30.05.2022 | Դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. ապրիլի 27-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Ս. Օհանյանից և  նրա հետ փոխկապակցված թվով 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Երևան քաղաքում գտնվող 2 հասարակական նշանակության տարածքները, Վահագնի թաղամասում գտնվող առանձնատունը, ինչպես նաև 1 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է 1.092.538.513 ՀՀ դրամ։
477.473.907 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ, ինչպես նաև 600.762.179 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունն այլ գործերով ևս, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, ներկայացրել է ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ, որոնց հընթացս կտեղեկացվի:

Суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана 27 апреля 2022 г. был подан очередной иск о конфискации имущества незаконного происхождения, который был принят к производству.
По словам последнего, управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА подало иск в суд конфисковать в пользу Республики Армения имущество у Оганяна С. и 3-х аффилированных с ним лиц, в частности: 2 участка общественного значения в Ереване, особняк в элитном районе Ваагни, а также одно транспортное средство, а при невозможности - среднюю рыночную стоимость перечисленного в размере 1.092.538.513 драмов.
Конфискации подлежат также средства, 477.473.907 драмов в качестве остатка незаконных денежных средств, а также 600.762.179 драмов, не обоснованных законными доходами лица, имеющее незаконное происхождение, переданное добросовестному приобретателю или не может быть идентифицировано и конфисковано на основе ч. 4 ст. 20 закона "О конфискации имущества, имеющего незаконное происхождение''.
Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры РА предъявило иски о конфискации незаконного имущества по другим делам, по которым уже применены предварительные обеспечительные меры, о чем будет сообщено.