Դատախազության կոլեգիայի նիստում քննարկվել են 2020թ.-ի ընթացքում գործունեության արդյունքները
21.10.2019 | Ավելի քան 2 մլրդ դրամի պետական միջոցների կորուստ և փոշիացում Սևանա լճում «Իշխան» ձկնատեսակի պաշարների վերականգնմանն ոլորտում. հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված՝ «Սևանի իշխանի պաշարների վերականգնման և ձկնաբուծության զարգացման» հիմնադրամի և վերջինիս կողմից հիմնադրված «Սևանի իշխան» և «Սևան ակվա» ՓԲ ընկերությունների ֆինանսատնտեսական գործունեության նկատմամբ իրականացված վերահսկողության արդյունքների վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հիմնադրամի և ընկերությունների կանոնադրական նպատակների իրականացման համար 2013-2018թթ. ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է շուրջ 9 մլրդ դրամ, որի մի մասը տարատեսակ գործարքների և սխեմաների կիրառմամբ կամ յուրացման, վատնման եղանակով հափշտակվել է, կամ փոշիացվել անհիմն ու աննպատակ ծախսերի միջով։
Մասնավորապես, «Սևանի իշխան» ՓԲ ընկերության կողմից կնքված պայմանագրով 2015թ. նոյեմբեր ամսին մատակարարվել է 180 մլն դրամի 200.000 հատ մանրաձուկ, որը, սակայն, մնացել է մատակարարման վայրում՝ Գյումրիում, մանրաձկան գործարանը և ցանցավանդակային տնտեսությունները դեռևս շահագործման համար պատրաստ չլինելու պատճառով:
Արդյունքում՝ մատակարար ՍՊԸ-ի հետ կնքվել է պահատվության պայմանագիր, և վերջինիս վճարվել է հավելյալ ևս 151.2 մլն դրամ, իսկ ձեռք բերված 200.000 հատ մանրաձկից կենդանի է մնացել միայն 99.772-ը՝ ինչի արդյունքում մանրաձկան մեկ կգ-ի ինքնարժեքը կազմել է 13.896 դրամ՝ կողմերի միջև կնքված պայմանագրով նախատեսված 5.000 դրամի փոխարեն։
Բացի այդ, 2014-2017թթ. ընթացքում մատակարարվող մանրաձկների համար դուրս գրված հարկային հաշիվների, տեղափոխման փաստաթղթերի, տեղափոխող տրանսպորտային միջոցի երթուղային թերթիկների, մատակարար ընկերության մանրաձկան ելքի և մուտքի գրանցամատյանի տվյալների համեմատությամբ պարզվել է, որ 68.3 մլն դրամի մանրաձկան տեղափոխման երթուղային թերթիկներ և 273.1 մլն դրամի մանրաձկան ելքագրման վերաբերյալ տեղեկատվությունն առկա չէ, իսկ հաշվապահական փաստաթղթերի համաձայն՝ ցանցավանդակային տնտեսություն տեղափոխված մանրաձկան քանակը 32612 կգ-ով (291.9 մլն դրամ արժեքով) ավելի է, քան փաստացի ափից 8 կմ հեռավորության վրա նավով ցանցավանդակներ տեղափոխած՝ հանձնման-ընդունման ակտերով ներկայացված ծավալները։
2016թ. դեկտեմբերին «Սևան ակվա» ՓԲԸ և ուկրաինական ընկերության միջև կնքվել է 319 հազ. ԱՄՆ դոլար (154.7 մլն դրամ) արժեքով կատամարանի կառուցման պայմանագիր, մինչդեռ նախապես գնման հայտով հաստատվել է գնման գործընթացի իրականացում, ինչի արդյունքում վճարումներն իրականացվել են առանց ապրանքն ընդունելու։ Բացի այդ, համաձայնագրերով պայմանագրի գինը դարձել է 470 հազ. ԱՄՆ դոլար, իսկ մատակարարման ժամկետը 3 անգամ երկարացվել է՝ 180 օրից դառնալով 555 օր և վերջնաժամկետը սահմանվել է 17.03.2019թ.-ը։
Պարզվել է, որ տեխնիկական բնութագրերի փոփոխությունների, կատամարան ջրի մեջ իջեցնելու և ՀՀ տեղափոխելու համար ուկրաինական ընկերությանը անհիմն վճարվել է ընդհանուր 110 հազար ԱՄՆ դոլար (53.3 մլն դրամ), այն դեպքում, երբ մատակարարը վերոգրյալ ծախսերը պետք է հոգար ընդհանուր պայմանագրային արժեքի շրջանակներում։
