2021թ հոկտեմբերի 28-ին «Բնապահպանի տուն» ՀԿ-ի ներկայացուցիչները ոստիկանության Դիլիջանի բաժնում հաղորդում են տվել այն մասին, որ 2021թ հոկտեմբերի 20-ին բնապահպանների խմբով շրջագայության ընթացքում «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Դիլիջան» տեղամաս-մասնաճյուղի տարածքում հայտնաբերել են 4 հատ թաց, կանգուն ծառերի ապօրինի հատման փաստ, որի վերաբերյալ տեղեկացրել են նույն ՊՈԱԿ-ի պահպանության բաժնի պետին և տեղամասի պետին, ովքեր չեն կազմել անտառխախտման արձանագրություն:
Բացի այդ, 2021թ. հոկտեմբերի 27-ին, նույն տարածքում հայտնաբերել է ևս 5 թաց, կանգուն ծառերի ապօրինի հատման փաստ, ինչի մասին տեղեկացրել են նույն պաշտոնատար անձանց, սակայն կրկին որևէ միջոց չի ձեռնարկվել:
Հաղորդման վերաբերյալ նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Դիլիջան» տեղամաս-մասնաճյուղի 9-րդ պահաբաժնում՝ մատնանշած վայրում, առկա են ապօրինի հատված 9 ծառերի կոճղեր և 5 ծառի ճյուղեր:
Դեպքի առթիվ 2021թ. նոյեմբերի 8-ին ՀՀ ոստիկանության Դիլիջանի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Դիլիջանի քննչական բաժնում կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ հասարակական կազմակերպության ներկայացուցչի հայտնած տվյալը փոխանցվել է իրավասու պաշտոնատար անձանց, սակայն ապօրինի հատված ծառերի կոճղերը հայտնաբերելու ուղղությամբ պատշաճ աշխատանք չի տարվել, ինչի արդյունքում անտառխախտման դեպքն արձանագրվել է ահազանգից միայն 8 օր անց՝ ՀԿ անդամի կողմից ոստիկանությունում հաղորդում ներկայացնելու հետևանքով:
Բացի այդ, 2021թ. հոկտեմբերի 27-ին ՀԿ-ի անդամի կողմից նույն կերպ փոխանցված ահազանգի հիման վրա, անտառապահը հայտնաբերել է նշված վայրից շուրջ 2կմ հեռավորության վրա գտնվող 5 հատ ապօրինի հատված ծառերի կոճղեր և ճյուղեր, ինչի մասին տեղեկացրել է մասնաճյուղի ղեկավարին, իսկ վերջինս էլ՝ պահպանության բաժնի պետին: Սակայն վերջինս, առանց հիմնավոր պատճառաբանության, հայտնել է, թե հայտնաբերված անտառխախտումը չի կատարվել «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի պահպանության տարածքում, այն Դիլիջան համայնքինն է և կարգադրել է չկազմել անտառխախտման արձանագրություն: Մինչդեռ կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ տարածքը հանդիսանում է «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի պահպանության տարածք:
Այսպիսով՝ կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ երկու դեպքերում էլ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի համապատասխան պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով մի դեպքում չեն հայտնաբերել, իսկ մյուս դեպքում պատշաճ չեն արձանագրել անտառխախտման դեպքերը, և բավարար միջոցներ չեն ձեռնարկել անտառխախտումը կատարած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Հաշվի առնելով, որ անտառխախտման յուրաքանչյուր դեպքում առանձին պետությանը պատճառված վնասը չի գերազանցել 1.000.000 դրամը, քրեական գործով քրեաիրավական գնահատականի չեն արժանացվել «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի վերը նշված պաշտոնատար անձանց արարքները:
Սակայն նկատի ունենալով, որ նման վարքագիծն ինքնին, հանցանքի կատարմանը նպաստող հանգամանք է՝ Տավուշի մարզի դատախազությունը միջնորդագրով դիմել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարություն՝ ձեռնարկելու խիստ միջոցներ նմանատիպ երևույթները կանխելու, բացառելու ուղղությամբ:
Նախարարությունից ստացված պատասխան գրությամբ տեղեկացվել է, որ «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Դիլիջան տեղամաս» մասնաճյուղի թիվ 9 պահաբաժնի անտառապահը, ինչպես նաև մասնաճյուղի ղեկավարը ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
Բացի այդ, նախարարությունից հայտնել են, որ «Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը, ուսումնասիրելով և քննարկելով «Դիլիջան տեղամաս» մասնաճյուղի նշված պահաբաժնում կատարված անտառխախտման դեպքերը` մշակել է «Դիլիջան» ազգային պարկի» տարածքում անտառխախտման ահազանգերի գրանցման վերաբերյալ ընթացակարգ` նմանատիպ անտառխախտման նախադեպերը բացառելու և հետագայում կանխելու նպատակով:

On October 28, 2021, the representatives of the "Ecologist’s House" NGO reported to the Police Department of Dilijan that a group of ecologists had a tour in the "Dilijan" branch of the Dilijan National Park SNCO on October 20, 2021 and found 4 new-cut trees. They informed the head of the protection department of the same SNCO about the illegal cutting, but they did not draw up a report on deforestation.
Besides, it was found illegal logging of 5 wet, standing trees in the same area, which was reported to the same officials on October 27, 2021 but again no action was undertaken.
According to the materials prepared, it was found out that in the 9th guard post of "Dilijan" branch of "Dilijan" National Park SNCO in the mentioned place there are illegally cut 9 trunks of trees and 5 tree branches.
In connection with the incident a criminal case was initiated at the Police Department of Dilijan under Article 296, Part 3 of the RA Criminal Code.
The preliminary investigation of the Investigative Department Dilijan revealed that the information provided by the non-governmental organization representative had been passed to the competent officials, but no proper work had been done to find the illegally felled tree trunks.
Besides, on October 27, 2021, based on a similar report sent by a non-governmental organization member, the forester found 5 illegal tree trunks and branches located nearly 2 km away from the mentioned place, about which he informed the head of the branch, and the latter informed the head of the protection department. However, the latter, without good reason, stated that the found forest violation was not committed in the area of Dilijan National Park SNCO, it is the Dilijan community and ordered not to draw up a forest violation report. Meanwhile, the preliminary investigation revealed that the area is the area of Dilijan National Park SNCO.
The preliminary investigation revealed that in both cases, the relevant officials of Dilijan National Park SNCO did not find any cases of negligence because of their attitude towards their service, and also, they did not properly record cases of deforestation.
Taking into account that in each case of violation in forestry the damage caused to state did not exceed 1.000.000 AMD, the actions of the above-mentioned officials of Dilijan National Park SNCO were not assessed as criminal.
Taking into account that such a behavior is a circumstance contributing to crime, the Prosecutor's Office of Tavush Region sent a motion to the RA Ministry of Environment to take strict measures to prevent and exclude such actions.
It was informed by Ministry that the forester and the head of the 9th branch of Dilijan National Park SNCO had been fired from their posts.