30.05.2022 | Դատախազության կողմից ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հայցադիմումն ընդունվել է վարույթ
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարան 2022թ. ապրիլի 27-ին ներկայացվել է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը, որն ընդունվել է վարույթ:
Համաձայն վերջինի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին Ս. Օհանյանից և  նրա հետ փոխկապակցված թվով 3 անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել մասնավորապես՝
Երևան քաղաքում գտնվող 2 հասարակական նշանակության տարածքները, Վահագնի թաղամասում գտնվող առանձնատունը, ինչպես նաև 1 տրանսպորտային միջոց, իսկ անհնարինության դեպքում՝ դրանց միջին շուկայական արժեքները, որն ընդհանուր կազմում է 1.092.538.513 ՀՀ դրամ։
477.473.907 ՀՀ դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ, ինչպես նաև 600.762.179 ՀՀ դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում և հնարավոր չէ բռնագանձել՝ հիմք ընդունելով ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի 20-րդ հոդվածի 4-րդ մասը:
ՀՀ գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունն այլ գործերով ևս, որոնցով արդեն իսկ կիրառվել են հայցի նախնական ապահովման միջոցներ, ներկայացրել է ապօրինի գույքի բռնագանձման հայցադիմումներ, որոնց հընթացս կտեղեկացվի:

On April 27, 2022, the Court of General Jurisdiction of First Instance of Yerevan filed another claim for confiscation of property of illegal origin, which was accepted for proceedings.
According to the latter, the Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA General Prosecutor's Office filed a lawsuit to confiscate property from S. Ohanyan and 3 persons affiliated with him in favor of the Republic of Armenia, in particular: 2 public plots in Yerevan, a mansion in an elite district Vahagni, as well as one vehicle, and if it is impossible - the average market value of the above-mentioned in the amount of 1.092.538.513 drams.
The following amount is also subject to confiscation: 477.473.907 drams as the balance of illegal funds, as well as 600.762.179 drams, not justified by the legal income of a person of illegal origin, transferred to a bona fide purchaser or cannot be identified and confiscated on the basis of Part 4 of Art. 20 of the law "On confiscation of property of illegal origin".
The Department for Confiscation of Property of Illicit Origin of the RA General Prosecutor's Office filed suits for the confiscation of illegal property in other cases, in which preliminary interim measures have already been applied, which will be reported about.