշտ չեն լրացվել: Մասնավորապես՝  արդեն իսկ վճարված կանչերի համար թերթիկները կրկնակի մուտքագրվել են «Արմեդ» համակարգ՝ իբր պետպատվերի շրջանակներում իրականացվող ծառայություն: Դրա հիման վրա ՀՀ ԱՆ պետական առողջապահական գործակալությունն ընկերությանը վճարել է լրացուցիչ ընդհանուր 23.267.750 ՀՀ դրամ գումար:
Նկատի ունենալով, որ դատախազի կողմից իր լիազորություններն իրականացնելիս ՀՀ ՊՎԾ կողմից իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքներով հայտնաբերվել են առերևույթ հանցավոր արարքների հատկանիշների մասին վկայող տվյալներ: ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում  ՀՀ քրեական օրենսգրքի, 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

В управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА на основании документов, полученных от службы государственного контроля РА, ЗАО «Скорая медицинская помощь» было осуществлено изучение, в результате чего были выявлены данные, содержащие признаки преступных деяний.
В частности, службой государственного контроля РА в ЗАО «Скорая медицинская помощь» с 21.02.2022г. по 14.04.2022г. через системы «Локатор» и «Армед» были осуществлены изучения по осуществлению служб гражданам на платной основе.
В 2019-2021 гг. по результатам изучения 9503 вызовов, оплаченных для служб, представленных 13 хозяйствующим субъектам, а также 22612 вызовов, оплаченных за другую службу, представленную гражданам на платной основе было выявлено 2005 случая, когда из-за небрежного или недобросовестного отношения к службе со стороны компетентных должностных лиц ЗАО «Скорая медицинская помощь» бланки вызовов, являющиеся официальными документами, были заполнены неправильно. В частности, по уже оплаченным звонкам в системе «Армед» производился двойной ввод бланков, как будто это была услуга, оказываемая в рамках госзаказа. На основании этого Государственное агентство здравоохранения Министерства здравоохранения РА выплатило компании дополнительно 23.267.750 драмов.
Принимая во внимание, что в ходе осуществления прокурором своих полномочий по результатам проведенных СГК РА изучений были выявлены данные, свидетельствующие о признаках совершения преступления. В Управлении по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по признакам ч. 2 ст. 315 Уголовного кодекса РА.