Ընդ որում, ուկրաինական ընկերությանը 234 մլն դրամ վճարելու պայմաններում՝ կատամարանը 17.03.2019թ.-ին չի տեղափոխվել ՀՀ տարածք, իսկ ՓԲ ընկերության ծառայողների կողմից որևէ միջոց չի ձեռնարկվել, կամ գումարները հետ ստանալու, կամ  կատամարանը փաստացի ստանալու ուղղությամբ։
Պարզվել է նաև, որ 2017թ. ապրիլ ամսին ցանցավանդակների վնասման պատճառով «Սևան ակվա» ՓԲ ընկերությունն ունեցել է 425 մլն դրամ կենսաբանական ակտիվների (ձկան փախուստ) և 97 մլն դրամի հիմնական միջոցների (պանտոնի և ցանցավանդակի դետալների) կորուստ։
ՓԲ ընկերության ներկայացրած տեղեկության համաձայն՝ ձմռան ամիսներին Սևանա լիճը սառել է, ուժեղ քամու պատճառով սառցաշերտի տեղաշարժման արդյունքում ցանցավանդակները վնասվել են և տեղի է ունեցել ձկների զանգվածային փախուստ։ Մինչդեռ, ցանցավանդակային ձկնարդյունաբերության ոլորտում լճի սառցակալումը համարվում է կանխատեսելի ռիսկ, և «Սևանի իշխանի ցանցավանդակային տնտեսության համար սարքավորումների և գույքի» ինժիներատեխնիկական բնութագրում նշվել են հստակ ուղեցույցներ և սառցակալման դեպքում գործողությունների հաջորդականություն: Սակայն ՓԲ ընկերության պատասխանատուների կողմից համապատասխան միջոցներ չեն ձեռնարկվել։
Պարզվել է նաև, որ Կարճաղբյուր համայնքում վերամշակման գործարանի կառուցման նպատակով «Սևանի իշխան» ՓԲԸ և մեկ այլ ընկերության միջև կնքված պայմանագրով ծախսվել է ավելի քան 733 մլն. դրամ, սակայն աշխատանքներն ավարտին չեն հասցվել, և 2016թ.-ից ի վեր գործարանի շենքը գտնվում է կիսակառույց վիճակում ու որևէ նպատակով չի օգտագործվել։
«Սևանի իշխան» ՓԲ ընկերության խորհրդի որոշմամբ՝ որպես գովազդային արշավի բաղկացուցիչ մաս հիմնվել և 2015թ. նոյեմբերից 2017թ. մարտ ամիսը Երևան քաղաքի Սարյան փողոցում գործել է «Պեպո» խանութ-խորտկարանը, որի գործունեության համար ընդհանուր առմամբ կատարվել են 129.6 մլն դրամի ծախսեր: Մինչդեռ գործունեության ամբողջ ընթացքում հաշվեգրվել է ընդամենը 32.3 մլն դրամի եկամուտ։
Պարզվել են առերևույթ հանցավոր այլ չարաշահումներ ևս։ Ընդհանուր առմամբ ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայությունից ստացված նյութերը պարունակում են տվյալներ «Սևանի իշխան» և «Սևան ակվա» ՓԲԸ-ների պատասխանատու ծառայողների կողմից 2014-2019թթ. ընթացքում իրենց կարգադրիչ կամ այլ լիազորությունները կազմակերպության շահերին հակառակ և իրենց կամ ուրիշ անձանց օգտին օգտագործելու՝ ընկերությունների շահերին հակասող գործարքներ իրականացնելու, փաստաթղթեր կեղծելու, իրենց վստահված առանձնապես խոշոր չափերի՝ ավելի քան 1 մլրդ դրամի բյուջետային միջոցները վատնելու կամ հափշտակելու, շուրջ 1.3 մլրդ դրամի վնասներ հասցնելու միջոցով ծանր հետևանքներ առաջացնելու վերաբերյալ։
Ելնելով վերոգրյալից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում նշված փաստերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի, 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 325-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով:

В управлении по защите государственных интересов генеральной прокуратуры РАбыли рассмотрены полученные от Государственной контрольной службы РА, документы относительно результатов надзора, осуществлённого в отношении финансово-экономической деятельности фонда «Восстановления ресурсов Севанской форели и развития рыбоводства», ЗАО «Севан Аква» и ЗАО «ИшханСевана ».
