ՀՀ դատախազությունը, մյուս իրավապահ մարմիններն իրենց իրավասությունների շրջանակում համագործակցությամբ հետևողական պայքար են մղում հանցավոր ճանապարհով վարորդական վկայականներ ձեռք բերելու արատավոր երևույթի դեմ՝ հաշվի առնելով նաև ճանապարհային երթևեկության անվտանգության և երթևեկության մասնակիցների համար դրանից ածանցվող ռիսկերը:
ՀՀ ԱԱԾ Լոռու մարզային վարչությունում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում 2021թ. օգոստոսի 9-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 313-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալով մի քանի տասնյակ անձանց օգտին իր լիազորությունների շրջանակում ակնհայտ ապօրինի գործողություն կատարելու՝ վարորդական վկայականի տրման ապօրինի հիմքեր ստեղծելու դեպքի առթիվ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում:
Այս գործով նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության Երևան քաղաքի հաշվառման-քննական բաժնի տեսուչ Ա. Ս.-ն 2020թ. օգոստոսից մինչև 2021թ. հուլիս իր մտերիմ անձնավորության միջնորդությամբ, մի քանի տասնյակ անձանց վարորդական վկայականի տրման համար նախատեսված գործնական քննությունները սահմանված կարգի խախտմամբ անցկացնելու, դրական գնահատելու և դրա հիման վրա նրանց վարորդական վկայական տրամադրելու համար յուրաքանչյուրից ստացել է 75.000-150.000-ական ՀՀ դրամ կաշառք: Արդյունքում գործնական քննությանը փաստացի չմասնակցած կամ ձևական մասնակցած անձանց տրվել են վարորդական վկայականներ:
Նախաքննության ընթացքում, ապացույցների բավարար գնահատմամբ, ՃՈ տեսուչին 24.08.2021թ. մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, իսկ նրան օժանդակած անձին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նախաքննության ընթացքում կաշառքի դիմաց վարորդական վկայականներ ձեռք բերելու և կաշառքի միջնորդության համար մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև 35 անձի:
Այս գործով պատշաճ դատախազական հսկողության ներքո ձեռնարկվում են միջոցներ հիշյալ հանցավոր սխեմայում ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը բացահայտելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու նպատակով:
Ավելի վաղ տեղեկացվել է, որ նույնատիպ սխեմայով գործնական քննությանը փաստացի չմասնակցած կամ ձևական մասնակցած անձանց վարորդական վկայականներ տրամադրելու վերաբերյալ բազմադրվագ մեկ այլ քրեական գործով առերևույթ կաշառք ստացած ՀՀ ոստիկանության ՃՈ հաշվառման-քննական տարածքային բաժանմունքի տեսուչի և կաշառք տվողներից մեկի մասով ներկայումս դատական քննություն է իրականացվում, իսկ վարորդական իրավունքի վկայական ստանալու նպատակով կաշառք տված 6 անձի մասով դատարանը կայացրել էր մեղադրական դատավճիռներ: Ելնելով դատական ակտը վերջնական ուժի մեջ մտնելու հանգամանքից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ, հանցավոր ճանապարհով այդ անձանց ստացած վարորդական իրավունքի վկայականները ՀՀ ոստիկանության ՃՈ ծառայության որոշումներով ճանաչվել են անվավեր:

Прокуратура РА, другие правоохранительные органы в рамках своей компетенции посредством сотрудничества осуществляют последовательную борьбу против преступного проявления приобретения преступным путем водительского удостоверения, учитывая также риски для участников дорожного движения.
На основании подготовленных в Лорийском областном управлении СНБ РА материалов в следственном департаменте СНБ РА 09.08.2021г. по п. 2 ч. 4 ст. 311, ч. 1 ст. 312 и ч. 1 ст. 313 УК РА было возбуждено уголовное дело по факту создания незаконных оснований для выдачи водительского удостоверения должностным лицом посредством получения взятки, предварительное расследование уголовного дела осуществляется в Антикоррупционном комитете РА.
Доказательствами, приобретёнными в ходе предварительного расследования по указанному делу было обосновано, что инспектор регистрационно-следственного отдела г. Еревана службы «ДП» Полиции РА А.С. с августа 2020г. до июля 2021г. посредством своего близкого человека получил взятку в размере 75.000-150.000 АМД для предоставления водительского удостоверения. В результате лицам, которые фактически не участвовали в практическом экзамене получили водительские удостоверения.
В ходе предварительного расследования, оценкой достаточных доказательств, инспектору ДП было предъявлено обвинение 24.08.2021г. по ч. 1 ст. 308 и п. 2 ч. 4 ст. 311 УК РА, в отношении него в качестве меры пресечения было избрано заключение под стражу, а лицу, оказавшему содействие было предъявлено обвинение по п. 2 ч. 4 ст. 38-311 УК РА.
В ходе предварительного расследования за приобретение водительских удостоверений взамен взятки и посредничество взятки были предъявлены обвинения 35 лицам.
Под прокурорским надзором по указанному делу принимаются меры по выявлению круга лиц, вовлеченных в указанной преступной схеме и дачи уголовно-правовой оценки их деяниям.
Ранее было сообщено, что по другому уголовному делу относительно предоставления водительских удостоверений лицам, не участвующим в практическом экзамене по части одного лица, давшего взятку и инспектора территориального регистрационно-следственного отделения ДП Полиции РА осуществляется судебное разбирательство, а по части 6 лица, которые дали взятку для выдачи водительского удостоверения суд вынес обвинительные приговоры. По инициативе генерального прокурора РА водительские удостоверения указанных лиц, полученные преступным путем были признаны недействительными согласно постановлениям службы ДП Полиции РА.