Լոռու մարզի դատախազությունն ուսումնասիրել և վերլուծել է բնակարանային գողությունների կանխման, հանցագործություն կատարած անձանց հայտնաբերման ու պատասխանատվության ենթարկելու կապակցությամբ 2021թ. ընթացքում իրականացված աշխատանքների արդյունավետությունը, հանցագործությունների կատարմանը նպաստող պայմանները ու հանգամանքները, այս հանցատեսակի կտրվածքով մարզում առկա կրիմինոլոգեն վիճակը:
Նախորդ տարվա ընթացքում Լոռու մարզի տարածքում արձանագրվել է բնակարանային գողության 129 դեպք: 2020թ. արձանագրվել էր նման 143 դեպք, այսինքն տեղի է ունեցել նվազում 14 դեպքով կամ 10 տոկոսով։
Դրական որոշակի դինամիկա է արձանագրվել նաև բնակարանային գողությունների բացահայտման ցուցանիշներում, թեև ընդհանուր առմամբ դրանք հեռու են բավարար համարվելուց: Մասնավորապես, եթե 2020թ. բնակարանային գողությունների բացահայտումը կազմել է 18.9%, ապա 2021թ.՝ 19,4%։
Վերոնշյալ դրական միտոմները մեծապես պայմանավորված են մի կողմից բնակարանային գողությունների կանխարգելման ուղղությամբ ՀՀ դատախազության կողմից նախանշված և Ոստիկանության, տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ համագործակցությամբ համալիր միջոցառումներ իրականացնելու հարցում ցուցաբերված հետևողականությամբ:
Մասնավորապես՝ 2021թ. ընթացքում Լոռու մարզի համայնքների ղեկավարներին մարզի դատախազությունից հասցեագրվել է թվով 76 միջնորդագիր, որոնցով վերլուծվել են տվյալ համայնքներում հանցագործության կատարման համար հիմնական թիրախ և ռիսկային հանդիսացող բնակավայրերը, տարածքները: Խնդիր է դրվել գործուն քայլեր ձեռնարկել համապատասխան բնակավայրերի տարածքները, բազմաբնակարան շենքերի մոտակայքը և դրանց մուտքերը տեսախցիկներով, ինչպես նաև այդ շենքերի մուտքերի դռները հատուկ, կոդավորվող փականներով հագեցնելու ուղղությամբ:
Ներկայացված միջնորդագրերը քննարկվել են դատախազների մասնակցությամբ, ինչի արդյունքում գողության համար որպես ռիսկային համարվող տեղանքներում՝ բազմաբնակարան շենքեր մուտք գործող խաչմերուկներում, հրապարակներում, առանձնատներ մուտք գործող ճանապարհներին և այլ անհրաժեշտ վայրերում տեղադրվել է ընդհանուր 256 տեսանկարահանող սարք: Մասնավորապես, Վանաձորում տեղադրվել է 97, Գուգարքում՝ 27, Սպիտակում՝ 10, Ստեփանավանում՝ 24, Տաշիրում՝ 51, Թումանյանում՝ 47 տեսախցիկ: Ընդ որում՝ զգալի դեպքերով հանցագործությունների բացահայտման համար առանցքային նշանակություն են ունեցել տեղադրված տեսախցիկները, որոնց տեսագրությունների ուսումնասիրությամբ հետաքննական մարմինը պատկերացում է կազմել հանցանք կատարած անձանց, նրանց երթուղիների մասին:
Նույն շրջանակներում Վանաձոր քաղաքի բազմաբնակարան շենքերի մուտքերի դռներին տեղադրվել է 171 կոդավորվող փական։
Միջնորդագրերի քննարկման ընթացքում համայնքները պարտավորվել են շարունակել աշխատանքները նշված ուղղությամբ, ինչը կնպաստի համայնքների բնակիչների գույքի անձեռնմխելիության պաշտպանւթյան վիճակի բարելավմանը:
Հաշվի առնելով բնակարանային գողությունների հանրային վտանգավորության աստիճանը՝ մարզի դատախազությունից քրեական գործերով առարկայական հանձնարարություններ և ցուցումներ են տրվել նաև վարույթն իրականացնող քննիչներին՝ արդյունավետ քննությունն ապահովելու, դեպքի վայրի որակյալ զննություն կատարելու, անձանց հարցաքննությամբ կոնկրետ գողացված առարկաների նկարագիրը և այլ կարևոր հանգամանքներ պարզելու վերաբերյալ։
Ելնելով 2021թ. կատարված աշխատանքների արդյունքներից, բնակարանային գողություններով պատշաճ և ընդգրկուն աշխատանք կատարելու, հատկապես հանցագործությունները բացահայտելուն միտված առարկայական գործողություններ իրականացնելու, նշված հանցատեսակին նպաստող պատճառները և պայմանները վերացնելու համար Լոռու մարզի դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել ՀՀ ոստիկանության Լոռու մարզային վարչության պետին։

Прокуратура Лорийской области исследовала и проанализировала эффективность работ, выполненных в связи с предотвращением квартирных краж, выявлением преступников и привлечением к ответственности, условия и обстоятельства, способствующие совершению преступления, криминологическую ситуацию в регионе по данному виду преступлений за 2021 год.
В предыдущем году на территории Лорийской области было зарегистрировано 129 случаев квартирных краж. В 2020г. таких случаев было 143, то есть произошло снижение на 14 случаев или 10%.
Отмечена некоторая положительная динамика также в показателях раскрываемости квартирных краж, несмотря на то что она далека от удовлетворительной. В частности, если в 2020г. раскрываемость квартирных краж составила 18,9%, то в 2021 году - 19,4%.
Вышеуказанные положительные тенденции во многом обусловлены, с одной стороны, последовательностью, проявленной прокуратурой РА в осуществлении комплексных мер в сотрудничестве с полицией и органами местного самоуправления в целях предотвращения квартирных краж.
В частности, в 2021г. главам общин Лорийской области областной прокуратурой было адресовано 76 ходатайств. Ставилась задача принять активные меры по оборудованию территорий соответствующих населенных пунктов, прилегающих к многоквартирным домам, их подъездов камерами, а также входных дверей этих домов специальными кодовыми замками.
Представленные ходатайства обсуждались с участием прокуроров, в результате чего было установлено в общей сложности 256 видеокамер в зонах, считающихся опасными для хищения, таких как подъезды к многоквартирным домам, площади, подъезды к частным домам и другие необходимые места. В частности, в Ванадзоре установлено 97 камер, в Гугарке – 27, в Спитаке – 10, в Степанаване – 24, в Ташире – 51, в Туманяне – 47. Вместе с тем, в значимых случаях ключевое значение для раскрытия преступлений имели установленные камеры, путем изучения видеозаписей которых следственный орган формировал представление о лицах, совершивших преступления, и их маршрутах.
В этих же рамках на входные двери многоквартирных домов Ванадзора был установлен 171 кодовый замок.
В ходе обсуждения ходатайств общины обязались продолжить работу в указанном направлении, что будет способствовать улучшению охраны неприкосновенности имущества жителей общин.
Учитывая степень общественной опасности квартирных краж, прокуратура области поручила следователям, осуществляющим производство, обеспечить эффективное расследование, провести качественный осмотр места происшествия, охарактеризовать похищенные предметы путем допроса лиц, выяснить иные возможные обстоятельства.
По результатам проделанной работы для проведения надлежащей, комплексной работы по квартирным кражам, особенно для проведения основных мероприятий, направленных на раскрытие преступлений, устранение причин и условий, способствовавших указанному преступлению, прокурор Лорийской области направил ходатайство начальнику Лорийского областного управления Полиции РА.