В ходе расследования было установлено, что для осуществления уставных целей фонда и компании, в период 2013-2018гг. из государственного бюджета РА была выделена сумма в размере 9 млрд. драмов РА. Часть суммы была похищена применением разных сделок и схем или путем присвоения.
В частности, договором от ноября 2015г., заключенным ЗАО «ИшханСевана>>было поставлено 200.000 штук мелких рыб на общую сумму 180 млн. драмов РА, которые остались на месте поставки, в Гюмри из-за того, что завод мелких рыб исетеклеточные хозяйства все ещё не были готовы для эксплуатирования.
В результате с ООО был заключен договор хранения и была дополнительна оплачена сумма в размере 151.2 млн. драмов РА, а из приобретенных 200.000 штук мелких рыб выжили только 99.772 штук, из-за чего и себестоимость 1 кг.мелкой рыбы составила 13.896 драмов РА вместо 5.000 драмов.
Кроме того, в ходе анализа налоговых счетов, выписанных для поставленных в период 2014-2017гг. мелких рыб, документов перевозки, путевых листов транспортного средства, данных журнала входа и выходамелких рыб компаний-поставщика было установлено, чтонет информации о путевом листе перевозки мелких рыб на общую сумму 68.3 млн. драмов РА и выхода мелких рыб на общую сумму 273.1 млн. драмов РА, согласно бухгалтерским документам количество мелких рыб, переведенных в сетеклеточное хозяйство на 32612 кг.больше.
В декабре 2016г. между ЗАО «Севан Аква» и украинской компанией был заключен договор на строительство катамарана на сумму 319.000(154.7 млн. драмов РА) долларов США, тем временем как, запросом на покупку было утверждено осуществление процесса покупки, в результате чего платежи были произведены без принятия товара. Кроме того, по соглашения цена договора составила 470.000долларов США, а срок поставки был продлен с 180 дней до 555 дней, и предельный срок был установлен 17.03.2019.
Было также установлено, что за изменения технической характеристики,перевозку катамарана в РА украинской компании без оснований заплатили 110.000 долларов США (53.3 млн. драмов), в то время как поставщик должен был покрыть вышеуказанные расходы в рамках цены договора.
Кроме того, в условиях оплаты украинской компании 234 млн. драмов РА, 17.03.2019г. катамаран не был перевезён в РА, а сотрудниками ЗАО не были предприняты меры по направлению фактической перевозки катамарана.
Также было установлено, что в апреле 2017г. из-за повреждения сетеклетки, ЗАО «Севан Аква»понесло потерю в биологических активах в размере 425 млн. драмов и в основных средствах 97 млн. драмовРА.
Согласно информации, предоставленной ЗАО, в течение зимних месяцев озеро Севан было заморожено, из-за сильных ветров и движения ледяного покрова сетеклетки были повреждены и рыбы сбежали.
Также было установлено, что договором, заключенным между ЗАО «ИшханСевана »и другой компанией, более 733 млн. долларов было потрачено на строительство завода по переработке в общине Карчахбюр. Однако работы еще не завершены, и с 2016 года здание завода находится в полу построенном состоянии и не используется ни для каких целей.
По решению совета ЗАО «ИшханСевана» как неотъемлемая часть рекламной кампании был основан рыбный ресторан «Пепо» по адресу: г. Ереван, ул. Сарян и за деятельность ресторана было потрачено 139.6 млн. драмов. Тем временем как за весь период деятельности былзачислен доход в размере только 32.3 млн. драмов.
Также были установлены и другие преступные злоупотребления. В целом, материалы, полученные от государственной контрольной службыРА содержат данные о том, что ответственныесотрудники ЗАО «ИшханСевана» и ЗАО «Севан Аква» за 2014–2019 гг. использовали свои распорядительские или иные полномочия, вопреки интересам компании, осуществили сделки, противоречащие интересам компаний, фальсифицировали документы, и похитили или растратили бюджетные средства в размере более 1 млрд. драмов.
Исходя-из вышеизложенного в управлении позащите государственных интересов генеральной прокуратуры РА было возбуждено уголовное дело по п. 1 ч. 3 ст. 179, ч. 2 ст. 214 и ч. 2 ст. 325 УК РА.