12.01.2021 | Մոսկվայում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազների եռակողմ հանդիպում
ՌԴ գլխավոր դատախազի նախաձեռնությամբ հունվարի 12-ին տեղի է ունեցել եռակողմ հանդիպում ՌԴ դատախազության աշխատակցի օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի, ինչպես նաև ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի մասնակցությամբ:
Հանդիպման նպատակն էր միջազգային իրավական ոլորտում հետագա շփումների ձևավորման, դրա համար անհրաժեշտ պայմանների, ինչպես նաև արդիական մի քանի հարցերի շուրջ քննարկման ծավալումը:
Այդ շրջանակներում որպես միջազգային իրավական գործակցության ծավալման երաշխիք՝ Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է հրադադարի մասին 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի հնարավորինս արագ կատարման անհրաժեշտությունը, Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց սեղմ ժամկետներում Հայաստան վերադարձնելու, իսկ մինչ այդ նրանց կյանքի և առողջության երաշխավորման, նրանց այլ իրավունքների ապահովման հարցը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շեշտել է, որ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց վերադարձը կարևոր երաշխիք կհանդիսանա եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված մյուս պայմանավորվածությունների կատարման և տարածաշրջանում խաղաղության ամրապնդման համար:
Այս իմաստով Արթուր Դավթյանը բարձրացրել է նաև տարածաշրջանը միջազգային ահաբեկչությունից զերծ պահելու, դրա դեմ ընդհանուր պայքարի խնդիրը:
Հանդիպման ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ վերը նշված, ինչպես նաև իրավական բնույթի այլ խնդիրների շուրջ քննարկումներն աշխատանքային ռեժիմով շարունակելու վերաբերյալ:

On 12 January, by the initiative of the Prosecutor General of the Russian Federation, a trilateral meeting was held between the RA Prosecutor General A. Davtyan, the Prosecutor General of the Republic of Azerbaijan K. Aliyev, and the Prosecutor General of the Russian Federation I. Krasnov.
The purpose of the meeting was to establish further contacts in the field of international law, discuss the necessary conditions for this, as well as a number of current issues.
Within the framework of this, as a guarantee of the international legal cooperation, A. Davtyan raised the need to implement the 8th point of the trilateral declaration on the ceasefire signed on November 9, 2020 as soon as possible, to return Armenian prisoners of war and other detainees to Armenia as soon as possible. As well as the issue of guaranteeing their life and health, ensuring their other rights.
The RA Prosecutor General stressed that the return of prisoners of war and civilians will be an important guarantee for the fulfillment of the other agreements reached by the declaration and strengthening of peace in the region.
In this sense, A. Davtyan also raised the issue of protecting the region from international terrorism and jointly combating against it.
During the meeting, agreements were reached to continue the discussion of the above, as well as other legal issues.